عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گفت: دولت باید مشخص کند که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد و تحریم ها ادامه یابد برای خروج از شرایط رکودی بدون آنکه آثار تورمی داشته باشد چه تدبیری اندیشیده است./ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: رشوه‌خواری و پارتی‌بازی دو اولویت نظام اداری شده اند، رییس جمهور برای جلوگیری از این انحرافات اقدام کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ الیاس نادران، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در نطق میان دستور اظهار داشت: امروز مذاکرات هسته ای برای گشایش های خارجی به پاشنه آشیلی برای اقتصاد ملی تبدیل شده و حداقل بنده نمی دانم اگر مذاکرات به نتیجه نرسد و تحریم ها ادامه یابد دولت برای خروج از شرایط رکودی بدون آنکه آثار تورمی داشته باشد چه تدبیری اندیشیده است. آیا بهره وری عوامل تولید بالا رفته است؟ آیا سیاست های حمایتی از تولید داخلی طراحی شده است؟

 متن کامل نطق نادران به این شرح است:

در خصوص مسایل کشور چند نکته اساسی وجود دارد:

1-  بارها به دولت محترم در خصوص ناهماهنگی تیم اقتصادی و اتخاذ استراتژی روشن برای برون رفت از شرایط رکودی تذکر داده شد و متاسفانه اعتنایی نشد. در خصوص کاهش نرخ تورم در یکسال گذشته که واقعا جای تشکر دارد توضیحاتی لازم است که عرض می کنم. اولا هر اقتصاد خوانده ای می داند که وقتی اقتصاد در شک بزرگی مثل هدفمندی یارانه ها در فاز اول و یا تحریم های بانکی که با تحریم بانک مرکزی به اوج خود در تیرماه 91 رسید مواجه می شود شکست های ساختاری در اقتصاد پدید می آید و تا به جریان افتادن فعالیت های اقتصادی و رفع آثار شک ها، این دوره مبنای مقایسه و تحلیل قرار نمی گیرد. در شرایطی که کشور هنوز از شک قیمتی فشار تورمی طرف عرضه در تیرماه 91 بیرون نیامده بود دچار شک تحریم بانک مرکزی شدیم که برای ساقط کردن اقتصاد یک کشور کافی بود و هم افزایی این دو شک پایداری آن را برای حداقل یکسال ایجاد کرد که در کشور آثار آن را دیدیم.

 کاهش تنش های سیاسی توسط دولت و اتخاذ سیاست های انقباضی پولی دو عاملی بود که روند نزولی رشد شاخص قیمتها را تقویت کرد و در عوض رکود را نسبت به روند میان مدت اقتصاد ملی تشدید کرد. وگرنه در مجموع نسبت به برداشت از نفت، فقدان استراتژی اقتصادی و صنعتی، رشد نقدینگی و تخلف در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بین دولت ها تفاوت اساسی وجود ندارد. در 3ماهه چهارم سال 92 به گزارش مقامات بانک مرکزی نقدینگی کشور قریب به 25 درصد افزایش داشته و شکاف درآمد-هزینه در هدفمندی یارانه ها همچنان وجود دارد و از نفت هم با فرض تحقق یافته تلقی کردن درآمدهای نفتی آن را هزینه کردند.

به همین دلیل است که امروز مذاکرات هسته ای برای گشایش های خارجی به پاشنه آشیلی برای اقتصاد ملی تبدیل شده و حداقل بنده نمی دانم اگر مذاکرات به نتیجه نرسد و تحریم ها ادامه یابد دولت برای خروج از شرایط رکودی بدون آنکه آثار تورمی داشته باشد چه تدبیری اندیشیده است. آیا بهره وری عوامل تولید بالا رفته است؟ آیا سیاست های حمایتی از تولید داخلی طراحی شده است؟

 2-  در اجرای موفق سیاست های اقتصاد مقاومتی که نسخه رهایی بخش اقتصاد ملی است نیز متاسفانه جمع های ناهمگونی در دولت همان حرف های تکراری قدیمی خود را واگویی می کند. گروه های رشد محور همچنان نسخه های تعدیل اقتصادی دهه هفتاد را به میان می کشند و مدیریت های بخشی نیز به دنبال سو گیری های بخشی یا شخصی، غیر از ضرورت درک درست واقعه از متن این سیاستها و تشکیل جلسات مشترک هم اندیشی دولت و مجلس و پرهیز از غوغا سالاری و ارز درمانی یک نکته اساسی نباید مورد غفلت واقع شود، آنهم اینکه بدون مشارکت همه مردم و داشتن نقشه راه در بهره مندی از سرمایه های مردمی این کار راه به جایی نخواهد برد و این نخواهد شد مگر آنکه محیط کسب و کار از شفافیت لازم برخوردار باشد و جلوی انحصارات و رانت خواری ها و فساد مالی بخصوص در دانه درشت ها و یقه سفیدها گرفته شود.

 اگر در نتیجه اقدامات پاره دولتمردان سهم یک واردکننده از بازار از 20 به 40 درصد افزایش و اولویت ها نه بر اساس ذخایر اساسی و نیازهای کشور که بر حسب کشتی های روی آب تعیین شود و به او امتیازاتی داده شود که به هیچ یک از رقبای تجاری حتی بعدها هم داده نشده است توقع مبارزه با فساد را تاریک می کند.

 3-  متاسفانه در حوزه فرهنگ جز رها سازی و پز لیبرالیسم فرهنگی و رفتن به فراتر از مرزهای سکولاریزم اقدام ایجابی در معرفی فرهنگ اصیل انقلابی اسلامی نمی بینید و ما نگرانیم. صهیونیست ها با از هم پاشیدگی بنیان خانواده در غرب تسلط کامل بر حوزه فرهنگی آنها پیدا کرده و با تقویت فرهنگ فرد گرایی آنها را از فرهنگ دینی و اعتقادی تهی کردند. امروز عده ای در این کشور اسلامی به دنبال بنیان های قرن بیستم این فلسفه اجتماعی هستند. به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارتباطات در این خصوص تذکر می دهیم که نگرانی های متدینین را جدی بگیرند.

 4 - وقتی با عجله ریاست دانشگاه تهران را برداشتند و تیتر زدند که رهبر رفت و امید آمد نمی دانند که این جریانات تند افراطی امروز درمورد اینکه بالاخره امید رفت و نیلی شد چه می گویند و چرا وزیر محترم قبل از اینکه از شورای انقلاب  فرهنگی موافقت ضمنی فردی را برای ریاست دانشگاه بگیرد به اینکار دست زد و تصور کرد با جریان سازی داخل دانشگاه می تواند شورای انقلاب فرهنگی را منفعل کند.

قبلا هم گفته ام ساختار شکنان در دولت جدید به چند محیط دل خوش کرده اند، یکی از آنها محیط های دانشگاهی است. رفتار سیاسی با دانشجویان و اساتید و لغو کردن تمام تصمیمات مدیریت قبلی و بلاتکلیف کردن هزاران دانشجو و استاد به مصلحت ایشان نیست و اخطار می دهم که اگر این افراط گری و انتصابات مساله دار و بلاتکلیف مدیریت دانشگاه های مادر کشور ادامه یابد واکنش های مناسبی را از طرف نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به دنبال خواهد داشت.

نقوی حسینی: رشوه‌خواری و پارتی‌بازی دو اولویت نظام اداری شده اند

به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تذکر شفاهی به رئیس جمهور اظهار داشت: همه همکاران اذعان دارند که در نظام اداری ما انحرافات زیادی است و رشوه‌خواری و پارتی‌بازی دو موضوع مهم در نظام اداری است. از این‌رو از رئیس جمهور می‌‌خواهم برای رفع این انحرافات اقدام کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =