سرویس سیاسی رویداد، با داغ شدن تنور بحث طرح سؤال از رئیس جمهور یکی از ارکان اصلی این هیاهو، یعنی علی مطهری در مصاحبه ای با رسانه ها گفت: « اگر مجلس حق طرح سؤال از رئیس جمهور را ندارد، تعطیلش کنید» این عبارت در معنایی که گوینده از آن بهره برده، به نوعی تهدید در صدور یک حکم حکومتی است.

مطهری در ادامه این گفتگو با خبر آنلاین چنین بیان می کند که رهبر انقلاب خود گفته است، حق ندارد در وظایف نمایندگان دخالت کند! و در واقع با مصادره به مطلوب بیان ایشان از آن استفاده ابزاری نموده است!

«رهبر انقلاب در آستانه سؤال مجلس هشتم از رئیس جمهور در جمع دانشگاهیان کرمانشاه فرمودند: نمایندگان مجلس وظایفی دارند، رهبری نه در کار آنها دخالت می کند، نه حق دخالت دارد و نه چنین چیزی امکان پذیر است.»

اما ادامه ی مصاحبه مطهری تقریباً به طور کامل حاوی حمله به دکتر حداد عادل است:

«اشکال امثال آقای حداد این است که اساساً نقشی برای افکار عمومی و فهم مردم در تحولات اجتماعی قائل نیستند و فکر می کنند که درباره همه امور باید در اتاقهای در بسته تصمیم گیری کنند و همه امور را باید به بهانه حفظ نظام از مردم پنهان کنند و هر جا لازم شد از رهبری مایه بگذارند ... اگر مجلس حق این سؤال را نداشته باشد و مردم هم حق آگاهی از این موضوع را ندارند پس مجلس را تعطیل کنیم.»

وی در ادامه روش امثال آقای حداد را جفا به رهبری نیز دانست! همچنین در جایی دیگر با بی عنایتی به منویات اخیر ایشان مبنی بر حفظ آرامش بین سه قوه نظام جمهوری اسلامی، از شنیدن ناگفته های احمدی نژاد هم استقبال کرد.

مطهری در سخنان خود با اشاره به اینکه رهبری در این مورد هیچ اظهار نظری نکرده اند! به خود اجازه تفسیر سخنان پیشین مقام معظم رهبری را داده و با لحنی که به الزام و حکم حکومتی نزدیک است در مورد طرح سؤال سخن می گوید.

هفته گذشته علی حسین حاجی عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس، در گزارشی از نشست هیات رئیسه این فراکسیون با محمود احمدی نژاد گفته بود: در این جلسه احمدی نژاد اعلام کرد که سؤال از رئیس جمهور را فرصتی برای بیان حرف های ناگفته می داند.

به گزارش خبرگزاری مهر،‌ این نماینده مجلس اضافه کرده بود:‌ «محمود احمدی نژاد به هیچ عنوان از طرح سؤال از رئیس جمهور در صحن علنی نگران و ناراحت نبود و اعلام کرد که من سؤال از رئیس جمهور را فرصت می دانم که حرفهای ناگفته را در مجلس بیان کنم.»

علی حسین حاجی در ادامه گفته بود:« در صورت طرح سؤال از رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی احمدی نژاد مسائل جدیدی را در فضای سیاسی کشور مطرح خواهد کرد و نمایندگان پاسخ خواهند داد و این فضا با فضای مورد نظر رهبر انقلاب مبنی بر تعامل و همدلی تطابق ندارد.»

این در حالی است که حتی رسانه وابسته روز آنلاین نیز با انتقاد از عملکرد و ادبیات غبار برانگیز مطهری با اشاره به منویات مقام معظم رهبری از حرکت معکوس وی و همراهان او می نویسد. به نظر می رسد بصیرت سیاسی در میان این رسانه وابسته از ادبیات مطهری در این مورد نمود و وجاهت بیشتری داشته باشد!

«کمتر از یک هفته پس از سخنان رهبر جمهوری ‌اسلامی درباره اختلاف میان سران قوا، هیات رئیسه مجلس نهم روز گذشته طرح سؤال از محمود احمدی‌نژاد را با هفتاد و هفت امضا اعلام وصول کرد.»

علیرضا زاکانی، عضو فراکسیون اصول‌گرایان، در این باره گفته بود: "آقای لاریجانی تاکید داشتند که راجع به این موضوع مقام معظم رهبری نظری نداده‌اند که کاملا درست است. ایشان هیچ نظری درباره سؤال از رئیس جمهوری اعلام نکردند اما براساس منطق و فهم درست از شرایط فعلی پیگیری طرح سؤال از رئیس جمهوری را به عنوان یک مسیر نادرست می‌دانیم".

علی اصغر زارعی نیز با تشکیک در تعداد امضاهای این طرح گفت: "فراکسیون بیانیه داده و 40 امضا از طرح سؤال را پس گرفته است . در اعتراض به اعلام وصول این صحن علنی را ترک خواهیم کرد".

نزدیک به دو هفته پیش اعضای فراکسیون اصول‌گرایان مجلس، خبر از آن داده بودند که امضاهای خود را برای سؤال از محمود احمدی‌نژاد پس می‌گیرند و فاطمه آلیا، عضو شورای مرکزی این فراکسیون در این باره گفته بود: "در فضای کنونی، همکاری بیشتر با دولت ضروری به نظر می‌رسد و اصولگرایان معتقدند که مطالبات را باید از راه‌هایی غیر از سؤال و استیضاح پیگیری کرد".

مهدی کوچک‌زاده، از نمایندگان حامی احمدی‌نژاد در مجلس نیز به مخالفت با طرح سؤال پرداخت: "انسان عاقل لازم نیست مثل بچه کوچک همه چیز را به او دستور دهند تا بفهمد. بنده و جمع دیگری از نمایندگان از گفته های کلام رهبری می‌فهمیم که تمایل به طرح سؤال از رئیس جمهور در شرایط فعلی ندارند. اگر اختیار با رهبر معظم انقلاب بود تصمیم می‌گرفتند که تا این سؤال طرح نشود. به انسان عاقل که نباید همه چیز را دستور دهند". کوچک‌زاده همچنین با بیان این ‌که "بنده و همفکرانم در مجلسی نمی‌مانیم که برخلاف نظر رهبری که برای ما کشف شده اقدام شود"، گفت که "مجلس اگر بنا باشد تابع نظر آقا نباشد ارزشی ندارد" و به همراه هفده نماینده‌ی دیگر صحن علنی را ترک کرد. علاوه بر کوچک‌زاده، زهره طبیب‌زاده، فاطمه آلیا، ابوالقاسم جراره، شهروز افخمی، حسین‌علی حاجی دلیگانی، آقاجری، سید محمود نبویان، قاسم جعفری، سید علی طاهری، بیراوند، عزیز اکبریان، روح‌الله عباسپور، محمد سلیمانی، آشتیانی عراقی، روح‌الله حسینیان، مرتضی آقاتهرانی و سید شکرخدا موسوی از نمایندگانی بودند که اقدام به ترک صحن علنی کردند.

اندیشه فقه سیاسی و ولایتمداری استاد، عدم درک درست از بیان رهبری توسط استاد زاده: فقه سیاسی استاد مطهری(ره) به عنوان فقه سیاسی متعالیه قابل ارائه است و به لحاظ کلامی، استمرار امامت در اندیشه شیعه است و فقیه جامع‌الشرایط به عنوان نایب امام معصوم(ع)، استمرار امامت را برعهده دارد؛ امام زمان(عج) غایب است اما امامت غائب نیست؛ یعنی امامت در قالب نیابت ادامه پیدا می‌کند، به لحاظ ساز و کار تحول در اندیشه اصولی در واقع فقه سیاسی متعالیه، فقهی است که بتواند متناسب با تحولات سیاسی اجتماعی بیرونی، دیدگاه اسلام را ارائه بدهد و استاد مطهری(ره) کسی است که می‌گوید: «از آغازی که قلم به دست گرفتم، پیوسته به دنبال پاسخ‌دادن به مسائل روز بودم تا به شبهات و هجمه‌هایی که نسبت به اعتقاد دینی مطرح می‌شود پاسخ بدهم»، بنابراین استاد مطهری(ره) در کلی‌ بودن اندیشه‌‌اش و در فقه سیاسی نیز، مرزبانی از مکتب اسلام را در نظر داشت.

به نظر می رسد علی مطهری پیش از ادامه حضور خود در مختصات سیاسی کشور، باید در یک دوره کامل مباحث مطهری شناسی و اندیشه های پدر را مرور کند تا با فهم دقیق از اندیشه ولایی به طی مسیر خود بپردازد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =