سیدحسین نقوی حسینی در گفتگو با آفتاب ری اظهار داشت : توقف و تعلیق و عقب نشینی اصلا در برنامه جمهوری اسلامی ایران نیست. این دوره از مذاکرات علیرغم فشارها و فضاسازی های منفی که آمریکا و صهیونیست ها قبل از مذاکرات ایجاد کردند و سعی کردند به نحوی مذاکرات را به بن بست بکشانند اما به دلایلی این مذاکرات به چارچوب اصلی خود هدایت شد.

وی با اشاره به  دلایلی که مذاکرات را به چارچوب اصلی هدایت کرد  افزود : مقاومت ملت ایران در 9 ماه گذشته در مقابل تحریم ها و تهدید ها و فشارها و همچنین مدیریت حکیمانه مقام معظم رهبری به ویژه هدایتی که نسبت به تیم مذاکره کننده داشتند و همینطور ناامیدی دشمنان ما از تحریم هایی که آن را فلج کننده نامیده بودند عواملی بود که غربی ها را به این سو هدایت کرد که بالاخره باید با مذاکره با ایران روبرو شد.

به همین جهت بسته پیشنهادی ایران مورد توجه قرار گرفت و بنای مذاکرات براین گذاشته شد که نشست کارشناسی آن اواخر اسفند ماه برگزار شود.

نقوی تصریح کرد :  نماد مقاومت ملت ایران دهه فجر و حضور پرشور ملت ایران در راهپیمایی بود . دشمنان مردم ایران  فکر می کردند مردم در 22 بهمن حضور کم رنگ خواهند داشت  و حماسه ای خلق نخواهند کرد ،  اما ملت ایران یکپارچه نشان دادند که پای آرمان های امام و انقلاب و نظام ایستادند و برای تحقق حقوق هسته ای ملت و کشور با هم اجماع دارند و متحد هستند.

نماینده مردم شهرستان های پیشوا و ورامین در مجلس شورای اسلامی  افزود: ملت ایران منتظر گام مثبت غربی ها در جهت اعتمادسازی هستند و اگر غربی ها در مذاکرات آتی گام های مثبتی بردارند و نشان دهند که بنا برحل موضوع از طریق مذاکره هستند تفکر ما بر این است که روند آینده مثبت باشد.

سیدحسین نقوی ادامه داد : اگر 5+1 بخواهد تحت تاثیر اراده سیاسی آمریکایی ها باشد و در جهت استفاده از سیاست های دو گانه حرکت بکنند طبیعی است که حرکت در این مسیر با مشکل روبرو می شود .

وی در مورد نقش صهیونیت ها در مذاکرات هسته ای گفت : صهونیست ها به شدت تلاش می کنند این مذاکرات با شکست روبرو شود. آن ها فکر می کنند با زبان زور و تحریم و تهدید می توانند بر عزم و اراده ملت ایران خللی ایجاد کنند لذا آن ها از هم پیمانان خود به ویژه آمریکایی ها انتظار دارند که از سلاح زور و تحریم و تهدید استفاده کنند.

نقوی در ادامه با بیان اینکه در بسته پیشنهادی غربی ها دو موضوع قابل توجه است ، افزود : همین اندازه که پذیرفته اند که در چارچوب پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران مذاکرات ادامه پیدا کند این از جانب ما یک گام مثبت تلقی می شود.

وی تصریح کرد: اما این که در پیشنهادهای آن ها دو طرف معادله پیشنهاد متناسب و هم وزن نباشد طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران نمی تواند این پیشنهاد هارا بپذیرد بنابراین اگر پیشنهادها هم وزن باشد طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران آماده است که در مورد این پیشنهاد ها صحبت کند و روی آن ها فکر کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت : گاهی اوقات  پیشنهاداتی مطرح می شود که در آن دو طرف معادله پیشنهاد هیچ تناسبی و هم وزنی با یکدیگر ندارد. اگر دو طرف این پیشنهاد هم وزنی داشته باشد و متناسب باشد جمهوری اسلامی ایران به آن ها فکر می کند.

وی همچنین افزود : برای مثال ما به سوخت با درجات غنی سازی بالا نیاز داریم اگر این سوخت تامین شود از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست ما روی آن سرمایه گذاری کنیم اما اگر تامین نشود قطعا خود ما اقدام می کنیم و سوخت مورد نیاز خود را حتما تولید می کنیم و فناوری خود را در تولید آن سوخت حتما ارتقاء خواهیم داد .

نقوی ادامه داد : جمهوری اسلامی ایران توانمندی تکنولوژیکی و فناوری خود را تا حد ممکن ارتقا خواهد داد اما این که دست به تولید و تامین آن بزند آن به بستگی به تعاملی دارد که بین ما و سایر کشورهای صاحب فناوری برقرار می شود اگر نوعی از غنی سازی بالای 20 درصد که ما نیاز داشته باشیم و کشورهای دیگرضمانت بدهند دراختیار ما قرار دهند ، مقرون به صرفه نیست که ما وقت بگذاریم .

نماینده مردم شهرستان های پیشوا و ورامین با اشاره به برخی تبلیغات رسانه های غربی و معاند مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران باید فلان فعالیت یا مرکز را متوقف کند تاکید کرد: هیچ نوع توقفی در دستورکار جمهوری اسلامی ایران نیست ما هر سوختی را که برای صنعت، کشاورزی ،پزشکی و حوزه های دیگر انرژیک نیاز داشته باشیم را تامین می کنیم بنابراین توقف و تعلیق و عقب نشینی به هیچ عنوان در برنامه جمهوری اسلامی ایران نیست.

سیدحسین نقوی در مورد ارتباط میان طرح مذاکره آمریکایی ها با ایران و عقب نشینی غربی ها در مذاکرات هسته ای اظهار داشت: طرح مذاکره از طرف آمریکایی ها یک فریب بین المللی است و تحت همان سیاست دو گانه آمریکایی ها است و حداقل متحدان غربی آمریکایی ها می دانند که آمریکایی ها دروغ می گویند بنابراین طرح این موضوعات کمکی به این انعطافات نمی کند به طوری که همین اخیرا که مذاکرات آلماتی برگزار می شد کنگره آمریکا تحریم های جدید را در دستور کار خود قرار داد .

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =