رییس کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: نرمش قهرمانانه. یعنی جمهوری اسلامی ایران امروز در شرایط قدرت در بحث هسته ای و خیلی از مسائل دیگر قرار دارد و باید در جایگاه قدرت باقی بماند؛ چون روی مسایل سیاسی منطقه اثرگذار است. نتیجه مذاکرات در سوریه در عراق و در خیلی از مسائل تاثیر می گذارد.

 علاءالدین بروجردی در گفت و گو با خبرنگار سرویس سیاسی آفتاب ری؛ با اشاره به فرمایشات رهبری و آینده مذاکرات ایران با 1+5 اشاره کرد و گفت: در آنجایی که مقام معظم رهبری فرمودند: که به این مذاکرات خوشبین نیستند در کنار آن هم تاکید کردند: که من به تیم مذاکره کننده اطمینان دارم، معنی این کلام این است که یعنی مذاکره ای وجود دارد و باید صورت بگیرد، تیم مذاکره کننده ای هست که رهبری به این تیم اعتماد دارد. ما به طرف مقابل اعتماد نداریم؛ بنابراین این کار بسیار سختی است و طرف مقابل دشمن ماست.

 وی در ادامه عنوان کرد: زمانیکه جنگ تمام شد، ما با همین صدام خبیث بعثی مذاکره کردیم. مذاکره بعد از جنگ دو سال بطول انجامید. در آن مذاکرات هم پیروز صحنه ما بودیم. فشار زیادی وارد می کردند که خط القعر اول را از ما بگیرند. می گفتند ما قبول نداریم. متاسفانه در همان مقطع برخی از عناصر فشار می آوردند که صدام دیوانه است. دوباره جنگ را شروع می کند، بپذیرید. آقای دکتر ولایتی گفتند بنده کسی نیستم که این سند ننگین را امضا کنم. مسئله رسید به حضرت امام (ره) ایشان فرمودند: نظر آقای ولایتی درست است، محکم بایستید.

 رییس کمیسیون امنیت ملی گفت: در آن دوران هم که مذاکره بود دوران بسیار سختی بود. شاید سخت تر از این مذاکرات هسته ای، آن هم یک میدان رزم است. زمانی میدان رزم میدان جنگ سخت ما بود با توپ و تانک و تفنگ، بالاخره در یک مقطعی هم رزم میدان بین الملللی است. حق ما را تضییع کردند، ما را تحریم کردند، ابزارش هم دیگر توپ و تانک نیست؛ چون جنگ به یک معنی هم نرم است و باید در آن میدان حریف باشیم تا بتوانیم حقوقمان را بگیریم. با همین بدبینی نظام تصمیم گرفت، مذاکرات را انجام بدهد. دو حالت وجود دارد، یا به توافقات احترام می گذارند و خروجی نهایی که باید وضعیت هسته ای ما کاملا عادی شود و تحریم ها کاملا برداشته شود؛ یا نه، نغض قول می کنند و همان بد بینی حاکم می شود، در آن صورت ما سر جای اول هستیم.

 بروجردی در ادامه افزود: ما محکم تر از گذشته راهمان را ادامه می دهیم، ولی اگر بتوانیم در این مصاف تفاوت امروز ما با 10 سال گذشته که ما را به این معنی ناگزیر کردند تعلیق را بپذیریم و خیلی از فعالیت هایمان را متوقف کنیم این است که امروز ما در موضع قدرت هستیم. همین اشاره ای که حضرت آقا فرمودند: نرمش قهرمانانه. یعنی جمهوری اسلامی ایران امروز در شرایط قدرت در بحث هسته ای و خیلی از مسائل دیگر قرار دارد؛ چون روی مسایل سیاسی منطقه اثرگذار است. مذاکرات در سوریه در عراق و در خیلی از مسائل تاثیر می گذارد.

 وی در ادامه به میزان سوخت مصرفی نیروگاه ها اشاره کرد و گفت: تمام نیروگاه های هسته ای که برق تولید می کنند؛ غنی سازی 5 درصد برای تامین سوخت آنها کافی است. به خاطر همین هم بخش تحقیقات در تحریم ها پذیرفته نشد، ما کار پژوهشیمان را به عنوان فناوری هسته ای ادامه می دهیم. در علم پزشکی، کشاورزی، زمین شناسی و بسیاری از عرصعه ها استمرار پیدا می کند. بنابراین این 5 درصد برای نیروگاه است. اگر به فرض ما فردا برای مثلا ساخت یا سوخت مورد نیاز موتورهای کشتی های اقیانوس پیمای جمهوری اسلامی ایران خواستیم آنها را اتمی کنیم؛ به غنی سازی 60 درصد نیاز داریم.

 رییس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: در چنین شرایطی ما در مجلس الزام ایجاد می کنیم که دولت مکلف است برای تامین سوخت مورد نیاز، 60 درصد غنی سازی را با نظارت آژانس در دستور کار خود قرار دهد.

 بروجردی خاطرنشان کرد: در واقع این فشاری که امروز وارد می کنند به این خاطر است که آنها می دانند کشوری که دارای توان غنی سازی است بالقوه دارای توان ساخت بمب هسته ای را هم دارد. این را همه جای دنیا می دانند. به خاطر همین هم اصرار داشتند که ما غنی سازی را انجام ندهیم. به همین دلیل تاسیسات عراق و سوریه را زدند.

 وی افزود: هیچ کشور اسلامی دیگری به استثنای پاکستان که وضعیت متفاوتی دارد این توانمندی را ندارد. ولی در واقع بمب هسته ای هم واقعا در استراتژی دفاعی ما نیست. پاکستان تنها کشور اسلامی دارای بمب هسته ای است. هفته ای یک بار هواپیمای بدون سرنشین امریکا از پایگاهشان در افغانستان بلند می شوند و پاکستان را بمب باران می کنند.

 رییس کمیسیون امنیت ملی در پایان یادآور شد: همین هواپیمای بدون سرنشین امریکاروی آسمان ایران با قدرت الکترونیک جمهوری اسلامی فرود می آید و با مهندسی معکوس آن را می سازیم و اینطور که برادران متخصصص ما عنوان می کردند به لحاظ فناوری 20 سال ما را جلو انداخته است. امریکایی ها رسما از ما درخواست کردند آن را برگردانیم و ما هم اعلام کردیم که تجاوز کردید طلبکار هم هستید؟ تنها کشوری که جرات می کند به امریکا نه بگوید جمهوری اسلامی است. مگر ما بمب اتم داریم؟ ولی به فضل الهی این اقتدار را در این نظام ولایی داریم که به راحتی شاخ امریکا را در عرصه های مختلف بشکنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =