مسؤولان دولتی و مشاوران روحانی دچار آلزایمر شده‌اند

وطن امروز به سخنان حسن روحانی واکنش نشان داده است:‌ حسن روحانی روز گذشته باز هم آمار داد و به تمسخر مخاطبان مجهول‌الهویه پرداخت و توصیه کرد منتقدان آب ‌شور نخورند و آب شیرین بخورند!

به گزارش تهران نیوز؛ روحانی ترک عادت نکرد و همان ادبیات چند روز اخیر خود را در سخنرانی دیروز هم تکرار کرد. او برای حضور در مجمع سالانه بانک مرکزی به ساختمان لاجوردی این نهاد سیاست‌گذار مراجعه کرد و بعد از بازدید از ساختمان بانک مرکزی و رونمایی از طرح جدید هزار تومانی به سخنرانی پرداخت و تا می‌توانست از برجام دفاع کرد و به تمسخر بعضی‌ها که هیچ‌گاه نمی‌گوید منظورش چه کسانی است، پرداخت. نکته جالب ماجرا اما آمار و ادعای بسیار عجیب رئیس دولت بود و نشان می‌دهد به وی اطلاعات غلط می‌دهند یا اینکه وی دچار آلزایمر اقتصادی شده یا تصور می‌کند مردم و رسانه‌ها دچار آلزایمر اقتصادی شده‌اند. روحانی منتقدان را به آلزایمر سیاسی متهم کرده بود اما اظهارات روز گذشته وی نشان داده مسؤولان دولتی دچار آلزایمر اقتصادی شده‌اند. روحانی دیروز در بانک مرکزی گفت: «امروز شاهد یک تورم تک‌رقمی همراه با رشد هستیم.
تا پایان امسال تورم سال ما تک‌رقمی خواهد بود و اینکه در یک سال تورم تک‌رقمی باشد و رشد اقتصادی باشد، بعد از انقلاب این برای نخستین‌بار است.» این ادعای روحانی از اساس غلط است چراکه اولا بعد از انقلاب در ۲ سال هم نرخ تورم تک رقمی بوده و هم رشد اقتصادی وجود داشته است، ثانیا در چندین مقطع کاهش تورم همزمان با رشد اقتصادی را در ۳۸ سال اخیر شاهد بوده‌ایم.
در آمار رشد اقتصادی اعلامی مسؤولان دولت یازدهم تشکیک جدی وجود دارد و بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس آن را غیرواقعی می‌دانند و اعلام آمارهای مقطعی و گنگ و قطره‌چکانی را دلیلی بر سیاسی بودن ارقام دولت یازدهم عنوان می‌کنند. با انتشار جزئیات این آمار هم معلوم شده دولت از محل افزایش درآمد نفتی موفق شده آمار رشد اقتصادی اعلامی خود را تهیه کند و همچنان در بسیاری از بخش‌ها مثل صنعت غیرنفتی و مسکن رکود شدید وجود دارد. حتی آمارهای رسمی نشان از افزایش آمار بیکاری دارد و این می‌تواند تناقض آشکار در این زمینه باشد، یعنی در کشور هم رشد اقتصادی داریم هم رشد بیکاری! فرض می‌کنیم آمار دولتی‌ها را هم می‌پذیریم؛ اگر دولتی‌ها آلزایمر هم داشته باشند می‌توانند با نگاهی به آمارهای رسمی و بررسی ارقام رسمی متوجه شوند که در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۹ نرخ تورم بشدت کاهش یافته و همزمان رشد اقتصادی هم وجود داشته است.
بنا بر آمارهای موجود، نرخ تورم در سال ۱۳۶۴ به میزان ۹/۶درصد بوده و همان سال اقتصاد ایران به رشد اقتصادی ۲ درصد رسیده بود. همچنین در سال ۱۳۶۹ نرخ تورم ۹ درصد بوده و رشد اقتصادی معادل ۱۴ درصد اعلام شده است! پس در تاریخ بعد از انقلاب تورم تک رقمی و رشد اقتصادی وجود داشته اما روحانی می‌خواسته این را به نام دولت خود تمام کند. از طرف دیگر اگر منظور روحانی کاهش نرخ تورم همزمان با افزایش رشد اقتصادی بوده در ۱۰ سال اخیر نیز در ۲ مقطع چنین وضعیتی وجود داشته است. در سال ۸۴ نرخ رشد اقتصادی به ۷/۵ درصد افزایش یافت و نرخ تورم هم به ۴/۱۰ درصد کاهش یافت. این در حالی بود که نرخ رشد اقتصادی در سال ۸۳ برابر ۸/۴ درصد و نرخ تورم هم ۲/۱۵ درصد بوده است. در سال ۸۸ هم نرخ رشد اقتصادی به ۳ درصد رسید که در مقایسه با رشد اقتصادی ۸/۰ درصدی سال ۸۷ بیش از ۲/۲ درصد رشد داشته است.
در عین حال نرخ تورم هم از ۴/۲۵ درصد در سال ۸۷ به ۸/۱۰ درصد در سال ۸۸ کاهش یافت که افت شدید تورم را به همراه افزایش نرخ رشد اقتصادی در این سال نشان می‌دهد. آمارها نشان می‌دهد حتی با آمارهای دولتی، دولت تدبیر و امید نمی‌تواند چنین دستاورد دست‌سازی را به نام خود کند و گویا مسؤولان دولتی و مشاوران روحانی دچار آلزایمر شده‌اند.
انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =