۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۳:۳۹
دکتر "دیوید بیکر" در مرکز LSU درباره ادعای جهش ژنتیکی یک باره موش های صحرایی تهران می گوید امکان ندارد این موشها به یکباره با جهش ژنتیکی تبدیل به چند برابر سایز سابق خود شوند. هافینگتون پست با انتشار گزارشی نوشت که مقابله با "موش های صحرایی" یا موش های "سایز گربه" این روزها یکی از دغدغه های شهرداری تهران شده است.
 این نشریه آمریکایی با اشاره به سابقه مبارزات ده ساله شهرداری تهران با "موش هایی به بزرگی گربه" می نویسد: این روزها با توجه به گزارش رسانه های داخلی در ایران این موش ها در شهر تهران افزایش محسوسی داشته اند و با آب شدن تدریجی برف ها و بیرون آمدن این موش ها از کانال ها  تبدیل به معضلی دوباره شده اند. بعضی از این موش ها به بزرگی بیش از 5 کیلو هستند. اسماعیل کهرم، مشاور محیط زیست شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از بزرگی موش های صحرایی تهران می نویسد به نظر می رسد آنها در اثر سم ها و اشعه های مورد استفاده علیه شان جهش ژنتیکی داشته اند و بزرگ تر شده اند. وی می افزاید:"آنها الان بزرگ تر شده و متفاوت به نظر می رسند در حالی که این تغییرات به طور طبیعی هر چند میلیون سال یکبار رخ می دهند. این موش ها از 60 گرم به 5 کیلو افزایش وزن داشته اند و حالا از گربه ها هم بزرگ تر شده اند."
 
هافینگتون پست در ادامه ادعاهای آقای کهرم را با یک دکتر دامپزشک در آمریکا در میان گذاشته است. دکتر " دیوید بیکر" دامپزشک حیوانات آزمایشگاهی در مرکز LSU در پاسخ به هافینگتون پست درباره ادعای جهش ژنتیکی یک باره موش های تهران می گوید امکان ندارد این موشها به یکباره با جهش ژنتیکی تبدیل به چند برابر سایز سابق خود شوند. وی می گوید:" تقریبا در تمام جهش های ژنتیکی شناسایی شده ، جهت جهش مضر بوده و در جهت نقطه ضعف آن نوع بوده نه مزیت و قوت آن . مگر در فیلم های علمی – تخیلی که به گونه دیگری تصویر می شود." با این حال دکتر بیکر می گوید در مناطق مختلف جهان گونه هایی از موش های صحرایی بزرگ در سایزی که آقای کهرام به آن اشاره کرده موجود است و دلیل بزرگی آنها متوقف نشدن رشد آنها بعد از بلوغ است . حتی دکتر بیکر می افزاید نوعی موش های صحرایی سیاه رنگ وجود دارد که اندازه آن بزرگ تر از آن موش های صحرایی است که در تهران یافت می شوند.
 
دکتر بیکر می افزاید:در دوران قرون وسطی در اروپا موش های صحرایی سفید و سیاهی بودند که قادر بودند حتی نوزاد تازه متولد انسان را بلند کرده و با خود ببرند. هافینگتون پست در ادامه می نویسد: برآورد می شود در شهر تهران 25 میلیون موش صحرایی وجود داشته باشد و هم اکنون تلاش ها برای نابودی آنها حتی شب ها به صورت شکار از سوی تک تیراندازها ، ادامه دارد و تا کنون بیش از 2200 موش بزرگ به این روش و با استفاده از تفنگ شکار شده اند.
منبع: عصر ایران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =