مدل جدید پهپاد سپاه به سامانه «ارتباط ماهواره‌ای» مجهز شد

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اعلام کرد: دوربردترین پهپاد سپاه پاسداران ( شاهد ۱۲۹) مجهز به سامانه ارتباط ماهواره‌ای و افزایش ۱۰۰ کیلویی حمل سلاح شد.

به گزارش تهران نیوز ،  سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه علت ایجاد تغییر در دماغه پهپاد دوربُرد «شاهد ۱۲۹» را افزودن قابلیت امکان ارتباط ماهواره‌ای در این پهپاد عنوان کرد.

مدل جدید پهپاد شاهد ۱۲۹

حاجی‌زاده تاکید کرد: در مدل جدید، توان حمل محموله نیز ۱۰۰ کیلوگرم افزایش یافته است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: این پهپاد هم اکنون عملیاتی شده و در خدمت سپاه است.

به گزارش فارس، هواپیمای بدون سرنشین رزمی نیروی هوافضای سپاه با نام «شاهد ۱۲۹» (مدل اولیه) در سال ۹۲ به تولید انبوه رسید.

نمونه اول پهپاد شاهد ۱۲۹

به گزارش فارس؛ این پهپاد رزمی پیش از این برای دفاع از مرزهای آبی، خاکی و هوایی کشور توانایی حمل همزمان ۸ بمب یا موشک هوشمند «سدید»، ساخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را داشت که می‌تواند علیه اهداف ثابت و متحرک وارد عمل شود.

دقت در هدف گیری با برد عملیاتی ۳هزار کیلومتر و ۲۴ ساعت مداومت پروازی با یک بار سوختگیری از ویژگی‌های این هواپیمای بدون سرنشین رزمی ایرانی است و هر فرودگاهی می‌تواند محل نشست و برخاست آن باشد.

سقف پروازی این پهپاد ۲۴ هزار پاست که تا پیش از این فقط با ایستگاه‌های کنترل قابل حمل زمینی در ارتباط بوده ولی در مدل جدید امکان هدایت ماهواره‌ای نیز میسر شده است.

«شاهد ۱۲۹» (طبق اعلام اولیه) قدرت مراقبت از شعاع ۲۰۰ کیلومتری خود را دارد و می توان از این پرنده بدون سرنشین در مقابله با اشرار و تروریست ها، کشف و شناسایی در مرزهای آبی و خاکی، مسائل زیست محیطی، نقشه برداری و تهیه عکس های هوایی نیز استفاده کرد.

مدل جدید پهپاد «شاهد ۱۲۹» در جریان راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال برای اولین بار به نمایش درآمد.

انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =