ناو‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران در روزهای آینده و در قالب بیست ‌و چهارمین ناوگروه اعزامی به مدت 3 ماه به ماموریت دریاهای دوردست اعزام شده و در شمال اقیانوس هند، خلیج عدن، تنگه باب‌المندب، دریای سرخ، کانال سوئز و دریای مدیترانه به گشت‌زنی می‌پردازند و حتی تا کشورهای جنوب شرق آسیا نیز تردد خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری آفتاب ری  به نقل از به گزارش فارس، این خبری بود که روز چهارشنبه امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفتگو با فارس اعلام کرد.

با این حساب نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، که امروز بیست و سومین ناوگروه اعزامی خود را در ماموریت خلیج عدن و تنگه باب‌المندب دارد، در ماموریت جدید خود راهی سواحل جنوب شرق آسیا خواهد شد که دومین منطقه استراتژیک نفتی جهان (بعد از تنگه هرمز) در آنجا واقع شده است یعنی تنگه مالاکا.

تنگهٔ مالاکا (که در کنار تنگه‌های هرمز و باب المندب مهمترین مثلث تجارت دریایی جهان را تشکیل می‌دهند)، آب‌راهی درمیان سوماترا و شبه‌جزیره مالایاست که دریای آندامان در اقیانوس هند را به دریای چین جنوبی در اقیانوس آرام متصل می‌کند و کشور سنگاپور نیز در جنوبی‌ترین نقطه این تنگه واقع شده است.

نام این تنگه برگرفته از نام بندر مالاکا در مالزی است که در سده‌های 16 و 17 میلادی از اهمیت به‌سزایی برخوردار بود.

تنگهٔ مالاکا، قیفی‌شکل بوده و مساحتی در حدود 65 هزار کیلومتر مربع را در می‌گیرد.

این تنگه با 800 کیلومتر طول، بین 50 تا 320 کیلومتر عرض دارد که باریکترین قسمت آن در جنوب تنگه واقع شده و به سمت شمال عریض‌تر می‌شود.

تنگه مالاکا یکی از مهمترین گذرگاه‌های دریایی جهان شناخته می‌شود و از مهمترین بندرهای آن می‌توان به بندر بِلاوان در اندونزی و بندرهای ملاکا و پِنانگ در مالزی اشاره کرد.

بنا بر برخی آمار منتشر شده، نزدیک به یک چهارم از محموله‌های نفت خام دنیا از این تنگه عبور می‌کنند که پس از تنگه هرمز مهمترین شاهراه حمل و نقل دریایی نفت در دنیا بشمار می‌رود.

با شکل‌گیری پدیده شوم دزدان دریایی در منطقه خلیج عدن و تنگه باب‌المندب و حضور ناوگان دریایی حدود سی کشور جهان ازجمله ایران در این منطقه، در سالهای اخیر بواسطه ناامن شدن این منطقه برای دزدان دریایی، دامنه عملکرد آنها به سمت تنگه مالاکا نیز کشیده شده است.

موقعیت سه تنگه استراتژیک هرمز، مالاکا و باب المندب

بنابراین نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که بنا بر گفته دریادار سیاری، در ماموریت ناوگروه بیست و چهارم، به گشت زنی در سواحل جنوب شرق آسیا نیز خواهد پرداخت، در حقیقت اولین تجربه جدی خود را در این منطقه مهم جهان که دومین منطقه استراتژیک نفتی محسوب می‌شود، تجربه خواهد کرد.

* سومین حضور در دریای مدیترانه با عبور از کانال سوئز

البته همانطور که فرمانده نیروی دریایی ارتش به فارس خبر داده است، ناوگروه اعزامی بیست و چهارم، در برنامه ماموریتی خود با عبور از کانال سوئز، وارد دریای مدیترانه نیز خواهد شد و این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران در طول دو سال اخیر، دو مرتبه دیگر نیز ناوگان دریایی خود را راهی این منطقه کرده است.

اسفند سال 89 برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، ناو لجستیک خارک و ناوشکن الوند در قالب ناو گروه اعزامی دوازدهم، از کانال سوئز عبور کرده و وارد آبهای مدیترانه شدند و در بندر لاذقیه سوریه نیز پهلو گرفتند.

در دی ماه سال گذشته نیز هجدهمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش شامل ناو لجستیک خارک و ناوشکن شهید نقدی برای دومین بار با عبور از کانال سوئز، وارد مدیترانه شد.

به گزارش فارس، دریای مدیترانه بزرگترین دریای داخلی جهان به مساحت 2،966،000 کیلومتر مربع و در منطقه‌ استراتژیک میان سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار گرفته است. مدیترانه که شامل چند دریای کناری و داخلی بوده، در غرب به وسیله تنگه جبل‌الطارق با اقیانوس اطلس ارتباط دارد.

این دریا همچنین از طریق کانال سوئز به دریای سرخ وصل شده و از آنجا به اقیانوس هند راه پیدا کرده است. مصر، لبنان، فلسطین، سوریه، تونس، ترکیه، مراکش، الجزایر، لیبی، یونان، آلبانی، صربستان و مونتنگرو، بوسنی و هرزگووین، کرواسی، اسلوونی، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا کشورهای ساحلی مدیترانه را تشکیل داده و دو کشور قبرس و مالت نیز به عنوان دو جزیره در داخل دریای مدیترانه قرار دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =