رئیس جمهور ۴ ضعف اصلی اقتصادی کشور و راهکارهای درمان آنها را در جمع نمایندگان تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اسلامی ایران در سخنرانی خود در مجلس شورای اسلامی با تبریک فرا رسیدن ماه ربیع الاول به نمایندگان مجلس مردم ایران و جامعه بشری گفت: امیدوارم این ماه طلیعه تحقق همه آرزوهای بشریت برای رسیدن به قله‌های تحت حاکمیت امام عصر (عج) باشد.

وی افزود: خدای بزرگ را سپاسگزارم که بار دیگر در مجلس شورای اسلامی و زیارت نمایندگان عزیز را عنایت کرد همچنین از هیئت رئیسه محترم و رئیس مجلس شورای اسلامی بابت تنظیم این برنامه صمیمانه تشکر می‌کنم.

*تلاش برای ایجاد ذهنیت و اراده مشترک دولت و مجلس

رئیس جمهور ادامه داد: امروز در خدمت شما مهمترین مسائل کشور و راه حل آن را در میان خواهم گذاشت و تلاش می‌کنم تا ذهنیت و اراده مشترکی بیش از گذشته شکل بگیرد.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه مطالب وی شامل سه مطلب مهم می‌شود گفت: عزیزان من ما همگی یکی هستیم ، همگی در یک سنگر قرار داریم ؛ دولت و مجلس با یک تعهد مشترک در عرصه مدیریت کشور وارد شده ، که آن تعهد مشترک خدمت به ملت ، صیانت از ارزشهای الهی مانند پاکی، عدالت ، محبت، کرامت ، خدمت به مردم ، عزت ملت ، تعالی کشور ، آبادانی و رفع محرومیت‌ها و فراهم آوردن محیط نشاط برای مردم و کاهش فاصله‌هاست.

*با اکثر نمایندگان دوستم/ تلاش برای خدمت به کشور

وی افزود: هیچ یک از ما برای خودمان نیامده‌ایم ، یک مسئولیت مشترک داریم و تقسیم کار شده است .بنده این افتخار را دارم که با اکثر نمایندگان مجلس دوستی داشتم و در عرصه های گوناگون با هم همکاری داشتیم و برای انقلاب و ملت تلاش کردیم.

رئیس جمهور گفت: امروز هردوی ما می‌خواهیم خدمت و اصلاح کنیم و مبنای کارمان نیز دوستی  است ،برای خدمت به مردم و همچنین تعالی کشور تلاش می‌کنیم.

* دولت بیشترین احترام را برای نمایندگان مجلس قائل است

احمدی نژاد در ادامه سخنان خود در صحن علنی مجلس با بیان اینکه این دولت بیشترین احترام را برای نمایندگان مجلس قائل است، اظهار داشت: برای اولین بار در سفرهای استانی از نمایندگان برای حضور در جلسات دولت دعوت به عمل آمد تا بتوان با همفکری تصمیماتی اتخاذ کرد.

وی اضافه کرد: بنده شما نمایندگان را دوست داشته و برای شما احترام قائلم؛ امروز هیچ‌کس نمی‌تواند اعلام کند که رئیس جمهور خواسته یک نماینده برای مردم را به دلیل مواضع وی پیگیری نکرده است اما متاسفانه عده‌ای به طور مستمر اخبار خلاف واقع منتشر می‌کنند.

*برخی با تخریب رابطه دولت و مجلس سود سیاسی و اقتصادی می‌برند

احمدی‌نژاد در همین زمینه گفت: این افراد می‌خواهند با اتهام زنی فضای بین مجلس و دولت را خراب کنند؛ بعضی از افراد از این خرابی و بد شدن رابطه دولت و مجلس سود سیاسی و حتی اقتصادی می‌برند.

*95 درصد خواسته دولت و مجلس یکسان است

رئیس جمهور کشورمان با تاکید بر این نکته که 95 درصد خواسته دولت و مجلس یکسان است خاطر نشان کرد: 5 درصد مابقی نیز قابل تفاهم است زیرا همه برای خدمت آمده‌ایم و فاصله‌ای وجود ندارد به جز تقسیم کار.

احمدی‌نژاد بابیان اینکه توجه به حوزه مسئولیت‌‌ها و دغدغه‌ها و بررسی آن یکی از بخشهای سخنرانی‌اش است گفت: دولت و مجلس در دو سطح مسئولیت دارند؛ سطح اول مسائل منطقه‌ای است که توسط نمایندگان مشکلات مردم منطقه و حوزه انتخابیه پیگیری می‌شود که این مسئولیت و دغدغه مشترک ماست که در این زمینه با تلاشهای دولت و پیگیریهای نمایندگان اقدامات مطلوبی انجام شده است.

وی اضافه کرد از نگاه دولت پیگیری نمایندگان یک برکت و کمک ارزشمند به کشور، دولت ، نظام و مردم محسوب می‌شود و بایستی با یکدیگر این مسیر را ادامه دهیم.

احمدی ‌نژاد همچنین گفت: بخش  دیگر مسئولیت و کار مشترک مربوط به حوزه کلان است که آن هم بایستی حداقل معادل کارهای منطقه‌ای مورد اهتمام مجلس و دولت باشد.

احمدی نژاد همچنین اظهار داشت: امروز دو موضوع اساسی و مهم در برابر کشور ما قرار دارد که باید به آن بپردازیم. موضوع اول و مستمر، روند رشد کشور است ما یک انقلاب و ملت بزرگی هستیم و باید پیشرفت و حرکت کنیم و موضوع دوم تحریم دشمنان است.

وی افزود: همه در این اندیشه، مشترک هستیم که از اهداف اصلی انقلاب اسلامی ذیل آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی، پیشرفت و تعالی کشور است و رسیدن به جایگاه شایسته ملت ایران در جهان است .

*انجام اقدامات مثبت فراوان با همکاری دولت و مجلس

احمدی نژاد تأکید کرد: در دوره انقلاب کارهای فراوان و افتخار آمیزی انجام شده است بخصوص در سالهای اخیر با همراهی و همدلی مجلس و دولت کارهای بسیار ارزشمند و ماندگاری انجام شده است که به برخی از آنها اشاره می‌کنم.

رئیس جمهور ادامه داد: در سالهای 85 ـ 86 در کشور در تابستان قطعی برق داشتیم اما در همین 5 ـ 6 سال تقریباً معادل کل قبل ، ظرفیت تولید برق در کشور ایجاد شد و این علیرغم زیاد شدن خانه ها ، صنعت ، کارهای اقتصادی و حتی بالارفتن مصرف سرانه در کشور بود؛ علیرغم همه اینها ما امروز به لطف خدا به صادر کننده اصلی برق در منطقه تبدیل شده‌ایم و وزارت نیرو از کنار صادرات برق  سالانه یک میلیارد دلار درآمد دارد و تقاضاهای زیادی هم امروز برای دریافت برق هست.

احمدی نژاد تصریح کرد: در تولید فولاد ظرفیت بیش از دوبرابر شده است ، در سیمان از 42  به 86 میلیون تن رسیده‌ایم ،  در صادرات غیر نفتی از 7 میلیارد دلار به 42 میلیارد دلار رسیده‌ایم ، در فرهنگی ، تولید ، کشاورزی ،‌علم و فناوری ، علوم و فنون فضایی ، هسته‌ای ، پزشکی ، دارو ، بیوتکنولوژی  و سایر علوم عمران و آبادانی روستا ، راه ، راه آهن ، بیمارستان ،‌دانشگاه ، کتابخانه و مسجد کارهای بزرگی انجام شده است ، در هر بخش چندین برابر کار شده و می‌شود ؛ طرحهای عظیم مسکن مهر ، مسکن روستایی ، اجرای اصل 44 ، مردمی کردن اقتصاد ، طرح عظیم هدفمندی یارانه‌ها و صدها کار دیگر در کارنامه مشترک ما ثبت و جزء افتخارات است و همه اینها کارهای خود و افتخار آمیز است.

وی افزود: اما همه می‌دانیم که ظرفیت کشور بسیار بیشتر از این است باید به سطح چند کشور اول دنیا برسیم ، باید به الگو تبدیل شویم‌، این توقع زیادی نیست ، این تراز و توانمندی ملت ایران است ؛ اما همه می‌دانیم که موانع ساختاری در اقتصاد ایران وجود دارد که مشکل آفرین است .

*مخالفت دشمن با اقدامات سازنده دولت و مجلس

رئیس جمهور با اشاره به تحریم کشور ما از سوی دشمنان اظهار داشت: موضوع دوم که با آن مواجه هستیم تحریم دشمن است، بالاخره دشمنی هست ، ملتی که می‌خواهد مستقل، سرافراز و الهام بخش زندگی کند دشمن دارد ، دشمنان نمی‌خواهند ما پیشرفت داشته باشیم و این امروز باور همگانی است، آنها با همین اقدامات سازنده که مجلس ، دولت و ملت انجام می‌دهند مخالفند البته بهانه‌های دیگری می‌آورند اما با پیشرفت و اقتدار ملت ایران مخالفند .

احمدی نژاد تأکید کرد: امروز سیاستمداران جهانی هم به این باور رسیده‌اند ، بهانه آنها برای دشمنی با ما موضوع هسته ای و حقوق بشر است که موضوع هسته‌ای را بارها برای آنها توضیح داده‌ایم و دیگر برای دنیا هیچ نقطه ابهامی در موضوع هسته‌ای نمانده است .

وی خاطرنشان کرد: اما در موضوع حقوق بشر وقتی ما از کشور دفاع می‌کنیم معنای آن این نیست که ما در حقوق انسانها مشکلی نداریم یا حقی ضایع نمی‌شود ، چرا می‌شود و کم و زیاد آن هم مورد بحث ما نیست چرا که برای ما که حامل انقلاب اسلامی و پیام آن هستیم یک مورد ظلم هم اضافی است ، داستان خلخال و پای شهروند حکومت علوی هرگز از ذهن و خاطره ملت ایران و مسئولین فراموش نخواهد شد ، اما مگر وضع خود انها در دنیا در حقوق بشر چگونه است؟

رئیس جمهور ادامه داد: چه کسی در دنیا می‌تواند ادعا کند که حقوق ملتش را به طور کامل ادا کرده است ؟ آیا مشکل اصلی آنها حقوق بشر است یا پیشرفت و اقتدار ما ، البته ما هم نباید بهانه به دست دشمنان بدهیم

*ملت ایران دست دشمنان را خوانده‌اند

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه دشمنان باید بدانند این ملت دست آنها را به طور کامل خوانده است، اظهار داشت: آنها به این بهانه‌ها به ما فشار آورده و می‌خواهند فشار آورند.

*برشمردن تحریم‌ها/ تلاش برای چاره‌اندیشی

رئیس جمهور ادامه داد: آنها مدعی هستند سنگین‌ترین تحریم‌ها را اعمال کردند، ممنوعیت فروش نفت، تحریم بانک مرکزی و مبادلات پولی؛ حتما تحریم‌ها مشکلاتی را بوجود می‌آورند که باید برای آنها چاره‌اندیشی کنیم.

وی با بیان اینکه دشمنان می‌خواهند از یک طرف به مردم فشار آورد و از مردم انتقام بگیرند، گفت: از طرف دیگر می‌خواهند بودجه دولت را تحت فشار بگذارند تا روند پیشرفت کشور مختل شود.

احمدی‌نژاد یادآور شد: بنده اینجا نمی‌خواهم ابعاد طراحی و تلاش دشمن و تأثیرات احتمالی را تشریح کنم ولی همه می‌دانند که آنها گام به گام همه توان خود را به کار می‌برند تا به ملت ایران فشار آورند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در دنیا تقریبا هیچ مقاومتی در برابر مقاومت آنها وجود ندارد، افزود: تحریم‌ها به طور طبیعی باعث یک سری مشکلات می‌شود که اول کاهش سرعت رشد کشور است، یعنی وقتی مبادلات مشکل پیدا می‌کند، تراز‌ها به هم خورده و منابع مختل و سرعت رشد کشور کاهش می‌یابد.

*فشار بر مردم هدف اصلی دشمن است

وی بر همین اساس به فشار بر بخش‌های وسیعی از مردم اشاره و اضافه کرد: این امر جزء اهداف اصلی دشمنان به شمار می‌رود چرا که نوسانات قیمت و برخی افزایش‌های خارج از قاعده به بخش‌های وسیعی از مردم فشار می‌آورند که درآمد ثابت دارند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: وقتی نتوان پولی را جابجا کرد، اخلال در تجارت خارجی بوجود می‌آید؛ فاصله طبقاتی اضافه می‌شود، فعالیت‌ها و تقاضاهای کاذب در اقتصاد رشد می‌یابد و تولید وابسته به درآمد ارزی هم دچار مشکل شده و آسیب می‌بیند.

رئیس جمهور اظهار داشت:‌ سؤال این است که در اینجا چه باید کرد؟ شاید الان نتوانیم در اراده دشمن برای دشمنی با خود تبیینی ایجاد کنیم.

*3 جهت‌گیری کلی در مواجهه با تحریم‌ها

وی با بیان اینکه در برخورد با تحریم 3 جهت‌گیری کلی وجود دارد، افزود: جهت‌گیری اول ادامه وضع موجود است؛ بالاخره آنها حمله کرده و دولت بسیج شده که حملات آنها را دفع کند؛ آنها راه را می‌بندند و ما راه جدیدی را پیدا می‌کنیم، فشار و طراحی می‌کنند و ما با تدبیر می‌خواهیم آنها را دور بزنیم.

احمدی‌نژاد در ادامه جهت‌گیری دوم را تسلیم در برابر دشمن دانست و گفت: همه می‌دانیم که این از ساحت ملت بزرگ، مجلس، دولت و نظام برآمده از این ملت و همه کسانی که در این جلسه حضور دارند، به دور است.

رئیس جمهور تصریح کرد: جهت‌گیری سوم ایجاد تحول ساختاری، استفاده از ظرفیت‌های ملی، عبور از تحریم و مأیوس کردن دشمن است. بسیار روشن است که جهت‌گیری اول در میان مدت و دراز مدت به ضرر ماست؛ بالاخره کسی که حمله می‌کند، همیشه برنده است و کسی که در موضع انفعال است، دائما چیزی باید از دست بدهد و بنابراین باید در موضع حمله باشیم.

وی گفت:‌ به اعتقاد ما جهت‌گیری اول هم نمی‌تواند شرایط را به نفع ملت ایران تغییر دهد، البته دولت ایستاده و شبانه‌روزی مشغول کار است و بسیاری از شما کمک کرده و همراهی می‌کنید. اما به نظر نمی‌رسد با این روش بتوان کار را جلو ببریم،‌چرا که آنها نیز از تجربیات استفاده کرده و هماهنگ‌تر و دشمن‌تر عمل می‌کند از این رو باید کار دیگری کرد.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه اگر اقدامات سریع دولت نبود، آنها به همه اهداف خود می‌رسیدند، گفت: به لطف خداوند و هوشمندی ملت نرسیدند.

رئیس جمهور در مورد جهت‌گیری سوم گفت: ما فکر می‌کنیم می شود با همدلی و همکاری هر طراحی که دشمنان علیه ما دارند و هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کنیم و به یک عنصر سازنده در اقتصاد تبدیل کرد.

وی افزود: برای اینکار ابتدا باید نقاط ضعفی که دشمن بر روی آنها حساب کرده و از همان ناحیه بر ما فشار می‌آورد بشناسیم.

* 4 ضعف اصلی اقتصادی کشور و راهکارهای احمدی‌نژاد برای درمان

به گزارش فارس، احمدی نژاد در ادامه سخنانش در صحن علنی مجلس به 4 ضعف مهم اقتصادی کشور اشاره کرد و ضعف اول را نادرستی مسیر جریان ثروت و سرمایه در کشور عنوان کرد .

وی افزود: بیش از 50 سال است که جریان ثروت و سرمایه در جهات خاصی شکل گرفته و به لحاظ جغرافیایی از مناطق دورتر و محروم تر به مناطق مرکزی و برخوردارتر می‌رسد و این جریان دائماً ادامه دارد.

رئیس جمهور گفت: امروز حتی یک نیروی متخصص توانمندی که در منطقه دور دستی طلوع می‌کند آنجا نمی‌تواند کار کند و باید خود را به مرکز کشور  برساند .

احمدی نژاد افزود: به لحاظ دهک ها و طبقات درآمدی نیز جریان سرمایه و ثروت از جیب دهک‌های با درآمد کمتر به جیب دهک‌های با درآمد بیشتر سوق دارد و این جریان مستمریست که به لحاظ نوع فعالیت اقتصادی از فعالیت‌های تولیدی و مثبت و ماندگار به سمت سفته بازی و فعالیت‌های کاذب شکل گرفته است.

وی ادامه داد: این نوع حرکت ثروت و سرمایه در یک نظام سرمایه داری توجیه پذیر است اما در کشور ما که دنبال عدالت هستیم و همه ملت از نگاه مکتب و نگاه حاکمان از حقوق مساوی برخوردارند و باید فرصت رشد تعالی داشته باشند قابل قبول نیست.

رئیس جمهور ضعف دوم اقتصاد کشور را منحصر شدن عرصه اصلی اقتصاد به افراد خاص و معدود و خارج شدن توده‌های مردم از فعالیت‌های ماندگار اقتصادی و رشد تولید وابسته به ارز نفتی عنوان کرد.

احمدی نژاد افزود: کسانی که دستشان می‌رسد و از حمایت سیاسی برخوردار هستند در رتبه بالاتر قرار می‌گیرند و توده مردم به مرور از حوزه اقتصاد کنار گذاشته می‌شوند.

وی اضافه کرد : نمی‌شود اصل اقتصاد کشور به دست چهار هزار نفر باشد و بقیه مردم تابع و دنباله رو آنها باشند یا عنصر فرعی به حساب آیند.

رئیس جمهور عامل اصلی در نقطه ضعف یاد شده را سیستم بانکی کشور عنوان کرد و گفت: سیستم بانکی به گونه‌ای است که دائماً ثروت را از نقاط دور و محروم به نقاط مرکزی و برخوردار می‌کشاند و مسیر سرمایه را از جیب طبقات پایین به جیب طبقات پر درآمد سوق می‌دهد.

احمدی نژاد افزود: در مقابل این جریان کارهایی صورت گرفته از جمله آنها می‌توان به توزیع سهام عدالت، هدفمندسازی یارانه‌ها، توزیع وام‌های کوچک در مناطق محروم ، مسکن مهر و بازسازی روستاها و طرحهای عمرانی اشاره کرد که در واقع باز توزیع ثروت از لایه‌های پایین و نقاط دور است.

*اتکا به بودجه هزینه‌ای دولت به ارز ضعف اقتصاد کشور است

وی ضعف سوم اقتصاد کشورمان را اتکاء بودجه هزینه‌ای دولت به ارز نفتی عنوان کرد و گفت: این پدیده از حدود سال 48 شکل گرفته و هر روز بیشتر شده است اما دولت و مجلس در مقاطعی تلاش کردند تا این ضعف را کاهش دهند که یکی از آنها ایجاد صندوق توسعه ملی بود.

رئیس جمهور گفت: بطور متوسط همواره از بودجه‌های هزینه‌ای دولت وابستگی به درآمد نفت بیشتر شده که عامل اصلی تورم مستمر و نهادینه شده در کشور است.

احمدی نژاد افزود: عدم اتکاء به منابع بومی و سرزمینی و اتکاء به مدل‌های اقتصادی اقتباسی در برنامه ریزی از مهمترین علل بروز این پدیده است و عمده نظرات و مدل‌ها هم برای تحلیل اقتصاد و هم در برنامه رشد اقتصادی یا سرمایه داری و یا سوسیالیستی است.

وی ادامه داد: بخش وسیعی از صنعت کشور امروز متکی به منابع بومی نیست و یا از همه ظرفیت‌های بومی استفاده نمی‌شود و صنعت کشور به ارز و بویژه ارز نفتی وابسته است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به چهار راه اصلی برای درمان بیماری های اقتصادی پرداخت و گفت: اولین راه این است که جریان ثروت و سرمایه تغییر یابد و به کل کشور باز گردد در حالی که اکنون 25 درصد تولید ناخالص ملی در تهران متمرکز است .

احمدی نژاد افزود: باید در مناطق محروم سرمایه گذاری کنیم و سفته بازی و فعالیتهای کاذب از اقتصاد خارج و از فعالیتهای پایدار حمایت شود و در همین چهارچوب تقاضا برای کالاهایی که ارزشی برای اقتصاد ایجاد نمی‌کند به صفر برسد.

وی دومین راهکار را عمومی کردن و مردمی کردن اقتصاد عنوان کرد و گفت: باید طرحهایی را اجرا کنیم که همه مردم در تمام سرزمین فرصت فعالیت سازنده اقتصادی داشته باشند .

رئیس جمهور درباره راه حل سوم خود برای حل مشکلات اقتصادی گفت: باید از حداکثر منابع بومی و سرزمینی استفاده کنیم که در این صورت هم رشد پایدار می‌یابیم و هم آسیب پذیری ‌ ها در عرصه اقتصادی به حداقل می‌رسد.

احمدی نژاد چهارمین راهکار خود را قطع رابطه بودجه هزینه‌ای دولت با ارز نفتی عنوان کرد و از مجلسی‌ها  خواست که دولت را در این زمینه یاری دهند و این نکته را هم متذکر شد که اگرچه قطع ناگهانی وابستگی به بودجه نفتی پس از صدسال دشوار است اما از اصلی‌ترین تدابیر برای رفع ضعف اقتصاد است.

وی در ادامه سخنانش به چهار طرح پیشنهادی، کاربردی برای تحقق راه‌کارهای فوق الذکر اشاره کرد و گفت که برای این پیشنهادات نیز طراحی‌هایی نیز صورت گرفته است.

رئیس جمهور گفت: استفاده از زمین که بالاترین ثروت خدادادی برای ملت ایران است اولین و مهمترین راه برای تقویت اقتصاد ملی است.

وی افزود: وسعت ایران 3/187 میلیون هکتار است که 25 میلیون هکتار آن کویر مرکزی است که نوعاً معدن است و حدود 103 میلیون هکتار آن جنگل و مرتع است.

احمدی نژاد ادامه داد: از این میان 14 میلیون هکتار جنگل است که بخش عمده آن در شمال کشور قرار دارد و 12 میلیون هکتار هم دامنه زاگرس است.

رئیس جمهور گفت: 5/2 میلیون هکتار تحت اشغال مراکز سکونتی و صنعتی و دام و طیور قرار دارد اما نکته اینجاست که ما از زمین به درستی استفاده نمی‌کنیم.

محمود احمدی‌نژاد گفت:حدود 45 میلیون هکتار زمین قابل کشت دارد اما تنها 14میلیون کشت و 4 میلیون آیش می‌شود، اظهار داشت: حداقل 27 میلیون هکتار زمین قابل کشت موجود است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ممکن است برخی بگویند آب به اندازه  کافی نیست، ادامه داد: آب هست اما کم است.؛مگر می‌شود خدای متعال زمین حاصلخیزی را خلق کند اما آب نیافریند؟

رئیس‌جمهور ادامه داد: ممکن است برخی دیگر بگویند این کار منابع عظیمی می‌خواهد و این کار نشدنی است. اما باید به راهکار مردمی کردن اقتصاد بازگشت.

وی با بیان اینکه ثروت‌هایی که امروز در بازار سکه و ارز می‌چرخد می‌تواند به منبع تامین آب برود، یادآور شد: این کار شدنی است و سرمایه باید به این سمت حرکت کند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ما 14 میلیون هکتار جنگل داریم، افزود: یک زمانی بحث خروج دام از کشور مطرح شد و توجیه اصلی این طرح این بود که دام جنگل را تخریب می‌کند در حالی که بهترین جنگل بانان خود ساکنان جنگل و دامداران هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این طرح می‌تواند بیش از 400 هزار اشتغال درست کند، تصریح کرد: در حال حاضر 6 هزار جنگل بلوط رها شده و از طرف دیگر دولت برای حفاظت از جنگل‌ها کارمند استخدام می‌کنند.

وی گفت: بنده از وزارت کشاورزی اطلاعات گرفتم و گفتم حداقل 6 میلیون تن بلوط در کشور تولید می شود که از بین می‌رود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه کل علوفه واردات کشور 7 میلیون است، یادآور شد: ما سال گذشته دچار مشکل شدیم و در گندم و گوسفند دچار مشکل شدیم.

رئیس‌جمهور خطاب به نمایندگان گفت که اکثر شما از دامنه‌های زاگرس آمده‌اید اما روند این منطقه به سمت حفظ شدن نیست.

وی ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد که در جنگل‌های دامنه زاگرس می‌توان گیاهان دارویی، صمغ و علوفه کاشت. اما ما آن را محدود به 14 میلیون هکتار کردیم. در حالی که می‌توان آن را به ثروت تبدیل کرد.

وی بیان داشت: خیلی از افراد به جای اینکه در خانه سکه و ارز پنهان کنند، می‌توانند سرمایه خود را در این موضوع استفاده کنند.

احمدی‌نژاد راهکار دوم را استفاده از معادن دانست و تصریح کرد: در بررسی که دولت انجام داد مشخص شد معادن کشور و وسعت زمینی که برای صرفه اقتصادی هر معدن کافی است، و معادن کشور قابل تقسیم به 250 هزار بلوک معدنی است اما در حال حاضر کمتر از 15 هزار بلوک استفاده شده است در حالی که می‌شود قانون و آئین‌نامه آن را اصلاح کرد و گفت: هر کس که این معادن را اکتشاف کرد تا 50 سال با شرایط خاص خودش برداشت کند.

وی ادامه داد: در این حالت سرمایه‌ها به این سمت می‌آید؛‌ در حال حاضر 27 میلیون زمین کشاورزی وجود دارد و می‌توان گفت که به شرط احیای آنها می‌توان آنها را در اختیار مردم قرار داد و آنها احیا خواهند کرد و جهت سرمایه‌ها نیز تغییر می‌کند.

* هدفمندی یارانه‌ها موجب آزادسازی منابع عظیمی در کشور شده است

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه هدفمندی یارانه‌ها موجب آزادسازی منابع عظیمی در کشور شده است گفت: در کشور روزانه 1883 هزار بشکه نفت تحویل پالایشگاه‌ها می‌شود و سالانه 150 میلیارد مترمکعب گاز وارد شبکه گازی کشور می‌شود.

وی افزود: این میزان از نفت و گاز یک ثروت عظیم است که باید آزاد و بازتوزیع شود.

رئیس جمهور ادامه داد: ما دست به دست هم دادیم و با حضور هوشمندانه مردم گام اول را به خوبی برداشتیم که آثار خیلی خوبی هم داشت.

احمدی‌نژاد گفت: در طرحی که ما با هم صحبت کردیم قرار بود در درآمد خانوارها به نفع طبقات کم‌مصرف تعادل ایجاد کنیم، بین بنگاه‌های کم بازده و پربازده تعادل ایجاد کنیم،تعدیلی در بودجه دولت انجام شود که خوشبختانه با همکاری دولت و مجلس هر سه در بودجه دولت وارد شد.

* مدل هدفمندی ایران به عنوان یک الگو و مدیریت کلان اقتصادی ثبت شده است

وی افزود: در گام اول بخش مهمی از اهداف فوق محقق شد، امروز مدل هدفمندی ایران به عنوان یک الگو و مدیریت کلان اقتصادی و ایرانی ثبت شده است و به رسمیت شناخته شده است و همین مسئله، الگوی مدیریتی ما را از شیوه‌های سوسیالیستی و سرمایه‌داری خارج کرده است.

رئیس جمهور گفت: اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها به تحقق عدالت کمک کرد در خصوص ضریب جینی که میزان آن از سال 89، 40 درصد بود به 37 درصد در سال 90 رسید. نسبت درآمد 10 درصد ثروتمند به 10 درصد فقیر در خانواده‌های شهری از 12.45 برابر در سال 89 به 10.7 در سال 90 رسید، در خانواده‌های روستایی نیز از 12.63 برابر در سال 89 به 9.38 در سال 90 رسید.

احمدی‌نژاد گفت: هیچ کدام از طرحهای اجرا شده در سال‌های اخیر نتوانسته است چنین شاخص‌های اصلی اقتصادی ایجاد کند.

وی افزود: این طرح صرفه‌جویی عظیمی در بحث ارز به همراه داشت، رشد مصرف بنزین و گازوئیل را به خاطر داریم، در سال90   17.5 میلیارد دلار نیاز ما به واردات فرآورده‌های نفتی کم شد و همچنین نزدیک به 11.5 میلیارد دلار صادرات ما افزایش پیدا کرد و نزدیک به 3 میلیارد دلار واردات ما کاهش داشت.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: برخی از دوستان انتقاد می‌کنند که هدفمندی سبب بالا رفتن قیمت ارز شد این در حالی است که هدفمندی یارانه‌ها باعث کاهش مصرف ارز شد.

وی افزود: هدفمندی یارانه‌ها تورمی را کنترل کرد که خیلی‌ها آن را باور نمی‌کردند هدفمندی در زمان آغاز شد که تورم سالیانه10.1 و تورم نقطه‌ای 12.8 درصد بود. میزان تورم سالیانه در مرداد به 20.9 رسید البته تورم نقطه‌ای ما در مرداد ماه به اوج خود یعنی 22.3 درصد رسید.

رئیس جمهور تصریح کرد: این دو در دی ماه به هم رسیدند وقتی در اقتصاد اتفاق ریشه‌ای می‌افتد تورم نقطه‌ای بالا می‌رود و زمانی که تورم نقطه‌ای و تورم سالانه با هم منطبق میشود به معنای این است که آن انرژی تخلیه شده است.

احمدی‌نژاد گفت: تورم سالیانه ما از 10.1 سالیانه به 20.1 درصد رسید که البته از این میزان 4 تا 5 درصد سهم تورم جهانی است و می‌توان حساب کرد که سهم هدفمندی یارانه‌ها چقدر است.

وی افزود: میزان رشد نقدینگی در سال 89 نزدیک به 25 درصد است و در سال 90 این میزان به 19.4 درصد رسید.

* هدفمندی یارانه‌ها بعضی از مصارف راهبردی را کنترل کرد

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هدفمندی یارانه‌ها بعضی از مصارف راهبردی را کنترل کرد ادامه داد: برخی با تصور اینکه مصرف بنزین ما لجام گسیخته است بنزین را تحریم کردند این طرح باعث شد تا نیاز ما به واردات بنزین به صفر برسد و توطئه آنها خنثی شود.

احمدی‌نژاد گفت: صندوق هدفمندی نیز در مجموع تراز مثبتی دارد. صندوقی‌ است که با تصویب خود شما یک شرکت دولتی شد، مبلغی را بدهکار است و مبلغی را نیز طلبکار است از جایی قرض گرفته و از جایی نیز طلبکار است. یک شرکت دولتی همین است و شرکت‌ها، بانک‌ها نیز همین‌طور است.

وی افزود: ما نباید خودمان را به جای مردم بگذاریم و تصمیم بگیریم باید خود مردم مدیریت کنند. خود شیوه اجرایی هدفمندی یارانه‌ها مشارکت دادن مردم در مدیریت اقتصاد است. خود مردم تصمیم بگیرند مردمی‌ترین دولت‌ها نیز نمی‌توانند بگویند که دقیقاً مردم چه می‌خواهند.

رئیس جمهور ادامه داد: بعضی از دوستان ایراد می‌گیرند که اگر ما یارانه نقدی بدهیم موجب بیکاری و تنبلی می‌شود،در تمام دنیا مگر بیمه بیکاری وجود ندارد، مگر کسی که بیکار می‌شود به او پول نمی‌دهند.

احمدی‌نژاد گفت: آیا میل آن بیکار به کار از بین می‌رود؟چه کسی از پول بیشتر بدش می‌آید. آیا فقرا دل‌بستگی بیشتری به پول دارند یا اغنیاء؟ کسانی که غنی‌ترند پول بیشتری می‌خواهند. انسان به دنبال تعالی است و هیچگاه قانع نیست اما باید حداقل‌ها را برای مردم تأمین کنیم.

*طرح تحول افتخار مجلس و دولت است

رئیس‌جمهور  طرح تحول اقتصادی را موفق ارزیابی کرد و گفت: دنیا ملت ایران را به همین دلیل تحسین کرد و این افتخار مجلس و دولت محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه بعد اجرای این طرح دشمنان نگران شدند دلیل نگرانی دشمنان را اینگونه بیان کرد«آنها می‌گفتند بزرگترین طرح تحولی که پیش‌بینی می‌شد به آشوب کشیده شود با موفقیت اجرا شد.»

احمدی‌نژاد با بیان اینکه همین موفقیت عامل نگرانی دشمنان بود تاکید کرد آنها بعد از اجرای طرح هنرمندی و ظرفیت ملت را دیدند، و مشاهده کردند می‌توان کشور را بدون اتکا به نفت اداره کرد.

*تشریح دستاوردهای مثبت طرح تحول

رئیس‌ جمهور به تشریح دستاوردهای مثبت طرح تحول اقتصادی پرداخت و رشد پایدار، تقسیم عادلانه ثروت، کاهش وابستگی به نفت و... را از جمله این دستاوردها برشمرد و گفت: همین اقدامات مثبت باعث شد دشمنان تحریم‌ها را جلو بیندازند و شدتش را افزایش دهند؛ البته آنها عجله کردند زیرا گفتگوها در حال انجام بود اما همین ترس عامل اقدام آنها بود.

وی طرح تحول اقتصادی را یکی از بزرگترین طرحهای انجام شده توصیف کرد که در صورت اجرای کامل باعث منطقی شدن مصرف، کاهش فقر و ریشه‌کن شدن آن، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و ...را در پی خواهد داشت.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه مطالعات دولت در این حوزه کامل است خاطر نشان کرد: اگر فردی بحثی در این زمینه دارد بایستی بحثها را مطرح کرده و درباره آن گفتگو کنیم؛ می‌توان عددها را ضرب و تقسیم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه آثار اجرای طرح یادشده پیش بینی شده است تصریح کرد: امروز باید این مسائل بیان شود تا همه بدانیم که چه ظرفیت‌هایی وجود دارد و بر اساس آن ظرفیت‌ها برنامه‌ریزی کنیم؛ من باور دارم ما می‌توانیم فقر را ریشه‌کن کنیم.

احمدی‌نژاد با اشاره به اجرای دور اول طرح مذکور گفت: دور اول مخالفان زیادی داشت، بعضی‌ها می‌گفتند چون نزدیک انتخابات است بار منفی برای انتخابات دارد و عده‌ای دیگر هم می‌گفتند برای انتخابات بار مثبت دارد اما هدف ما این مسائل نبود زیرا شان ملت و دولت و مجلس بالاتر از این حرفهاست که بخواهیم سرنوشت ملت را با این مسائل گره بزنیم.

وی با بیان اینکه شرایط کشور اقتضا می‌کند تا منابع کشور را احیا کرده و در صورت لزوم هزینه کنیم تصریح کرد: دولت حاضر است خطرها را بپذیرد تا دولت‌های بعدی بتوانند به صورت بهتری فعالیت کنند؛ البته اختلافاتی ممکن است باشد اما قابل تفاهم است زیرا ما دعوایی نداریم.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: مدتی پیش خدمت مقام معظم رهبری بودیم که ایشان رهنمودهایی ارائه کردند که با توجه به آنها مسائل به هم نزدیک می‌شود؛ البته امروز هم جلسه مشترکی بین مجلسی‌ها، دولتی‌ها و صاحب‌نظران برگزار خواهد شد تا طی آن به بحث پرداخته و جمع بندی خواهیم کرد.

* طرح‌های بزرگ فقط با تفاهم دولت و مجلس امکان‌پذیر است

وی با بیان اینکه اجرای طرح‌های بزرگ فقط با تفاهم دولت و مجلس امکان‌پذیر است این سوال را مطرح کرد: مگر می‌شود یک طرح عظیم برای کشور بدون تفاهم نمایندگان و دولت اجرایی شود که این موضوع به دور از منطق است.

رئیس جمهور راهکار چهارم خود را اصلاح نظام بانکی برشمرد  و در همین زمینه گفت: دولت مطالعات مفصلی در این باره انجام داده است؛ امروز ما چند بانک را وکیل ملت کردیم و ملت را از فعالیت بیرون گذاشتیم بعد هم به ملت می‌گوییم دنبال آنها بدوند و همین جاست که رانت ایجاد شده و نظارت‌ها مخدوش می‌شود؛ این نوع عملکرد تبعات منفی زیادی دارد.

احمدی‌نژاد همچنین به طرح گمرکی و طرح مالیاتی اشاره کرد و با مثبت ارزیابی کردن این دو طرح از نمایندگان خواست طرح مالیاتی را هرچه سریعتر بررسی و به دولت برسانند.

*ملتی گه روی دریای ثروت نشسته نباید فقیر زندگی کند

وی در ادامه سخنان خود بر این نکته تاکید کرد که ملتی که در دریای ثروت نشسته است نباید در آن فقیری باشد؛ وقتی شما نمایندگان به ملاقات دولتی‌ها می‌آیید به دنبال رفع مشکلات هستید و در همین جلسات مشکلات را مطرح می‌کنید.

* اگر استقلال قواست،باید برای هر سه قوه باشد/ملت قالیباف نباید حصیر نشین باشد

احمدی‌نژاد در ادامه سخنانش در جلسه علنی امروز مجلس با بیان اینکه مجلس جایگاه رفیعی به سبب موضوعاتی که در آن مطرح می شود دارد گفت: اهمیت مجلس به این نیست که دایره اختیارات را به مرز اجرا سرایت دهد. این حتما به نفع هیچ کدام از ما نیست.

وی با اشاره به اصل 138 قانون اساسی گفت: در قسمت آخر این اصل آمده است تصویب نامه‌ها و آئین‌نامه‌ها دولت و مصوبات کمیسیون‌های مذکور در این اصل ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی می‌رسد تا در صورتی‌ که آنها را بر خلاف قوانین بیابد با ذکر دلیل برای تجدید نظر به هیئت وزیران بفرستد.

رئیس‌جمهور گفت:ما در قانون گذاری دو مسیر مقدماتی داریم، یکی طرح نمایندگان محترم است، 15 نفر از نمایندگان طرحی را می‌دهند که باید در مجلس مطرح شود و مراحلی دارد اما اسم مسیر مقدماتی دوم لایحه است. این لایحه حق دولت است. دولت به این موضوع می‌رسد که باید کاری در کشور انجام شود، جوانب آن را می‌سنجد و به مجلس محترم لایحه می‌دهد. این نظر دولت است اگر خدای ناکرده یا مثل مواردی که اتفاق افتاد لایحه به مجلس بیاید و آنچنان دگرگون شود که رئیس دولت بگوید این اهداف لایحه ما را تامین نمی‌کند.آن وقت چه کار باید کرد؟

وی ادامه داد: آیا می‌شود دولت را موظف کنیم که تو باید این را اجرا کنی ما فکر می‌کنیم دولت در هر مرحله‌ای می‌تواند آن را پس بگیرد و بگوید من این را نمی‌خواهم و شما اگر نظراتی دارید طرح دهید. طرح حق نمایندگان است دولت نمی‌تواند بگوید چرا طرح داده‌اید.

*طرح حق نمایندگان است

رئیس جمهور گفت: طرح حق نمایندگان است و هر موقع قانون شد برای همه مردم لازم الاجرا است.

وی تصریح کرد: همه باید مراقب اجرای قانون اساسی باشیم و این توصیه مقام معظم رهبری است.

رئیس‌جمهور گفت: اصل 126 قانون اساسی می‌گوید رئیس‌جمهور مسئولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور را مستقیما برعهده دارد و می‌تواند اداره آن را برعهده دیگری بگذارد.

احمدی‌نژاد با اشاره به اصل 121 قانون اساسی افزود: در زمان ریاست جمهوری مقام معظم رهبری از شورای نگهبان درباره وجه شرعی سوگند رئیس‌‌جمهور استفسار شده بود که پرسیده بودند با توجه به مفاد سوگند‌نامه رئیس‌جمهور، جایی که رئیس‌جمهور در حراست از مرزها و استقلال سیاسی و فرهنگی کشور نباید از هیچ اقدامی دریغ ورزد چنانچه بر اساس تشخیص وی فرد که به عنوان سفیر فوق‌العاده و نماینده تام‌الاختیار دولت پیشنهاد می‌شود از صلاحیت و اهلیت کامل برای احراز این مسئولیت برخوردار نباشد امضای وی با مفاد سوگند نامه منافات ندارد.

احمدی‌نژاد توضیح داد: در آن زمان پیشنهاد می‌شد که فلانی سفیر شود و ایشان سوال کردند که آیا اگر صلاحیت احراز این مسئولیت را نداشت و رئیس‌جمهور امضا نکرد آیا سوگند خود را شکسته است؟

وی تصریح کرد: فقهای شورای نگهبان نظر فقهی و شرعی دادند و آن را به همه اقدامات رئیس‌جمهور تعمیم دادند که آنچه از عبارت سوگند‌نامه مستفاد می‌شود این است که رئیس‌جمهور باید در تمام اقدامات و وظایف و مسئولیت‌هایی که عهده‌دار است حفظ و حراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی کشور و سایر اموری که در سوگند‌نامه بیان شده، مراعات کند و چنانچه در موردی احراز نماید که امضای او موجب عواقب سوء و بروز خطراتی برای مرزها و مصالح عالیه اسلام و نظام جمهوری اسلامی می‌شود شرعا باید از امضا خودداری کند و خودداری او از امضا شکستن سوگند نیست.

*مدیریت اجرایی کشور باید متمرکز باشد

وی تصریح کرد: مدیریت اجرایی کشور باید متمرکز باشد و اگر بحث استقلال قواست، باید برای هر سه قوه باشد.

رئیس‌جمهور گفت: دولت بدنه کارشناسی کل کشور است و بدنه کارشناسی مجلس و قوه قضائیه هم هست و از این جهت متعلق به همه است.

احمدی‌نژاد افزود: اگر دولت دید در جایی اجحاف می‌شود به حقوق مردم باید به قوه قضائیه شکایت کند و اگر دید جایی نیازمند به قانونگذاری هستیم باید به مجلس مراجعه کند.

وی ادامه داد: مجلس هم اگر کار کارشناسی بخواهد به دولت مراجعه می‌کند و قوه قضائیه هم همینطور و در واقع همه یکی هستیم و متعلق به ملتیم.

رئیس‌جمهور گفت: در این شرایط سخت نمی‌شود دو سوم وقت وزرا و مسئولان اقتصادی در طول هفته را به پاسخگویی در نهادهای نظارتی اختصاص داد.

احمدی‌نژاد افزود: اگر قرار باشد مسئولان اقتصادی مستمر درگیر این موضوع باشند نمی‌توانند به اداره اقتصاد کشور و تنظیم بازار برسند.

وی ادامه داد: امکان دارد نظراتی که هست درست باشد اما اینها با گفت‌وگو قابل حل است.

رئیس‌جمهور گفت: اگر کسی تخلف و سوءاستفاده‌ای کرد در هر قوه و هر کس باشد باید رسیدگی شود اما مقدار زیادی از موضوعات، ابهاماتی است که پیدا می‌شود یا گزارشات تائید نشده است که باید آنها را مدیریت کنیم تا کارها پیش رود.

احمدی‌نژاد افزود: حتی اگر قرار است کارهای ملی را کنار بگذاریم و به همان کارهای منطقه‌ای و پروژه‌ای بپردازیم باید توسط مسئولان اجرایی انجام شود اما اگر وقت آنها را بگیریم و به آنها فشار بیاوریم و اعصابشان را به هم بریزیم چطور می‌توانند خدمت کنند.

وی تصریح کرد: نمی‌شود یک قوه دائما تحت فشار باشد حتی اگر دلایل درست باشد بلکه نظر ما این است که همه باید با هم کار کنیم تا مشکلات موجود در سایه همدلی و چاره‌جویی حل شود.

رئیس‌جمهور گفت: موضع همه ما خدمت است و دفاع از حق ملت و همکاری و همدلی اما نمی‌شود اقتصاد را از چند جا مدیریت کرد.

* ملت ایران در برابر دشمنان دست بسته نیست

احمدی‌نژاد افزود: امروز به مجلس آمدم تا بگویم که ملت ایران در برابر دشمنان دست بسته نیست و ظرفیت‌های کشور امکان عمل برتر را فراهم کرده و باید کارهای بزرگ را با تفاهم و همدلی انجام دهیم.

*تقدیر از مجلس

وی با تقدیر از مجلسی‌ها که سخنان وی درباره مهمترین مسائل کشور را استماع کردند از آنها خواست که موضوعات و پیشنهادات مطرح شده از سوی وی را بررسی و بستر اجرای آن را فراهم کنند.

رئیس‌جمهور در پایان گفت: مردمی که قالی می‌بافند نباید روی حصیر زندگی کنند و ملتی که روی دریای ثروت نشسته نباید فقیر داشته باشد و ملتی که تاریخ و فرهنگ و تمدن و همت و اراده و ایمان دارد هرگز در نمی‌ماند و همه قله‌ها را فتح می‌کند.

احمدی نژاد در پایان سخنانش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مطرح کردند که بعد از سخنرانی بمانم و سخنان آنها را گوش دهم، چه چیزی بهتر از این اما چون برنامه‌ام را جور دیگری تنظیم کرده‌‌ام، معذورم.

وی در پاسخ به درخواست نمایندگان افزود: به روی چشم. هر زمانی نمایندگان بفرمایند 4 ساعت یا هر مقدار که بخواهند در خدمتم.

بعد از پایان سخنان احمدی نژاد لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خوب بود رئیس جمهور وقتشان را طوری تنظیم می‌کردند که مستمع سخنان نمایندگان نیز باشند.

رئیس جمهور بعد از پایان سخنرانی‌اش مجلس را ترک کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =