دولت روسیه مخالفان دولت سوریه را به دلیل همکاری نکردن با کارشناسان سازمان ملل که برای بررسی ابعاد بکارگیری سلاح‌های شیمیایی به این کشور آمده‌اند، مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از روسیا الیوم، الکساندر لوکاشویچ سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: مسکو در میان معارضان سوری در راستای ایجاد فضای امن برای فعالیت کارشناسان سازمان ملل در مناطقی که تحت کنترلشان قرار دارد، آمادگی نمی‌بیند.

لوکاشویچ با اشاره به اینکه معارضان سوری مانع از تحقیقات کارشناسان بین المللی برای بررسی ادعای مطرح شده درباره بکارگیری سلاح شیمیایی در روز چهارشنبه هفته گذشته می‌شوند، افزود: روسیه و دیگر کشورها اصرار دارند که تمام طرف‌های درگیر در بحران سوریه اقدامات لازم برای فعالیت کارشناسان سازمان ملل را انجام دهند.

وی تصریح کرد که مسکو در تماس دائم با رهبران دمشق است و آنها را به همکاری با تیم کارشناسان سازمان ملل تشویق می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهار داشت که موافقت دولت سوریه با پذیرش حضور کارشناسان سازمان ملل امری مهم است.

امروز وزرای خارجه آمریکا و روسیه در تماسی تلفنی بر لزوم حضور کارشناسان بین المللی برای تحقیق درباره حمله شیمیایی به حومه دمشق تاکید کردند.

صبح روز چهارشنبه رسانه‌های حامی مخالفان مسلح همزمان با آغاز عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی محله الغوطه الشرقیه در حومه دمشق، مدعی شدند که ارتش از سلاح شیمیایی در این منطقه استفاده کرده است.

پس از این گزارش‌های رسانه‌ای، مقامات بلندپایه غربی با محکوم کردن این حمله دمشق را مسئول دانستند و این پرونده را به شورای امنیت ارجاع دادند این درحالی بود که مقامات دمشق تاکید داشتند که در آستانه پیروزی و درحالی که بازرسان سازمان ملل در سوریه حضور دارند، دلیل منطقی برای حمله شیمیایی به مناطق مسکونی وجود ندارد.

حمله شیمیایی دو روز قبل به حومه دمشق به کشته شدن بیش از 1300 نفر منجر شد و سوریه تاکید دارد که مخالفان برای افزایش فشار سیاسی بر دمشق دست به این ماجراجویی زده‌اند.

انتهای پیام -ش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =