پس از آنکه پاپ فرانسیس اول به عنوان پاپ جدید کلیسای کاتولیک انتخاب شد مراکز اسلامی به این اتفاق واکنش نشان دادند اما با توجه به پیام پاپ به خاخام رم باید دید فرانسیس اول می‌تواند رابطه بهتری با مسلمانان داشته باشد؟

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل ازفارس، پس از آنکه در 23 اسفند پاپ فرانسیس اول به عنوان پاپ جدید کلیسای کاتولیک انتخاب شد بسیاری از رهبران جهان به وی تبریک گفتند.

بنابر این گزارش، اما در جهان اسلام در کنار بشار اسد و برخی مقامات مسیحی لبنانی کمتر مسئول سیاسی انتخاب پاپ را تبریک گفته است.

* الازهر: منتظر حرکت مثبت واتیکان هستیم

در میان مراکز اسلامی الازهر در راس قرار گرفت و از زبان محمود عزب مشاور شیخ الازهر در امور گفت‌وگوی ادیان اعلام کرد: امیدواریم با واتیکان روابط بهتری داشته باشیم.

وی با اشاره به تعلیق دو ساله گفت‌وگوها بین این دو مرکز دینی افزود: امیدواریم جو دوستانه و بهتری بین ما ایجاد شود که به انسان‌ها کمک کند و به محض دیدن روند جدید در این زمینه سریعا به گفت‌وگوها بازخواهیم گشت.

مشاور شیخ الازهر با اشاره به دلایل تعلیق گفت‌وگوها بین الازهر و واتیکان، تصریح کرد: پاپ بندیکت شانزدهم اسلام را به خشونت‌طلبی متهم کرده بود و برای همین گفت‌وگوها را متوقف کردیم تا اوضاع بهتر شود اما مواضع واتیکان تاکنون به این سمت نبوده است.

وی افزود: امیدواریم واتیکان در دوره جدید از ستمدیدگان و مظلومان جهان به‌ویژه در مشرق زمین و بدون نگاه به دین آنها چه مسیحی و چه مسلمان حمایت کند چراکه کرامت انسان چنان که در قرآن آمده است یکسان است و فرقی در رنگ و دین و مذهب نیست.

* دبیر سازمان همکاری اسلامی: به دنبال مصالحه تاریخی بین اسلام و مسیحیت هستیم

اما اکمل‌الدین احسان اوغلو دبیر سازمان همکاری اسلامی(کنفرانس اسلامی) از پاپ جدید خواست تا برای بهترکردن روابط اسلام و مسیحیت گام‌های بهتری بردارد.

وی در پیامی که در اینباره منتشر کرد نوشت: از این فرصت استفاده می‌کنم و برای پیشرفت روابط اسلام و مسیحیت و بازگشت صداقت بین دو دین آسمانی دعا می‌کنم.

وی با اشاره به فعالیت‌های سازمان کنفرانس اسلامی در این مسیر، افزود:  ما به دنبال نشر اندیشه مصالحه تاریخی بین اسلام و مسیحیت هستیم.

* پیام پاپ فرانسیس اول به یهودیان و حمایت از فقرا

بنابر این گزارش پیام‌های مسلمانان در پی انتخاب پاپ در حالی است که فرانسیس اول هنوز درباره رابطه با مسلمانان سخنی نگفته است اما تنها کمتر از 24 ساعت از انتخاب خود با ارسال نامه‌ای به خاخام ارشد شهر رم، نسبت به احیای همکاری‌ها با یهودیان ابراز امیدواری کرد.

به گزارش فارس ساعاتی پیش نیز پاپ فرانسیس اول نخستین دیدار خود را با روزنامه‌نگاران حاضر در واتیکان انجام داد و بر اساس نخستین خبرهای منتشر شده وی در این دیدار از دلایل انتخاب لقب فرانسیس برای خود گفت.

وی با بیان اینکه برای صلح و کمک به فقرا نام «فرانسیس» را انتخاب کرده است گفت: از کلیسایی برای فقرا حمایت خواهم کرد.

برپایه این گزارش هنوز مطالب بیشتری از این کنفرانس خبری خارج نشده اما باید دید در این روزها و روزهای آینده پاپ فرانسیس اول که میراث‌دار تفکر موهن پاپ بندیکت شانزدهم است می‌تواند رابطه بهتری با مسلمانان داشته باشد؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =