وابستگی به اعتبارات دولتی در اجرای طرح های تصفیه فاضلاب به حداقل رسیده است/۲۲پروژه احداث تصفیه خانه های جدید به امضاء خواهد رسید

وزیر نیرو گفت :ما در بسیاری از شهرها در سال های گذشته با یک موضوع بسیار جدی درگیر بودیم که فاضلاب جذب شده توسط چاه های جذبی در زمین فرو می رفت و این فاضلاب تمام منابع آب های زیر زمینی و حتی سطحی را در این منطقه آلوده می کرد .

به گزارش تهران نیوز ، به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی راه مبین، مهندس حمید چیتچیان وزیر نیرو در مراسم افتتاحیه چندین پروژه عمرانی و بهداشتی در شهریار با تاکید بر اهمیت ایجاد و سختی تاسیس تصفیه خانه ها پرداخت و گفت: کار سخت و دشواری است که شبکه عظیمی را ایجاد و فاضلاب تمام ساختمان ها و خانه ها جمع اوری شود و پس از تصفیه، آن ها را در یک نقطه متمرکز کنند لیکن با تحمل تمامی این دشواری ها این کار برای جامعه امری بسیار ارزشمند و مهم است. اولین اثری که اجرای طرح های تصفیه فاضلاب ها دارد کمک به توسعه سلامت مردم است چرا که  اولین هدف در اجرای چنین طرح هایی مد نظر قرار دادن مسئله سلامتی مردم است. دومین هدف، کمک به محیط زیست و به ویژه جلوگیری از آلودگی منابع آبی و خاکی کشور است. هدف سوم از تاسیس تصفیه خانه های فاضلاب بحث آبی است که یکبار مصرف و سپس به صورت فاضلاب در آمده است که وقتی این فاضلاب جمع آوری و تصفیه می شود پساب حاصل از آن امکان استفاده در مصارف مختلف را دارد، به خصوص مصارف صنعتی، آبیاری فضای سبز، کشاورزی و …

چیتچیان

چیتچیان افزود: ما در بسیاری از شهرها در سال های گذشته با یک موضوع بسیار جدی درگیر بودیم که فاضلاب جذب شده توسط چاه های جذبی در زمین فرو می رفت و این فاضلاب تمام منابع آب های زیر زمینی و حتی سطحی را در این منطقه آلوده می کرد به طوری که در شرایط کم آبی کشور، منابع قابل توجهی از آب توسط این فاضلاب ها آلوده و عملا غیز قابل استفاده می شد، ولی با اجرای چنین طرح هایی بخش قابل توجهی از منابع آب به برکت تاسیس تصفیه خانه فاضلاب مجددا احیا شده است.

وزیر نیرو گفت: بیشتر مردم اطلاع ندارند و چه بسا اطلاع رسانی کافی از سوی ما انجام نگرفته است که بدانند در زیر شهرهایی که در آن زندگی می کنند چه عملیات عظیمی برای احداث شبکه های آب و فاضلاب در حال انجام است. از ابتدای دولت یازدهم تا پایان سال ۹۵ مجموعا ۵۱۰۰ کیلومتر شبکه آب و فاضلاب ایجاد شده که طول این شبکه برابر است با ۶ برابر مسیر تهران تا مشهد منتهی به دلیل آن که این شبکه ها  در نقاط مختلف پراکنده است و زیر پای مردم در حال انجام است، مردم هیچ اطلاعی از این موضوع ندارند .

چیتچیان

مهندس چیتچیان در بخش پایانی سخنانش اضافه کرد: یکی از نکات بسیار جالب توجه این است که وابستگی به اعتبارات دولتی در اجرای طرح های این چنینی به حداقل ممکن رسیده است، اولا ما در این طرح ها از مشارکت خود مردم استفاده می کنیم ثانیا، از کارهایی که مسئولیت آن ها با دولت است ما مجموعا ۱۴۵ پروژه را به صورت مشارکت دولت و بخش خصوصی اجرا کردیم . وعده می دهم روز شنبه هفته آینده طی مراسمی قراردادهای ۲۲ پروژه به ارزش تقریبی ۱۰۵۰میلیارد تومان با  مشارکت بخش خصوصی  به امضاء خواهد رسید. ما در برنامه های اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۵ متعهد شده بودیم که در حوزه آب فاضلاب ۲۳ قرار داد را به امضاء برسانیم  و سپس کار را به بخش خصوصی واگذار کنیم .

  انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =