کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با فارس ابراز داشت باید پذیرفت هم ایران دارای جایگاه مهم منطقه‌ای و تاثیرگذار بین‌المللی است و هم ایالات متحده دیگر توانایی مسلط و هژمونی را ندارد.

به گزارش پایگاه خبری آفتاب ری، مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، تاکید کرد: هر مقطع از تاریخ گفتمان خاص خود را دارد و هر کنش‌گری در مقاطع گوناگون تاریخی دارای بار معنایی خاص در مسیر ایجاد تحرکات داخلی منطقه‌ای و بین‌المللی است.

مهدی مطهرنیا تصریح کرد که در اساس شبیه دانستن مقاطع تاریخی یک ملت با ملت دیگر و همچنین شبیه دانستن روابط ملت‌ها با یکدیگر نتیجه‌ای مطمئن به بار نمی‌آورد.

وی با اشاره به تجربه چین و آمریکا در دهه 70 میلادی افزود که ایران دیگر یک میش نیست و آمریکا هم مانند گذشته دیگر چارچوب‌های مورد نظر درباره هژمونی بودن را ندارد که بتواند مانند گرگ به ایران حمله کند و از این رو می‌توان گفت که تجربه ایران به چین نزدیک‌تر است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در چارچوب این معانی باید پذیرفت که ایران دارای جایگاه مهم منطقه‌ای و تاثیرگذاری بین‌المللی است و هم ایالات متحده دیگر توانایی مسلط و هژمونی بودن را ندارد، اظهار داشت: ایران و آمریکا باید واقف شوند که دولت - ملت‌های مجازی در حال شکل‌گیری هستند و رسانه‌های پیشرو در حال ورود به عرصه تحولات هستند که نوعی معناسازی و ساختارشکنی شدید را در آینده شاهد خواهیم بود. در چنین شرایطی دیگر نمی‌توان به قطع ارتباطات اندیشید؛ ارتباطات در روابط انسانی آینده معنی جدید خود را به دست خواهند آورد و به رهبران سیاسی تحمیل خواهند شد.

وی افزود: امروز اگر سیاستمداران نتوانند تعامل مقتدرانه را بپذیرند در آینده با چالش‌های پرهزینه‌تری مواجه می‌شوند.

مطهرنیا در ادامه با اشاره به اینکه مفهوم حسن نیت طی سال‌های پس از انقلاب در رابطه آمریکا با جمهوری اسلامی ترجمه نشده است، گفت: دانش‌واژه حسن نیت دارای معنی خاصی است، ایران و آمریکا بعد از انقلاب هرگز بهم حسن نیت نداشته‌اند بلکه به اجبار و بنا بر هدف‌گذاری‌های سیاسی نزدیک یا دور از هم شده‌اند.

وی تصریح کرد که برخی چراغ سبزها به آمریکا از سوی ایران در اواخر دهه 60 یا طی جنگ افغانستان همگی به اجبار انجام شده‌اند که ناشی از مسائل سیاسی بوده نه حسن نیت و اگر حسن نیت وجود داشته باشد باید شعارها و تحرکات کاهش یابد و در پرتو باور به این مسئله بهانه‌جویی‌ها متوقف شود.

این کارشناس اظهار داشت: با فضای ضد ایرانی ایجاد شده توسط نومحافظه‌کاران و تی‌پارتی، تلاش برای فشار به کاخ سفید برای حمله به ایران از زبان سناتورهای جمهوری‌خواه یا مخالفت‌ها در ایران در پاسخ به تندروهای آمریکایی نمی‌توان از حسن نیت صحبت کرد.

وی در پایان گفت: نیت خیر نمی‌تواند در ادبیات کوبنده و توهین‌آمیز شکل بگیرد .هر گاه آمریکا در مقابل ایران عقب‌نشین کرده ناشی از اجباری تاکتیکی بوده و هر گاه ایران هم حسن نیتی نشان داده‌ در واقع ناشی از شرایط بوده است.

منبع: فارس

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =