در بازدید از نمایشگاه رسانه های دیجیتال فرصتی شد تا گفت و گوی مختصری با مهدی صرامی مدیرعامل مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی داشته باشیم.

مشروح این مصاحبه را در ذیل بخوانید:

نظرتون درباره استقبال بازدیدکنندگان از این نمایشگاه چیست؟

نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی حرکت خوب و ماثری است برای اینکه فعالان رسانه ای جبهه انقلاب دور هم جمع بشند و در یک محل کارشان نمود پیدا کند تا فعالان فرهنگی هم در سطح کشوربتوانند با نحوه کارهای آن های آشنا شوند .در حقیقت یک مانور و یک نوع کارنامه از رسانه های دیجیتال در کشور محسوب می شود که به نظر بنده به عنوان سال اول کار بسیار خوبی بوده است و نشان می دهد تجربه مدیریت رسانه های دیجیتال در کشور در این نمایشگاه به کار گیری شده است. در خصوص استقبال  مشکلاتی هست.  با توجه به اینکه سال اول کار می باشد این قابل پیش بینی بوده . یه بخشی هم این است که  باید بودجه ای وجود داشته باشد تا تبلیغاتی در رسانه های عمومی و رسمی و پرمخاطب انجام بدهند که علی الظاهر بودجه در این رابطه چندانی وجود نداشته تا که این کار رو انجام بدهند. در هر صورت به عنوان گام اول کار بسیار ارزشمندی است. وظیفه نیروهای انقلابی هست که این کار رو تقویت کنند. امید داریم که این کار در سال های آینده انشاءالله بیشتر جای خود را باز کرده و از نظر مخاطب مشکلی نخواهد داشت. البته امسال هم نگاه دوستان این بوده که بیشتر فعالان فرهنگی بیایند و بازدید داشته باشند وانتظار اینکه مخاطبان عمومی امسال بازدید داشته باشتند را نباید داشته باشیم.

در هر صورت فعالان حوزه رسانه های دیجیتال باید در این نمایشگاه و نمایشگاه های این چنینی صبر کنند و کمی استقامت داشته باشند. قطعا فضا به گونه ای خواهد شد که با استقبال عموم هم مواجه خواهد شد کما اینکه همین نمایشگاه نشان می دهد که بر اصل ارزشی نمایشگاه رسانه های دیجیتال در سال های گذشته برعهده این جمع بوده و از طرف دیگر می شود گفت این جمع در نمایشگاه های سالهای گذشته رسانه های دیجیتال به یک بلوغی رسیده اند که الان می توانند این نمایشگاه رو به صورت قوی برگزار کنند. و در هر صورت این جزو رویش ها و سرمایه های انقلاب محسوب می شود.

با توجه به اینکه فرمودید این نمایشگاه ها ادامه خواهد داشت اهداف کوتاه مدت و بلند مدت آن ها چیست؟

هدف کوتاه مدت این نمایشگاه  این است که فعالان فرهنگی با ظرفیت های محتوایی و تولید محتوا در فضای مجازی توسط نیروهای انقلاب محیا شده بتوانند آشنا شوند و در کمترین زمان و بهتر بتوانند به گستردگی این جبهه پی ببرند. ولی در بلند مدت ما بیاد بتوانیم ان شاءالله شاهد جذب مخاطب عمومی به این نمایشگاه و رسمیت یافتن این نمایشگاه به عنوان اصلی ترین نمایشگاه رسانه های دیجیتال در سطح کشور باشیم و حتی افق بین المللی رو ما بایستی از امروز هدف گیری کنیم. با توجه به بحث بیداری اسلامی که در دنیا دارد اتفاق می افتد بایستی این هدف گیری رو برای سال های آینده داشته باشیم که بتوانیم در سطح بین المللی این کار رو انجام بدیم.

با توجه  به اینکه به ایام انتخابات هم نزدیک میشیم برگزاری این نوع نمایشگاه ها ممکنه این تفکر رو ایجاد کنه که هدف از برگزاری این نمایشگاه نزدیک کردن رسانه های ارزشی برای مقابله با تهدیدات رسانه ای دشمن باشد . این تفکر چقدر می تواند درست باشد؟

براساس توصیه های قرآنی مبنی بر اینکه باید مومنین با هم مرتبط باشند و با هم تعاون داشته باشند خود به خود فضایی رو ایجاد می کند که در مواقع حساس مثل انتخابات ارتباطات و این بصیرت و توان تولید محتوا برای انقلاب اسلامی که در بین این فعلان دیده میشود و در اون مواقع حساس می تواند در حقیقت به کمک اصلی بیاید ویک ظرفیت برای مقابله با جنگ نرم دشمن هست. همان طور که گفتم این جا رو می توانیم مانند یک مانور تلقی کنیم که در صحنه های حساسی مانند انتخابات برای مقابله با حجمه دشمن شکل واقعی خودش رو پیدا کند. عملیات اصلی آن صحنه هاست و این نمایشگاه می تواند به عنوان مانوری برای آن صحنه ها باشد.

سطح رسانه های حاضر در نمایشگاه رو چطور دیدید ؟

الحمد الله این ها جزو فعالانی هستند  که توانسته اند در چند سال اخیر رشد کرده اند. و می توانند به صورت غیر دولتی در صحنه های مختلف حضور پیدا کنند که این نشان میدهد که عرصه فضای رسانه های دیجیتال به گونه ای مدیریت شده که عملا یک نسل از رویش های انقلاب در این فضا ایجاد شده و کل فضا رو همین بچه ها , جوانان و فعالان انقلابی با جذب تخصص و تعهد در خود جمع کنند و بتوانند فضای مجازی کشور رو اداره کنند.

هر رسانه شاکله ای دارد. چه چیز با عث جمع شدن آنهاشده با این همه تفاوت ها در کنار هم شده است؟

قطعا احساس وظیفه و ولایتمداری و ادای دین به انقلاب اسلامی است. اهداف انقلاب در یک هنر تکنولوژی جدید به نام رسانه های دیجیتال نمود پیدا کرده و نخ تسبیه حضور همه دوستان شده است. میشود گفت همه این فضا جزو رویش های انقلاب است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =