مشکلات خلازیل و موقوفه‌های منطقه ۱۹ حل شد

تاخیر در بازنگری طرح تفصیلی سبب شده که پروژه پارک ۱۸۰ هکتاری در منطقه ۱۹ به دلیل تملک نکردن شهرداری بیش از ۱۲ سال نافرجام باقی بماند و مشکلات بازار خلازیل و ساخت و ساز در پهنه های G* در این منطقه حل و فصل نشود.

علی توکلی، شهردار منطقه ۱۹ در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز با بیان این‌که تصمیم‌گیری در همه شرایط و مکان ها باید به روز باشد، گفت: در محدوده منطقه ۱۹ مجموعه پارک ۱۸۰ هکتاری در طرح تفصیلی در ۱۲ سال پیش دیده شده که در طول این سال‌ها حتی در دورانی که شهرداری به لحاظ مالی با وضعیت مناسبی روبرو بود، نتوانست این طرح را اجرا کند چراکه باید زمین آن را از افراد متعدد تملک می کرد. این مشکلات باعث شده که بعد از سال‌ها شهرداری نتوانست بخش عمده ای از آن را تملک کند و حداکثر تملکی که صورت گرفته ۴۰ تا ۵۰ هکتار است و بدین ترتیب طرح نافرجام باقی مانده است.

وی با اشاره به مشکلات طرح تفصیلی درباره محدوده خلازیل که از مهمترین نقاط منطقه ۱۹ به شمار می‌رود، گفت: از خلازیل در حال حاضر بهره برداری می شود؛ هرچند این بهره برداری به شکل مناسبی انجام نمی‌شود اما برای افرادی که در آنجا مشغول به کار هستند به‌دلیل قراردادهایی که با موقوفه مروی در دست دارند به نوعی احقاق حقانیت به وجود آمده که این مسئله اجرای طرح را با مشکل روبرو می کند.

شهردار منطقه 19 تهران افزود: به نظر می رسد بخشی از دلایل تحقق نپذیرفتن طرح تفصیلی به تصمیمات برخی از مدیران پیشین در شهرداری منطقه بر می‌گردد. به‌عنوان مثال در داخل یک کوچه به دو طرف یک زمین جواز داده شده در حالی که پهنه وسط آن دو، G است و نمی‌تواند جواز دریافت کند. همه این موارد نشان می‌دهد که باید بازنگری در طرح تفصیلی انجام شود.

وی، عمده مشکلات این منطقه را مربوط به پارک ۱۸۰ هکتاری و بخش هایی از ناحیه ۳ که عمدتا موقوفه است دانست و گفت: در حال حاضر به دلیل مشکل در طرح تفصیلی در ناحیه ۳، موقوفه معترض است که شهرداری پهنه عمده زمین‌ها را جی دیده و بعضاً به ساخت و ساز در همین پهنه‌های جی اقدام می‌شود و سوله‌هایی به صورت موقت ایجاد می شود که شهرداری مجبور به تخریب آن‌ها می‌شود. بنابراین بازنگری در طرح تفصیلی در منطقه ۱۹ بسیار ضروری است.

* G نماد پهنه کلان حفاظت (سبز/ باز) است.

انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =