۸ تیر ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۶

مرکز آمار ایران نرخ تورم شهری کشور در دوازده ماهه منتهی به خردادماه امسال را ۲۶٫۲ درصد و تورم نقطه به نقطه را ۱۴٫۷ درصد اعلام کرد.

به گزارش آفتاب ری به نقل از مهر، مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در خردادماه سال ۱۳۹۳ بر اساس سال پایه ۱۳۹۰ را منتشر کرد. بر این اساس، شاخص کل (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ عدد ۱۸۵٫۱ را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل ۰٫۸ درصد افزایش داشته است.

افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۱۴٫۷ درصد است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۷٫۲) کاهش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرم تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه سال ۹۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۶٫۲ درصد است که نسبت به همین اطلاع در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ (۲۸٫۴) کاهش یافته است.

شاخص گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در این ماه به رقم ۲۱۶٫۰ رسید که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است. شاخص گروه اصلی خوراکی ها در ماه مورد بررسی به عدد ۲۱۳٫۳رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۱ درصد کاهش نشان می دهد. شاخص گروه اصلی خوراکی ها نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷٫۰ درصد افزایش نشان می دهد و نرم تورم دوازده ماهه این گروه ۳۱٫۲ درصد است.

شاخص گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷٫۲ درصد افزایش نشان می دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه ۹۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۱٫۵ درصد است که نسبت به همین اطلاع در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ (۳۶٫۱) کاهش یافته است.

شاخص گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات در خرداد ماه ۹۳ به رقم ۱۷۴٫۴ رسید که ۱٫۱ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می دهد.

میزان افزایش شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۸٫۲ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به خرداد ماه سال ۱۳۹۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۲۳٫۹ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ (۲۵٫۱) کاهش یافته است. جدول نرخ تورم ۲۷ ماهه براساس سال پایه ۹۰

نرخ تورم (درصد) ماه
۲۶٫۵ فروردین ۹۱
۲۶٫۳ اردیبهشت ۹۱
۲۵٫۸ خرداد ۹۱
۲۵٫۵ تیر ۹۱
۲۵٫۱ مرداد ۹۱
۲۴٫۷ شهریور ۹۱
۲۴٫۸ مهر ۹۱
۲۵٫۱ آبان ۹۱
۲۵٫۶ آذر ۹۱
۲۶٫۳ دی ۹۱
۲۷٫۴ بهمن ۹۱
۲۸٫۶ اسفند ۹۱
۲۹٫۸ فروردین ۹۲
۳۱ اردیبهشت ۹۲
۳۲٫۶ خرداد ۹۲
۳۳٫۹ تیر ۹۲
۳۵٫۱ مرداد ۹۲
۳۶ شهریور ۹۲
۳۶٫۲ مهر ۹۲
۳۵٫۹ آبان ۹۲
۳۵٫۵ آذر ۹۲
۳۵ دی ۹۲
۳۳٫۷ بهمن ۹۲
۳۲٫۱ اسفند ۹۲
۳۰٫۲ فروردین ۹۳
۲۸٫۴ اردیبهشت ۹۳
۲۶٫۲ خرداد ۹۳

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =