مولفه های قدرت ایران، پیش و پس از برجام

بحث در مورد برجام ،باید ها و نباید ها ، فرصت ها و تهدید ها ، افتتاح ها و انسدادها و هزینه ها و فایده ها بسیار زیاد است.آنچه که اکنون مهمتر از گذشته رخ نمایی می¬کند این است که شرایط پیش و پس از برجام چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

به گزارش تهران نیوز ، به نقل از دانشجوخبر؛ یادداشت دانشجویی:این روزها سخن از برجام،پیش و پس از برجام در محافل سیاسی،تریبون ها و نطق ها زیاد بر سر زبان می آید.
بحث در مورد برجام ،باید ها و نباید ها ، فرصت ها و تهدید ها ، افتتاح ها و انسدادها و هزینه ها و فایده ها بسیار زیاد است.آنچه که اکنون مهمتر از گذشته رخ نمایی می­کند این است که شرایط پیش و پس از برجام چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند.
دنیای امروز می طلبد که در اجزاء و کارایی پنهان پدیده ها دقیق شد و با توجه به آنها هر پدیده را تحلیل کرده و مورد ارزیابی و مقایسه قرار دارد. این یادداشت سعی می نماید اندکی از موارد در سایه و پنهان برنامه جامع اقدام مشترک را شرح داده و به تبیین پیش و پس از برجام بپردازد. در سخنرانی های مختلف و متعدد مقامات امریکایی و کشور های عضو گروه ۱+۵ به طور مکرر این ادعا بیان شده که نه رژیم حقیقی تحریم ها علیه ایران تعلیق شده و نه رژیم حقوقی تحریم ها. مقام معظم رهبری (حفظه الله) در سخنرانی هایشان فرمودند: اگر موضوعی را طرف مقابل بیان کرد باید طرف ایرانی جواب اورا بدهد وگرنه حرف او (طرف مقابل) تایید می شود.
حال باتوجه به عدم جوابی درخور از سوی مذاکره کنندگان ایرانی به یاوه سرایی های طرف مقابل به این نتیجه می رسم که تحریم ها کماکان همان تحریم هاست و فقط مکانیسم اعمال آن تغییر کرده است. دقیق اگر باشیم ، برجام ، ابزار چگونگی حفظ تحریم ها پس از برچیدن برنامه هسته ای ایران بوده نه ابزار برچیدن تحریم ها در ازای اقدامی مشابه در برنامه هسته ای ایران.
دقت کنیم متوجه خواهیم شد که منازعه میان ایران و امریکا پس از برجام ، بی آنکه از شدت آن کاسته شده باشد، از حوزه ای به حوزه دیگر منتقل شده.البته با این تفاوت ها:
۱- ایران اکنون دیگر ابزار پاسخگویی به نام ” برنامه غنی سازی و آب سنگین ” ندارد که موجب دست برتر ایران در موضوع هسته ای باشد. ۲- دیگر دستمایه ای برای چانه زنی و بازدارندگی به نام ” مواد هسته ای ” ندارد که بتواند برآن مانور دهد. ۳- دیگر عامل تهدید کننده و کنترل کننده ای به نام ” محدودسازی همکاری با آژانس ” ندارد که بتواند در زمان یاوه گویی دشمن از آن استفاده کند. در یک کلام به نظر می رسد که “برجام قدرت اعمال فشار دشمن را بیشتر و قدرت پاسخ دهی ایران را کمتر کرده است”.
این است آن چیزی که پیش و پس از برجام را از هم متمایز کرده است.
  انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =