همه مناطق روستایی کشور تحت پوشش CBR قرارگرفته است/ خانواده‌ مددجویان توان مالی مشارکت را ندارند / ملارد در اولویت اجرای طرح CBR شهری

معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی گفت: به‌جایی رسیده‌ایم که خانواده‌ها اکثراً توان مالی مشارکت را ندارند پس بنابراین خیلی از مراکز توان بخشی به یارانه‌هایی که دولت مستقیم پرداخت می‌کند وابسته می‌شوند.

به گزارش تهران نیوز ، حسین نحوی نژاد معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی در حاشیه بازدید از مراکز توانبخشی شهرستان ملارد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتدار ملارد با اشاره به برنامه‌های دولت در نگه‌داری از معلولان گفت : تعریفی که در دولت درباره نگه‌داری از معلولان و آموزش آن‌ها صورت گرفته به این صورت است که بخشی از تعرفه تعیین‌شده را دولت به‌صورت یارانه به‌خصوص به افرادی که دچار فقر مالی هستند پرداخت می‌کند و بخشی را هم قرار است خانواده‌ها مشارکت کنند .

وی افزود : آن بخشی که مخصوص دولت است و به‌صورت یارانه پرداخت می‌شود ۸۰ درصد ظرفیت مراکز معلولان ذهنی و سالمندان و ۱۰۰ درصد مراکز بیماران روانی مزمن را با توجه به نوع معلولیت و توان مالی و اقتصادی خانواده‌ها تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

نحوی نژاد با اشاره به میزان یارانه پرداختی دولت به معلولان تشریح کرد :  رقمی که در سال ۹۴ پرداخت‌شده ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر مورد برای افرادی است که مجهول‌الهویه نیستند و ۶۰۰ هزار تومان برای افرادی است که مجهول‌الهویه هستند . یکی از مشکلات ما افرادی هستند که مجهول‌الهویه هستند و هیچ‌گونه خانواده‌ای ندارند که جمعیت آن‌ها در کل کشور ۱۳ هزار نفر است .

وی تصریح کرد : قاعدتاً بر اساس قانون جامع حمایت از معلولین باید هرساله پیشنهاد افزایش اعتبارات به هیئت دولت ارسال و تصمیم‌گیری شود . امسال هم ما تلاش می‌کنیم در کم‌ترین زمان مطالعات موردنیاز را انجام و هزینه‌ها را اعلام کنیم و تلاش می‌کنیم در این خصوص یک جهشی داشته باشیم چون ما به‌جایی رسیده‌ایم که خانواده‌ها اکثراً توان مالی مشارکت را ندارند پس بنابراین خیلی از مراکز به یارانه‌هایی که دولت مستقیم پرداخت می‌کند وابسته می‌شوند.

معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستی با اشاره به طرح توان‌بخشی مبتنی بر جامعه یا CBR  اذعان کرد : توان‌بخشی مبتنی بر جامعه که از آن در رفرنس‌های بین‌المللی با عنوان CBR  یاد می‌شود قدمتی بالای ۲۰ سال در کشور ما دارد . امروز خوشبختانه می‌توانیم اعلام کنیم تمام مناطق روستایی کشور تحت پوشش این طرح قرار دارند . البته ملارد از یک ویژگی خاصی برخوردار بود . یعنی برخی مناطق این شهرستان که به‌عنوان مناطق روستایی معرفی می‌شد ، امروز به فاز شهری اضافه‌شده است .

وی با اشاره به اجرای موفق این طرح در شهرستان ملارد گفت : گسترش توان‌بخشی مبتنی بر جامعه که یک کار جمعی است ، خود خانواده‌ها و جامعه را درگیر می‌کند .خوشبختانه در این شهرستان این طرح از قوت و قدرت بسیار مناسبی برخوردار بوده است .صنایع‌دستی که امروز که توسط عزیزان معلول تهیه‌شده است و اشتراک خوبی سازمان بهزیستی با ادارات دولتی و غیردولتی همانند فرمانداری ، دفتر امام‌جمعه ، شهرداری در این منطقه شاهد این امر و شایان توجه است .

نحوی نژاد با اشاره به توجه ویژه بهزیستی کشور به شهرستان ملارد و محرومیت‌های این منطقه اذعان کرد: برنامه خوبی که در سال جاری برای منطقه ملارد در نظر گرفته‌شده است ،با توجه به بافت شهری آن ، CBR شهری است . وی افزود : به‌نوعی با توجه به اینکه مناطق روستایی ما جزو مناطق محروم بودند فشار کار ما تا به امروز مناطق روستایی بوده است . امروز که همه مناطق روستایی ما را تحت پوشش قرارگرفته است به شهرها روی آوردیم تا بتوانیم آن الگو را در شهرها پیاده کنیم که ملارد جزو اولین شهرستان‌هایی است که تحت پوشش CBR شهری قرار خواهد گرفت . این موضوع می‌تواند در بهبود زندگی افراد ناتوان تأثیر خوبی داشته باشد.

حسین نحوی نژاد معاون توان‌بخشی سازمان بهزیستیبا حضور در مراکز توانبخشی شهرستان ملارد از مربیان و کارد این مراکز به مناسبت ایام گرامیداشت روز معلم تجلیل کرد.

IMG_0820 (Small)IMG_0826 (Small)IMG_0830 (Small)IMG_0840 (Small)IMG_0844 (Small)IMG_0846 (Small)IMG_0849 (Small)

  انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =