عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا را نوعی اعمال فشار برای عقب‌نشینی ایران از مواضعش عنوان کرد و گفت: در مقابله با این تحریم ها، طرح دو فوریتی اعطای مجوز به دولت برای غنی‌سازی 60 درصدی با هدف کمک به تیم مذاکره کننده هسته ای طراحی شده است.

محمد حسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در گفت و گو با سرویس سیاسی آفتاب ری؛ با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا علیه کشورمان، گفت: آمریکا و کشورهای اعضای 1+5 باید بدانند که با اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران، دانشمندان و متخصصان ما ذره‌ای از ادامه فعالیت‌شان در این مسیر دست برنداشته و استوارتر به راه خود ادامه می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه ما هیچ‌گاه به رفتار و گفتار آمریکایی‌ها در هیچ زمینه‌ای اعتماد نداشته و نداریم، تاکید کرد: اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا پس از توافق اولیه ژنو نشان داد که مقامات این کشور به هیچ‌وجه قابل اعتماد نیستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا را نوعی اعمال فشار برای عقب‌نشینی ایران از مواضعش در زمینه و گفت: اگر آمریکایی‌ها قصد دارند که با اعمال تحریم‌های بیشتر در روند اقدامات هسته‌ای ایران خلل ایجاد کنند، باید بدانند که ما ذره‌ای از راهی که تا امروز پیموده‌ایم، کوتاه نخواهیم آمد.

آصفری همچنین با تأکید بر اینکه فوردو، نطنز و آب سنگین اراک و دیگر دستاوردهای هسته‌ای ایران در هیچ صورتی تعطیل‌پذیر نیست، گفت: اعمال هرگونه تحریم، تهدید و فشار از سوی آمریکایی‌ها بر ایران نمی‌تواند عاملی برای تعطیلی و یا کُند شدن روند فعالیت‌های هسته‌ای ما باشد که البته مسئولان دستگاه دیپلماسی کشورمان به این مسئله وقوف کامل دارند و از آن مطلع‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان اشاره و تصریح کرد: براساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران اقدامات اعتمادساز در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را انجام داده که این نشان دهنده آن است که غرب به دنبال توافق با ایران در موضوع هسته‌ای است، اما آمریکایی‌ها با اعمال تحریم‌های بیشتر در این این روند کارشکنی می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از احتمال اقدام مجلس برای تسریع در بررسی طرح دوفوریتی الزام دولت به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم اشاره کرد و افزود: اگر آمریکایی‌ها به این روند خصمانه‌شان مانند گذشته در موضوع فعالیت هسته‌ای ایران ادامه دهند، قطعا طرح دوفوریتی الزام دولت برای غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم در دستور کار نمایندگان مردم در خانه ملت قرار می‌گیرد.

آصفری بر بی اعتمادی ملت ایران نسبت به آمریکایی‌ها تأکید کرد و گفت: آمریکایی‌ها نباید این طور تصور کنند که همکاری ایران با آژانش بین‌المللی انرژی اتمی به مثابه عقب‌نشینی از اقدامات گذشته است، بلکه ما فقط حُسن‌نیت خودمان را به جامعه جهانی ثابت کردیم، اما آمریکایی‌ها مانند گذشته در این آزمون بی آبرو شدند.

وی ادامه داد: رهبرمعظم انقلاب همواره بر حفظ حقوق ملت تاکید داشته و دارند، از این‌رو ما از تیم مذاکره‌کننده توقع داریم در راستای عزتمندی ملت و منافع ملی حرکت کنند چراکه ملت ما زیر بار زیاده‌خواهی‌ها نخواهند رفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه تحقیق و توسعه قابل مذاکره نیست، افزود: توسعه و پیشرفت در همه زمینه‌ها قابل مذاکره نیست و هیچ کس نمی‌تواند جلوی پیشرفت ما را در مذاکرات بگیرد.

آصفری با اشاره به اینکه تحریم‌های ناجوانمردانه باید برداشته شود، گفت: منظور ما تحریم‌های ناجوانمردانه است نه تحریم‌های فانتزی. برداشتن تحریم پتروشیمی به حال ملت ایران فایده‌ای ندارد بلکه بیشتر منفعت آن به جیب غربی ها می رود.

وی با بیان اینکه ظرفیت غنی‌سازی ما را نیز طرف مقابل نمی‌تواند تعیین و مشخص کند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان و کارگزاران نظام بر 190 هزار سو تاکید کرده بودند و ما هر مقدار غنی‌سازی که نیاز داشته باشیم، می‌توانیم دست پیدا کنیم و نیازی به مجوز آنها هم نداریم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین پروتکل الحاقی را یکی دیگر از خطوط قرمز ایران در مذاکرات دانست و خاطرنشان کرد: پروتکل الحاقی موضوعی نیست که تیم مذاکره کننده بر روی آن مذاکره کند، چراکه به مجلس مربوط  می شود و جزو خطوط قرمز است.

آصفری با بیان اینکه این طرح 4 ماه است در نوبت مطرح شدن در مجلس است و 205 امضا هم دارد، تصریح کرد: غنی سازی 60 درصد در نوبت طرح در مجلس است و بررسی ها در خصوص آن انجام شده است. وی در پایان به هدف این طرح اشاره و خاطرنشان کرد: طرح دو فوریتی اعطای مجوز به دولت برای غنی‌سازی 60 درصدی با هدف کمک به تیم مذاکره کننده هسته ای طراحی شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =