به گزازش سرویس سیاسی رویداد، خبرگزاری آلمان نوشت:روز سه‌شنبه (6 نوامبر/ 16 آبان) انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می‌شود که در طی آن یا باراک اوباما از حزب دمکرات در مقام خود ابقا خواهد شد یا اینکه میت رامنی، رقیب جمهوری‌خواه وی "بلیت" ورود به کاخ سفید را کسب خواهد کرد. در کارزار انتخاباتی این دو کاندیدا، موضوعات مختلفی برجسته‌ شده‌اند، از سیاست اقتصادی و مالی گرفته تا نقش آمریکا در سیاست بین‌الملل.

سیاست اقتصادی و مالی

مهم‌ترین موضوع کارزار انتخاباتی بدون شک وضعیت اقتصادی آمریکا است که علیرغم نمایان شدن روزنه‌هایی امیدبخش، همچنان در رکود به سر می‌برد. به ویژه چشم‌انداز بازار کار در این کشور نسبتاً تیره است. نزدیک به 13 میلیون آمریکایی در جستجوی کار هستند و نرخ بیکاری در ایالات متحده بر 1 / 8 درصد بالغ می‌شود. افزون بر این انتظار می‌رود که میزان مالیات‌ها در آمریکا افزایش یابد، مگر آنکه کنگره این کشور و کاخ سفید در این مورد به توافق برسند که شمار زیادی از تسهیلات مالیاتی را که اعتبار آنها به زودی به سر می‌رسد، تمدید کنند.

باراک اوباما خواهان آن است که سرمایه‌گذاری و پول بیشتر صرف به گردش درآوردن چرخ بازار کار شود. او از جمله قصد تقویت انرژی‌های تجدیدپذیر را دارد و در جریان یکی از مناظره‌های تلویزیونی‌اش حتی از آلمان به عنوان الگویی در این عرصه نام برد.

رئیس‌جمهور کنونی آمریکا همچنین می‌کوشد که فشار مالیات بر مردم را پایین نگاه دارد و تنها برای افراد ثروتمند، مالیات‌هایی سنگین‌تری وضع کند. از دید او، تسهیلات مالیاتی برای شرکت‌ها تنها باید به صورتی هدفمند انجام گیرد.

در مقابل او، میت رامنی، یک بازرگان متکی بر اقتصاد آزاد است که سعی دارد تا جای ممکن فشارها و محدودیت‌هایی برای شرکت‌های آمریکایی قائل نشود. افزایش تولید نفت و گاز در آمریکا از جمله در ایالت آلاسکا نیز از اهدافی است که او دنبال می‌کند تا از این طریق با بهای روزافزون انرژی مقابله کند.

در زمینه مالیاتی، رامنی بر آن است که میزان مالیات را برای همه‌ی اقشار، از جمله قشر پولدار، پایین نگاه داشته و برای شرکت‌ها نیز تا جایی که ممکن است، مالیات‌های کمی در نظر گیرد.

سیاست خارجی

اگر چه مسائل اقتصادی و مالی داغ‌ترین موضوع کارزار انتخاباتی است، اما سیاست خارجی و آمریکا نیز در سیاست جهانی نقش مهمی بازی می‌کند. یکی از مسائلی که دو نامزد بر سر آن اختلاف نظر دارند، موضع آمریکا در قبال چین است که بزرگترین رقیب اقتصادی ایالات متحده محسوب می‌شود.

اوباما محدودیت‌هایی سیاسی‌تجاری علیه چین وضع کرده، اما از انتقاد صریح چین به خاطر سیاست‌های ارزی این کشور خودداری کرده و می‌کند. این در حالی است که رامنی اعلام کرده، در صورت پیروزی در انتخابات موضعی سخت‌تر و قاطع‌تر در مقابل چین در پیش خواهد گرفت.

ایران و برنامه‌ی هسته‌ای این کشور نیز از موضوعاتی بوده که در مناظره‌های تلویزیونی و کارزار انتخاباتی مطرح شده و مورد بحث قرار گرفته است.

اوباما همواره تاکید کرده که از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری خواهد کرد. وضع تحریم‌های سنگین علیه ایران از جمله اقداماتی بوده که رئیس‌جمهور کنونی از موفقیت‌بخش بودن آنها در مناقشه‌ی هسته‌ای سخن می‌گوید. از دید وی، گزینه‌ی نظامی آخرین راه‌برای حل بحران هسته‌ای است.

رقیب وی، میت رامنی نیز اگر چه صریحاً خواهان ضربه‌ای نظامی به ایران برای حل مناقشه‌ی هسته‌ای نیست، اما مایل است آمریکا همانگونه که اسرائیل تا کنون مطالبه کرده، قدرت نظامی خود را به‌گونه‌ای به نمایش بگذارد.

سیاست دفاعی

بودجه‌ی تسلیحاتی و سیاست دفاعی ایالات متحده نیز از موضوعات مهم مورد بحث در کارزار انتخاباتی بوده‌اند. در پی حادثه‌ی یازدهم سپتامبر بودجه‌ی دفاعی آمریکا به میزان درخور توجهی افزایش یافت. جنگ در عراق و افغانستان چندصد میلیارد دلار هزینه به دنبال داشت. حال ورق برگشته و میزان و کم ‌و کیف کاهش بودجه تسلیحاتی در کارزار انتخاباتی دو رقیب مطرح گشته است.

اوباما قصد صرفه‌جویی در هزینه‌های تسلیحاتی و دفاعی آمریکا دارد. به گفته‌ی وی، کاهش بودجه پنتاگون، امنیت آمریکا را به خطر نخواهد انداخت. او به تازگی یک طرح استراتژی نظامی را به تصویب رساند که بر اساس بودجه‌ ی کمتر عمل می‌کند.

پایان جنگ عراق و بازگرداندن سربازان آمریکایی از این کشور از یک‌سو و خاتمه‌ی استقرار نیروهای آمریکایی در افغانستان در آینده‌ای نه چندان دور از جمله موفقیت‌هایی است که اوباما در مناظره‌ها و سخنرانی‌های انتخاباتی‌اش همواره به آنها اشاره می‌کند.

میت رامنی به موضع همیشگی جمهوری‌خواهان پایبند است و به نظر می‌رسد، بیشتر به فکر مصالح ارتش و نظامیان هستند. از دید وی، قدرت نظامی آمریکا تحت ریاست‌‌جمهوری باراک اوباما رو به انحطاط گذاشته است.

رامنی قصد دارد که بودجه دفاعی آمریکا را ده‌ها میلیارد دلار افزایش دهد، ناوگان و نیروی دریایی ایالات متحده را تقویت کند و بر شمار سربازان این کشور بیافزاید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =