نشانه ها و علائم بیماری اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی معمولا با هزیان و توهمات خود را آشکار می سازد و ژنتیک یکی از عوامل ظهور آن است همچنین مواد مخدر ماری جوانا و حشیش عود کننده ی “اسکیزوفرنی” هستند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بیماری اسکیزوفرنی در میان سنین 16 تا 30 سالگی ،بیشترین آسیب را به خود اختصاص می دهد و علایم در مردان نیز در سن کمتری نسبت به زنان نشان داده میشود در بسیاری از موارد، اختلال به طرز آهسته ای توسعه می یابد که فرد نمیداند ، سالهاست آن را داشته است با این حال، در موارد دیگر، فرد می تواند ناگهان دچار شده و به سرعت پیشرفت کند. اسکیزوفرنی حدود 1 درصد از بزرگسالان جهان را تحت تاثیر قرار می دهد کارشناسان می گویند اسکیزوفرنیا، گاهی جنبه های بیماری های مختلف را در غالب یک بیماری بروز میدهند. علائم، شامل تصورات، توهم و افکار ناخوشایند است و تشخیص اسکیزوفرنی، تنها زمانی رخ می دهد که بیماری دیگری از بین رفته باشد.   بیماری اسکیزوفرنی

 نشانه ها و علائم بیماری اسکیزوفرنی

تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا باید به دیگران متکی باشند زیرا آنها قادر به انجام کار یا مراقبت از خود نیستند ؛ بسیاری نیز ممکن است در مقابل درمان مقاومت کنند، اعتراض می کنند، که در آنها هیچ مشکلی وجود ندارد. برخی از بیماران ، ممکن است علائم واضح را نشان دهند، اما در موارد دیگر، ممکن است تا زمانی ک آنها متوجه خللی بشنوند به نظر برسد که آنها خوب هستند و مشکلی ندارند. علائم و نشانه های اسکیزوفرنی بسته به فرد متفاوت است.

زمان اسکیزوفرنی

با درمان مناسب، بیماران می توانند به سمت زندگی سودبخشی بروند درمان می تواند به کاهش بسیاری از علائم اسکیزوفرنی کمک کند با این حال، اکثر بیماران مبتلا به اختلال، باید برای زندگی از عهده ی این علائم بر بیایند روانپزشکان می گویند :موثر ترین درمان برای بیماران اسکیزوفرنی معمولا ترکیبی است از:
  •  دارو
  • مشاوره روانشناسی
  • منابع کمک به خود
  • داروهای ضد روانپزشکی
که با استفاده از آنها، اکثر بیماران قادرند در جامعه زندگی کنند، نه در بیمارستان بستری شوند.

معیارهای تشخیص اسکیزوفرنی

بیماران، باید معیارهای مشخص شده در DSM (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی) باشند این یک کتابچه راهنمای انجمن روانپزشکی آمریکایی است که توسط متخصصین مراقبت های بهداشتی برای تشخیص بیماری ها و بیماری های روانی استفاده می شود. پزشک باید مانع به وجود آمدن سایر اختلالات سلامت روانی مانند اختلال دوقطبی یا اختلال اسکیزوآفرنیک شود  همچنین لازم است که نشانه ها و علائم ناشی از داروهای تجویز شده یا سوء مصرف مواد را کنترل کند.  

بیشتر بخوانید:

دلایل بیماری اسکیزوفرنی

سید علی شجریان روانشناس بالینی درمورد درمان بیماری اسکیزوفرنی به سرویس سلامت تهران نیوز گفت : زمانی که بیماری پیشرفت می کند درمان آن طولانی تر و مشکل است؛ بیماری اتیسم، در خودماندگی و توهم و هذیان زمانی که در افراد شدت پیدا می کند درمان آن سالیان سال بهطور می‌انجامد وفرد باید زیر نظر پزشک باشد. این روان شناس با بیان اینکه در کشور ما آمار دقیقی از این بیماری وجود ندارد، عنوان کرد: در کل جهان نزدیک به 1 درصد افراد به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا هستند و خوشبختانه این بیماری نسبت به سایر بیماری‌ها شیوع کمتری دارد؛ بیماری اسکیزوفرنی در خانم ها و آقایان مساوی است اما درمان خانم‌ها بهتر است و بیشتر نتیجه مثبت دارد.  

آخرین راه درمان بیماران اسکیزوفرنی

شجری، با تاکید اینکه یکی از راه های درمان بیماری اسکیزوفرنی بستری شدن است، یاد آور شد: در این بیماری فرد بر رفتارهای خود بینشی ندارد؛ فرد سالم می داند چه کاری را چه وقتی انجام دهد اما بیمار اسکیزوفرنی نسیت به رفتار و کارهایش تسلط کافی ندارد و حتی در زمان مصرف دارو هم با مشکل رو به رو می شود و نمی تواند تشخیص دهد باید چه زمانی داروی خود را مصرف کند، به همین دلیل این گونه بیماران نیاز به مراقبت و توجه بیشتنری دارند.     انتهای پیام/*

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =