نخستین مؤسسه خیریه در شهر کیلان به همت مردم این شهرستان راه اندازی شد.

به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب ری؛ باباشمسی، مدیرعامل این مؤسسه خیریه در گفت و گو با خبرنگار  کیلان نیوز؛ با بیان اینکه سال ها از کیلان دور بود و الان دوباره بازگشته است، گفت: یک جای خالی در کار های خیر در شهر کیلان دیده می شد و عملا هیچ تمرکزی و تشکلی وجود نداشت که در این خصوص برنامه ریزی داشته باشد .

باباشمسی در ادامه تصریح کرد: به هر حال در هر محیطی که انسان های توانمند وجود داشته باشد، انسان های ضعیف و مالی هم هستند وگاهی آنها هم از نظر فکری و فرهنگی انسان های توانمندی هستند و لذا از نظر وضعیت مالی گاهی ضعف مالی دارند که این ضعف باعث نا آرامی و نابسامانی در خانواده می شود .

وی در ادامه گفت: به همین دلیل با دوستان مشورت کردیم و صحبت بر این بود که چگونه در کیلان یک وحدت و همدلی به وجود بیاید که در کنار یکدیگر بتوانیم یک کار خیر بزرگی انجام بدهیم و به این فکر افتادیم که ما پیگیر باشیم و ببینیم چطوری می توان یک صندوق قرض الحسنه تشکیل بدهیم، مخصوصا برای اشتغال جوانان ، بحث بیکاری ها و خانواده هایی که سرپرست خانواده ندارند و کسانی که مشکلات مالی دارند  ما از این طریق به آن ها کمک کنیم و این کمک ها عامل بر حمایت پشتوانه مالی این خانواده شود که آنها بتوانند یک مقداری به زندگی خود سروسامان بدهند .

مسئول مؤسسه خیریه شهر کیلان در ادامه گفت: در ابتدا به این فکر افتادیم که صندوق قرض الحسنه ای احداث کنیم و با مراجعاتی که با سازمان های مربوطه داشتیم ، صندوق قرض الحسنه تشکیلاتی زیادی دارد و چون زیر نظر بانک مرکزی نظارت و کنترل می شود و ممکن است در داخل کشور مورد سوء استفاده نیز قرار بگیرد سخت گیری های شدیدی بر روی اجرا و مصوب کردن آن هست که کار زمان گیری است و نیاز به زمان طولانی دارد و بر این اساس با دوستان مشورت کردیم که کاری ساده و موثرتری انجام بدهیم تا به نتیجه برسد و بر این شدیم  که یک مؤسسه خیریه در شهر کیلان راه اندازی کنیم.

باباشمسی ادامه داد: این موسسه انشاءا... در کیلان منشاء کارهای کمک های نسبی به نیازمندان، مستمندان، عروس و داماد ها، ایتام و کسانی که به هر حال توانایی اشتغال ندارند باشد و با کارهای کوچکی می توان اشتغال فراهم کرد و یک حرکتی در شهر کیلان انجام شود، مخصوصا برای جوانانی که امروز زمینه کار برایشان سخت است و مشکلات زیادی که دارند.

 وی با اشاره به اینکه برای پیگیری های آن و نحوه تشکیل این مؤسسه به فرمانداری مراجعه کردیم خاطرنشان کرد: آنها گفتن شما باید یه برنام ریزی و روش هایی را پی بگیرید و پیگیرباشید تا به انجام کار برسد و شما ابتدا باید موسسه را نام گذاری کنید و افرادی را به عنوان هیئت امناء تشکیل بدهید و این هیئت امناء هیئت مؤسسی را در کنار هیئت امناء تشکیل بدهد تا هیات مؤسس اقدام کند و اساس نامه هایی را به تصویب سازمان های مربوطه برساند و پس از تصویب سازمان ها، هیئت امناء ومؤسس، هیئت مدیره ای را انتخاب کند و هیئت مدیره بازوی اجرائی این کار در شهر کیلان می شود.

بابا شمسی تصریح کرد: انشاءا... در انجام این کارهایی که اولیش کمک به نیازمندان و مستمندان باشد و همچنین دانش آموزان و دانشجویانی که استعداد در تحصیلات را دارند و از نظر مالی با مشکلاتی مواجه هستند به صورت کمک های بلاعوض به آن ها اهداء شود.

 وی در مورد چگونگی منابع تامین تأکید کرد و گفت: اول خود مردم شریف کیلان که مردم خیری هستند و توانایی کمک دارند و سپس از خیرینی که در کیلان و شهرستان دماوند هستند کمک بگیریم.

وی در خصوص شناسائی افراد نیازمند اظهار کرد: اگر شخصی مراجعه کند و بگوید که من نیازمندم و واقعا معلوم نباشد که این شخص نیاز دارد یا خیر، ما کارشناس و بازرسانی داریم که در مورد آنها تحقیق خواهند کرد و همچنین بعضا نیازمندانی هستند که به خود اجازه نمی دهند که بگویند ما نیازمندیم و شما به ما کمک کنید ، به همین دلیل اینجا همیشه یک خللی وجود داشت و بهترین راه برای پرکردن این خلاء این است که تشکلی به وجود بیاید تا با پرداخت های ماهیانه، جاری و مقطعی به آنها کمک کند .

باباشمسی با بیان اینکه بعضا این کمک ها در راه غیر معقول استفاده می شود، می توان در راه معقول صرف شود و به کار گرفته شود، گفت: با برنامه ریزی که هیئت مدیره در آینده انجام خواهد داد چنین کاری انجام شود تا ما صندوق توانمندی داشته باشیم، چون خودتان می دانید در کیلان افراد متخصص زیاد است که در سراسر کشور پخش هستند و انسان های با شخصیت و فرهیخته ای هستند و این ها با کمک دانشی خود می توانند به شهر کیلان کمک فوق العاده ای کنند مثل پزشکانی که داریم و هرکدام در جای خودشان انسان های خبره و نخبه هستند، اما چون در کیلان زمینه ای نیست که بتوانند به شهر خدمت کنند تا حالا چنین کاری انجام نشده . مسئول مؤسسه خیریه از احداث درمانگاه خیریه خبر داد و گفت:  به همین دلیل ما فکر کردیم که انشاله در آینده به کمک همین مؤسسه خیریه و مردم بتوانیم یک درمانگاه خیریه در کنار این مؤسسه احداث کنیم و این درمانگاه عملا از پرشکان خارج از محیطی که داریم کمک بگیریم و متخصصان ما بیایند وبه مردم شهرکیلان خدمت رسانی کنند و همچنین می توانند کمک یار مردم باشند، به خصوصی مردمی که توانایی پرداخت ویزیت های پرهزینه را ندارند یا مراجعه کردن به آنها کار سختی است.

وی ادامه داد: انشاءا... با همت و کمک همین مردم خیر، زمینه احداث درمانگاه خیریه فراهم شود و اولین ثمره آن این باشد که کسانی که در اینجا ساکن هستند و مشکل جسمی دارند و نمی توانند به سوی شهرهای بزرگ و به سراغ متخصصین بروند با انجام این کار متخصصین به سراغ آنها بیایند .

 بابا شمسی با اشاره به اینکه افراد متخصص دیگری در قشر مهندسین در کیلان داریم و آنها می توانند اشتغال زایی کنند، گفت: با همکاری سازمان هایی مانند شهرداری و تعادل نظر می توان یک تشکلی منسجم در کنار هم قرار دهیم و چه بسا سرمایه گذارانی باشند که با فکر و سرمایه آنان بتوانیم سرمایه گذاری کنیم و جوانان های بی کار ما که از کیلان پراکنده و در سراسر کشور پخش نشوند و در همین شهر خودشان هم زندگی و هم کار کنند.

وی با بیان اینکه کسانی که نیازمند هستند و دوست ندارند صدقه بگیرند می توانند کار یاد بگیرند، افزود: ما در گذشته شغل های جزئی  مثل بافتنی، بافت پارچه های محلی، حوله بافی، سفره بافی، گلدوزی، گلسازی و قالی بافی در کیلان داشتیم که این شغل ها در خانه انجام می شد.

مدیراین مؤسسه با اشاره به اینکه با کمک افراد متخصص در این خصوص کلاس تشکیل خواهیم داد، گفت: این کلاس های آموزشی به جوانتر ها داده می شود که تجربه ای را به دست بیاورند و کمک مالی به خودشان بکنند و به قول قدیمی، به جای اینکه ماهی دست آنها بدهیم، تور ماهی گیری را بدهیم که بتوانند همیشه خودشان با تلاش ماهی بگیرند و خانواده هایشان را اداره کنند و جوان ها مدیریت شوند که انشاله روزی در کیلان برسد که نیازمند فقر مالی نداشته باشیم .

در پایان باباشمسی از تشکیل و به ثبت رسیدن هیئت مدیره خبر داد و افزود :با ثبت نهایی این مؤسسه ، کار و فعالیت اعضای آن به طور رسمی آغاز می شود و به ثبت رسیدن آن، سه ماه زمان می برد تا روند اداری خود را طی کند .

لازم به ذکر است رأی گیری هیئت مدیره در مسجد جامع شهر کیلان برگزار شد و باباشمسی، رستگار، خلیلی، امری کاظمی، شاداب، طاهری، حاجی طیبی، اسماعیل طیبی، و شیرمحمد کریمی  از سوی هیات امناء انتخاب شدند که شامل مدیرعامل، نائب رئیس، منشی، خزانه دار، دو عضو، دو عدل بدل و دو بازرس هست و پس از به ثبت رسیدن آنها در سه ماه آینده کار آنها رسماً آغاز خواهد شد .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =