واشنگتن‌پست: زمان گریز یک ساله هم کافی نیست/ تأیید کنگره برای توافق با ایران ضروری است

یک روزنامه آمریکایی با هدف وارد کردن کنگره برای مداخله در هرگونه توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ نوشت زمان گریز یک ساله در توافق هسته‌ای با ایران کافی نیست.

13931214000320_PhotoA

به گزارش سرویس بین‌الملل تهران نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در مقاله‌ای به قلم مشترک «مایکل هایدن» رئیس سابق «سیا» و آژانس امنیت ملی آمریکا «NSA»، «اولی هاینونن» معاون سابق مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و «ری تکیه» عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا با اشاره به برخی از بحث‌هایی که در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه،‌روسیه، چین بعلاوه آلمان) صورت گرفته است، نوشت که «زمان گریز» یکساله هم کافی نیست.

زمان گریز مفهومی ابداعی است که اولین بار از سوی صهیونیست‌ها مطرح شد و پس از آن به عنوان معیار توافق هسته‌ای در دستور کار آمریکا قرار گرفت. این زمان به مدتی گفته می‌شود که طول می‌کشد یک کشور به مواد غنی‌شده کافی برای ساخت یک بمب هسته‌ای دست پیدا کند.

این گزارش به بخش‌هایی از اظهارات اخیر مقامات غربی اشاره کرد که تصریح کرده بودند، در توافق جامع احتمالی میان تهران و گروه موسوم به 1+5، زمان گریز هسته‌ای ایران دستکم یکسال خواهد بود.

واشنگتن‌پست سپس مدعی شد که برخلاف اظهارات «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، زمان گریز یکسال احتمالاً برای تشخیص و کشف هرگونه نقض توافق هسته‌ای توسط ایران کافی نیست.

این روزنامه آمریکایی سپس مدعی شد که در صورتیکه آمریکا تشخیص دهد ایران توافق نهایی احتمالی با 1+5 را نقض کرده است، می‌بایست یک پروسه بروکراتیک را طی کند تا اطلاعاتی را که در اختیار دارد، معتبر ساخته و ثابت کند.

واشنگتن‌پست استدلال‌هایی را در این زمینه مطرح کرد و سپس گزارش کرد که زمان گریز یکساله برای به وجود آوردن یک اجماع بین‌المللی در خصوص اقداماتی که می‌بایست برای جبران خساراتی که در نتیجه نقض توافق نهایی توسط ایران پدید آمده، کافی نمی‌باشد.

این روزنامه نزدیک به جمهوری‌خواهان سپس در پایان نتیجه‌گیری کرد که آمریکا می‌بایست درباره ماهیت و مولفه‌های هرگونه توافق با ایران یک بحث ملی صورت دهد و مکان مناسب برای این مباحثه درباره توافق با ایران، کنگره آمریکا است، چراکه «هیچ توافقی بدون چنین تأیید قانونی، قابل دوام و پایدار نخواهد بود.»

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان هفته گذشته در حالی به پایان رسید که طرفین از حصول «پیشرفت» در این گفت‌وگوها خبر دادند. دور بعدی گفت‌وگوها از روز پنج‌شنبه با حضور وزیران خارجه ایران و آمریکا در شهر لوزان سوئیس آغاز می‌شود.

انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =