۲۱ آبان ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۲

به گزارش خبرنگار فارس، کتاب «مستند، حواشی واقعیت»، دربردارنده پنج فصل نظیر «چهره در حال تغییر مستند تاریخی»، «مستند و کمدی»، «انیمیشن و بازنمایی مستند»، «تعریف مستند» و «اثر داستانی و اثر غیرداستانی» و بخش‌هایی اعم از «قواعد اصلی و حواشی سینمای مستند»، «سنخ شناسی و دسته‌بندی» و «بازنمایی واقعیت با روشی غیرواقعی» است.

کتاب «مستند، حواشی واقعیت» می‌خواهد ضمن ارائه تعریفی موجز از موضوع انتخابی‌اش، یعنی سینمای مستند، کلیاتی از مؤلفه‌های اصلی، لحظات و مباحث نظری مربوط به آن را مطرح کند.

در سال‌های اخیر، پژوهش‌های دامنه‌داری در حوزه سینمای مستند صورت گرفته است، کتابی در این حجم قادر نیست در مورد گستردگی و ژرفای مقولاتی که به این حوزه پرداخته‌اند حق مطلب را به خوبی ادا کند.

هدف این معرفی، ارزیابی مجدد برخی از مسائل عمده‌ای است که در اولین گام تعریف مستند به چشم می‌آیند؛ از جمله تعمیق در تمایز میان فیلم داستانی و غیرداستانی، یامواردی که در آن، مستند را باید در ارتباط با دیگر اشکال رسانه‌ها و فیلم‌های واقع‌نما، یافت.

این امر، ما را ملزم می‌کند به دامنه‌ای وسیع‌تر از آن چیزی بپردازیم که معمولاً تحت عنوان «مستند» قرار می‌گیرند، بعضی از موادی که تحت این عنوان ارزیابی می‌شوند را در واقع می‌توان در دسته «مستند داستانی» قرار داد، برخی دیگر از این آثار، نزدیکی فراوانی به سنت‌های ژورنالیسم جست‌وجوگر دارند.

نکته مهمی که از همان ابتدا باید روشن کرد این است که حجم وسیعی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی واقع‌نما وجود دارند که همه در مقوله‌ «مستند» قرار گرفته‌اند. چنان که خواهیم دید، مستند در ابتدا نوع بسیار ویژه‌ای از سینمای واقع‌نما رادر بر می‌گرفت، اما امروزه دیگر مشکل بتوان همه اشکال آن را تحت عنوان کلی و مبهم «مستند» قرار داد.

در بخشی از این اثر درباره «چهره در حال تغییر مستند تاریخی» آمده است:

بیان تاریخی گذشته به معنای پذیرفتن آن «به شکلی که واقعاً بوده» نیست، بلکه به معنای چنگ زدن به خاطره است که در لحظه‌ خطر می‌درخشد.

ماتریالیسم تاریخی می‌خواهد آن تصویر گذشته را که تاریخ در لحظه خطر انتخاب کرده و به طرز غیرمنتظره‌ای بر انسان آشکار می‌شود، در خاطر نگه دارد. خطر، هم محتوای سنت را تهدید می‌کند و هم دریافت‌کنندگان آن را. اما خطر تبدیل شدن به ابزاری در دست طبقات حاکم، هر دو را تهدید می‌کند.

هر دوره زمانی، برای بیرون کشیدن سنت از دست محافظه‌کارانی که می‌خواهند بر آن چیره شوند، به تلاش‌های تازه‌ای نیاز دارد تنها آن مورخی از نعمت برافروختن شعله‌های امید در متن گذشته برخوردار است که عمیقاً باور داشته باشد حتی مردگان نیز از دشمن پیروز در امان نیستند؛ دشمنی که هرگز از تلاش برای پیروزی دست نمی‌کشد.

انتشارات «روایت فتح» کتاب «مستند، حواشی واقعیت» نوشته «پل وارد» با ترجمه «حمیدرضا احمدی لاری» را در 187 و با قیمت 7000 تومان منتشر و روانه بازار کتاب کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =