نظام جمهوری اسلامی ایران پیش از حضور تروریست‌ها در سوریه به فراگیر شدن تروریست در منطقه اذعان داشتند و حال شاهد تغییر جبهه تروریست‌ها از سوریه به عراق هستیم و کشورهایی مثل افغانستان باید بدانند که احتمال تغییر جبهه از عراق به افغانستان بعید به نظر نمی‌آید.

سرویس سیاسی آفتاب ری؛ علیرضا ناطق منش- نظام جمهوری اسلامی ایران پیش از حضور تروریست‌ها در سوریه به فراگیر شدن تروریست در منطقه اذعان داشتند و حال شاهد تغییر جبهه تروریست‌ها از سوریه به عراق هستیم و کشورهایی مثل افغانستان باید بدانند که احتمال تغییر جبهه از عراق به افغانستان بعید به نظر نمی‌آید.

1ـ لزوم بازسازی ارتش بر اساس شایستگی، وفاداری به ملت و حذف وفادارن به صدام و امریکا:

اساس ایجاد ارتش در هر کشوری، نخست آن است که از تمامیت ارضی آن کشور حمایت و جانفشانی کنند، زیرا در این راه دولت امکانات لازم را در اختیار افرادی قرار می‌دهد که در راه حفظ تمامیت ارضی قسم خورده‌اند تا از کشور خود در برابر متجاوزان دفاع کنند.

دوم آن که باید از جان و مال مردم خود در برابر تجاوزها دفاع کنند، زیرا از بودجه دولت استفاده می‌کنند و این جزء وظایف ارتش عراق محسوب می‌شود. ثانیأ ارتش هر کشوری بر گرفته از مردم همان کشور است، پس حفظ جان و مال یک امر عادی به شمار می‌آید.

پس از اعدام صدام حسین به دلیل اتهامات جنگی و دیگر اتهامات تا به امروز نیروهایی در ارتش کشور عراق حضور و فعالیت می‌کنند که به "راه صدام حسین وفادار" هستند.

حمایت امریکا از گروه های تروریستی

راهی که جان جوانان جمهوری اسلامی ایران را در 8 سال دفاع مقدس گرفت، نیروهایی که در ارتش عراق به صدام حسین وفادار هستند همان اشخاصی هستند که به کشور جمهوری اسلامی ایران تجاوز کرده و تمامیت ارضی ایران را به خطر انداخته بودند، اما رنگ خود را در مقابل ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مردمی (بسیج) باختند و چاره‌ای جزء قبول شکست نداشتند.

پیش از حضور تروریست‌ها در عراق، دولت می‌بایست ارتش را پس از اعدام صدام حسین از وفاداران به صدام پاکسازی می‌کرد تا این مشکلات به وجود نیاید. اما آنچه که الان به نظر می‌رسد، ارتش عراق بیش از هر زمانی نیاز به حضور نیروهای وفادار به کشور و حذف نیروهای وفادار به صدام حسین و امریکا را احساس می‌کند.

که خوشبختانه دولت عراق این امر خطیر را درک کرده و اقدامات لازم را برای حذف وفاداران به صدام حسین و آمریکا را در دستور کار خود قرار داده تا بتواند از تمامیت ارضی، جان و ما مردم خود در برابر تروریست‌های صادراتی غربی ـ آمریکایی دفاع کنند.

2ـ درس گرفتن کشورهایی مثل افغانستان و احساس خطر نسبت به حضور گسترده مستشاران آمریکایی میان ارتش و پلیس:

نظام جمهوری اسلامی ایران در اوایل حضور تروریست‌ها در منطقه نسبت به فرار گیر شدن آن هشدار داده بود و همچنین مقامات ایرانی به صراحت اعلام کردند که این تروریست‌های افسار گیسخته دامن آن‌ها را خواهند گرفت.

حال شاهد آن هستیم که بعد از درگیری چند ساله در کشور سوریه و به دست آوردن ناکامی‌ در آن کشور حال از سوریه به کشور عراق ارسال شده‌اند، بلکه بتوانند کل منطقه را ناامن و مقاومت منطقه را تضعیف نمایند.

اکنون کشورهای منطقه حتی کشورهایی که دوست دولت آمریکا هستند باید بدانند که آمریکا زیاده خواه است و به منافعی‌ که از شما به دست می‌آورد راضی نخواهند شد و هدف بعدی پس از حذف کشورهای مخالف، کشورهای دوست آمریکا خواهد بود.

اما کشورهایی مثل افغانستان که مستشاران آمریکایی در بین ارتش و نیروهای پلیس جولان می‌دهند، باید نخست بدانند که اطلاعات دفاعی و نظامی آن‌ها به کشور آمریکا ارسال می‌شود و میزان بازدارندگی دفاعی افغانستان را در بر دارد.

حضور امریکا در افغانستان

دوم آن که این مستشاران افراد فاسد و خیانت کار را در بین ارتش و نیروهای پلیس شناسایی کرده و نظر آن‎‌ها را با وعده‌های گوناگونی جلب می‌کنند، تا  بتوانند در مواقع لازم از آن‌ها استفاده کنند.

به خصوص با درک شرایط کنونی منطقه احتمال تغییر جبهه از عراق به افغانستان بعید به نظر نمی‌رسد چرا که از سوریه به عراق تروریست‌ها تغییر جبهه داده تا ناکامی‌های خود را جبران کنند.

"نکته قابل ذکر آن است که دولت افغانستان و دیگر کشورهای منطقه باید بداند که خطر حضور تروریست در افغانستان دوچندان است، با تدابیر لازم و استفاد از نیروهای فکری نظامی ایران در کشور افغانستان و دیگر کشورهای منطقه می‌توان تا حدی جلوی تلفات زیاد و خرابی‌ها را گرفت".

حضور امریکا در افغانستان

3ـ لزوم شکل‌دهی بسیج عمومی و جلب مشارکت همه مردم عراق از طوایف و مذاهب مختلف در بومی سازی امنیت و عدم وابستگی به کشورهای خارجی:

بسیج کلمه‌ای که در اویل انقلاب جمهوری اسلامی ایران به اوج خود رسید اما این کلمه معانی عمیقی در پشت سر خود دارد و دولت خیانت کار بنی‌صدر از حضور مردمی در جبهه‌ها ممانعت به عمل می‌آورد اما با تدابیر امام خمینی(ره) و بصیرت مردم با حضور بسیج مردمی در جبهه‌ها، پیروزی شیرینی بعد از 8 سال دفاع نصیب ملت ایران شد.

پس حضور بسیج مردمی و مشارکت مردمی در صحنه‌های گوناگون در کنار دولت و نیروهای نظامی امتحان خود را پس داده است.

خاطر نشان می‌کند؛ در ابتدای حضور تروریست‌ها در کشور سوریه، ارتش از حضور مردمی در صحنه جنگ جلوگیری می‌کرد اما با گذشت زمان خود ارتش به این نتیجه رسید که با مشارکت مردمی پیروزی‌های شیرین به دست نمی‌آید. مردم در صحنه جنگ در کنار ارتش سوریه حضور پیدا کردند و موفقیت‌های ارتش سوریه دوچندان شد.

حال اگر کشور عراق چه طوایف و چه مذاهب گوناگون خواستار عدم وابستگی به آمریکا هستند باید به فکر مشارکت مردمی و بومی سازی امنیت باشند.

چرا که امنیت از نان شب هم واجب تر است، اگر امنیت در یک کشور پایدار باشد فکر جوانان و ملت آن کشور باز می‌شود و کشور دارای امنیت به سوی توسعه و عدم وابستگی حرکت خواهد کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =