واکنش هنرمندان به تحریم رسانه ملی از سوی آمریکا

علی ضیا گفت: بی‌شک رسانه ملی قدرتمندترین رسانه در ایران است و همین ویژگی کافی است که در فضای اغتشاشات خیابانی اخیر در ایران، دولت آمریکا به فکر تحریم آن بیفتد زیرا قدرت این رسانه از ادامه اغتشاش جلوگیری کرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،گروه رادیو و تلویزیون: یکی از موضوعاتی که به تازگی از سوی کنگره آمریکا مطرح شده، بحث تحریم صداوسیماست. رسانه‌های خارجی تلاش بسیاری دارند تا به مخاطبان داخلی القاء کنند این روزها رسانه ملی مخاطب چندانی ندارد و با صرف هزینه‌های گزاف در راه‌اندازی شبکه‌های فارسی زبان در صدد هستند تا افکار عمومی ایران را به دست خود بگیرند. در این میان و با ادعای تازه کنگره آمریکا با چند تن از مجریان سازمان صداوسیما به گفت‌وگو نشستیم که نظر آنها را در ادامه می‌خوانید: 

**ملکی: ادعاهای ترامپ بیشتر شبیه طنز است/ مردم ایران از عداوت‌های همیشگی آمریکا با ایران آگاهند

ندا ملکی مجری با سابقه در برنامه های معارفی و اجتماعی سیما با اشاره به پوچ و توخالی بودن ادعای مقامات امریکایی گفت: برای ما شنیدن ادعای ترامپ و مقام‌های دولت او برای حمایت از مردم ایران بیش‌تر به طنز شبیه است. مردم ایران از عداوت‌های همیشگی آمریکا با ایران آگاهند و فریب دشمن را نمی‌خورند. به همین دلیل امیدوارم حداقل این پیام به گوش آن‌ها برسد تا ما را با وضع تحریم صداوسیما تهدید نکنند.

این مجری با تأکید بر دشواری کار رسانه ملی در مقابل شبکه‌های معاند و جنگ رسانه‌ای که علیه ایران راه افتاده است، گفت: اگر برنامه‌سازان و دست‌اندرکاران رسانه ملی با تحلیل‌های مناسب و عمیق به مخاطبانشان قدرت تحلیل از اوضاع جامعه را آموزش دهند، آن وقت ما شاهد یک همبستگی در سطح کلان خواهیم بود و دیگر امکان تکرار ناآرامی‌ها و ایجاد تنش و توطئه وجود ندارد.

**امینیان: تحریم صداوسیما نشان از تاثیرگذاری آن است

 راحله امینیان مجری تلویزیون با اشاره به ادعای تازه بی‌بی‌سی درباره تحریم صداوسیما به دستور آمریکا گفت: اگر هدف تحریم‌ها، صدمه زدن به مردم ایران باشد، این هدف محقق نخواهد شد.

مهم‌ترین دلیل وضع تحریم، عصبانیت آمریکا از آرام شدن کشور پس از ناآرامی‌های پراکنده در برخی شهرهای ایران است.

وی ادامه داد: می‌گویند آزموده را آزمودن خطاست. این آزمودن دوباره مردم ایران و تحت فشار قرار دادن حکومت ایران حتی با استانداردهای سیاسی جهان همخوانی ندارد، چون مردم ایران نشان دادند علیرغم سختی‌هایی که در تحریم‌ها تحمل کردند باز هم به کشورشان وفادار هستند.

امینیان تصریح کرد: طرح نام صداوسیما به‌عنوان یکی از هسته‌های تحریم، نشان‌دهنده اهمیت این رسانه و تاثیرگذاری آن است. رفتار مناسب رسانه ملی در آرامش بخشیدن به مردم معترض به معنی تاثیرگذاری عمیق این رسانه بر مخاطبانش است و همین اعتماد سبب شده که آمریکا قصد تحریم او را بکند. این مجری ادامه داد: اما مهم‌ترین نکته‌ای که از این تاثیرگذاری باید آموخت، تذکر به خودمان درباره رسانه ملی و باور کردن قدرت این رسانه است. امیدوارم آن‌هایی که در این مدت دست به تخریب رسانه ملی زدند از میزان حساسیت دشمنان به قدرت این رسانه و اهمیت آن آگاه شوند. وی تأثیر تحریم‌ها بر امور فنی صداوسیما را نیز بی‌اثر دانست و گفت: اکنون مهندسان فنی سازمان با تکیه بر دانش فنی ایرانی نیازهایشان را تأمین می‌کنند و در سال‌هایی که کشور با تحریم تجهیزات فنی روبه‌رو بود، ما موفق شدیم به دستاوردهای فنی رسانه دست پیدا کنیم.

**سلوکی: رسانه ملی در مقابل تهدیدات تحریم، بیمه است

محمد سلوکی مجری تلویزیون انتشار خبر تحریم صداوسیما را دلیل مهمی بر درماندگی رئیس‌جمهور آمریکا و عدم شناخت او از اوضاع ایران دانست و گفت: در همه‌جای دنیا رادیو و تلویزیون‌ها پشتوانه‌های قوی و مستحکمی برای برنامه‌سازی و تولید دارند و در ایران نیز رسانه ملی با پشتوانه مخاطبانش تعریف می‌شود.

وی افزود: بدیهی است که وضع تحریم برای یک رسانه به معنی رویارویی با مخاطبان آن است و این رویارویی بیش‌تر شکل و شمایل شوخی دارد چراکه تحریم‌ها نمی‌تواند محتوای یک رسانه را تغییر دهد.

سلوکی با اشاره به وضع تحریم در حوزه فناوری رسانه نیز تأکید کرد: تا آنجا که اطلاع دارم، مجموعه فعالیت‌های رسانه ملی در زمینه فناوری و خودکفایی در تولید تجهیزات بسیار موفق بوده و کسب دستاوردهای فنی در سال‌های اخیر، رسانه ملی را در مقابل تهدیدات تحریم، بیمه کرده است.

این مجری ادامه داد: مردم ایران و رسانه ملی در سال‌های گذشته نیز تحریم را حس کردند و از آن دوران به سلامت عبور کردند. تحریم ما را قوی‌تر کرد و حالا اگر کشور یا دولتی بیاید و ما را از تحریم بترساند، کاری از پیش نخواهد برد.

وی با اشاره به وجود رسانه‌های تعاملی و مجهز شدن رادیو و تلویزیون ایران به فناوری IT عنوان کرد: در دنیای کنونی صحبت از محدودیت و ممنوعیت خطاست، خصوصاً در فضای برنامه‌سازی رویکردهای نوین رسانه اجازه هیچ محدودیتی را نمی‌دهد.

**رفیع: کنترل تلویزیون همیشه دست مردم ایران است

رضا رفیع، طنزپرداز و مجری برنامه شبانگاهی «منبع موثق» که با رویکرد تحلیلی و از دریچه طنز به موضوعات نگاه می‌کند نیز گفت: خوشبختانه ادبیات ما پر از حکمت و اندرز است و نیازی نیست ما با زبان دشوار با رئیس‌جمهور امریکا صحبت کنیم. اولین پاسخ من به ادعای ترامپ این است که لطفاً شما ابتدا کلاه خودت را بچسب که باد نبرد. یکی باید به شما توصیه کند که حواست به مردم کشورت باشد نه اینکه در امور دیگر کشورها دخالت و فضولی کنی، چون آن‌وقت اگر در جهنم بگویی چرا هیزم اینجا تر است، ما پاسخی برایت نداریم!

وی افزود: تا آنجا که من مطلع هستم، مردم ایران کنترل تلویزیون همیشه دستشان است و خودشان می‌دانند که کی تلویزیون را روشن یا خاموش کنند، پس نیازی نیست که دیگران به فکر انتقام از صداوسیما باشند چون هیچ‌وقت کنترل تلویزیون دستشان نمی‌افتد.

رفیع با اشاره به نارضایتی مردم امریکا از ترامپ بیان کرد: کم‌تر از یک ماه گذشته، نتیجه یک نظرسنجی در آمریکا این بود که دونالد ترامپ از رضایت‌مندی بسیار اندکی در بین آمریکایی‌ها برخوردار است. خب وقتی خود امریکایی‌ها روی حرف رئیس‌جمهورشان حساب نمی‌کنند آیا عقلانی است که ما اظهارنظر یک مقام آگاه از کاخ سفید را جدی بگیریم؟

این مجری در پایان گفت: بعضی‌ها مانند رژیم اسرائیل، ترامپ را از سر گشادش می‌نوازد اما من به ترامپ نصیحت می‌کنم گول نخورد و ملت ایران را دست‌کم نگیرد و به‌جای اینکه مثل خاک‌انداز خودش را به دوره بیندازد، وقتش را صرف بهتر کردن اوضاع کشورش کند. 

**ضیا: اعتماد مردم به رسانه ملی، تحریم‌ها را بی‌معنی می‌کند

علی ضیا مجری برنامه «فرمول یک» بر نقش آموزشی، آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی رسانه ملی تأکید کرد و گفت:  وقتی پای ادعاهای دشمن مبنی بر تحریم ایران و رسانه ملی به میان می‌آید، مدیران و برنامه‌ریزان سازمان هم برای مقابله با آن تاکتیک‌های مناسبی را اتخاذ می‌کنند.

ضیا درباره طرح تحریم علیه رسانه ملی نیزگفت: این اتفاق پیش از این هم رخ داده بود و خیلی سخت‌تر از امروز هم بود، ولی فکر نمی‌کنم کسی امروز از تأثیر این تحریم‌ها چیزی به یاد داشته باشد، چراکه صداوسیما در زمان مناسب توانست با اتکا به نیروهای متخصص خود از آن مرحله عبور کند.

این مجری با تأکید بر چرایی این تحریم‌ها، آن را دلیل محکمی بر اثرگذاری صداوسیما بر افکار عمومی دانست و افزود: علی‌رغم حضور رسانه‌های مجازی، بی‌شک هنوز رسانه ملی قدرتمندترین رسانه در ایران است و پشتوانه آن صحت و صداقت محتواست. همین ویژگی کافی است که در فضای اغتشاشات خیابانی چند روز اخیر در ایران، دولت آمریکا به فکر تحریم صداوسیما بیفتد چراکه قدرت این رسانه از ادامه این فضای اغتشاش جلوگیری کرد.

وی با اشاره به دغدغه مدیران دولتی برای رفع مشکلات مردم و کارکرد رسانه ملی برای همدلی اجتماعی و سیاسی بیان کرد: تأثیر رسانه بر تصمیم‌گیری مدیران دولتی به حدی است که بسیاری از مخاطبان برای رفع مشکلاتشان از صداوسیما می‌خواهند با تهیه گزارش، صدای آن‌ها را به گوش مسئولان برساند.

ضیا افزود: اکنون رسانه ملی در جایگاه یک معتمد برای مردم نقش بزرگی را ایفا می‌کند و کم نیست برنامه‌هایی که مطالبات مردم را مطرح می‌کند و به فاصله اندک، یک وزیر یا مدیر دولتی با برنامه تماس می‌گیرد و قول پیگیری و مساعدت می‌دهد.

به گفته این مجری، همین اعتماد و ارتباط مردم و دولت در رسانه ملی بزرگ‌ترین امتیاز این رسانه است که می‌تواند دشمنان ما را نگران کند و آن‌ها را مجبور به سنگ انداختن جلوی پای رسانه ملی کند. اتفاقی که مسلماً بی‌اثر است چراکه در عصر کنونی محدودیت هیچ جایگاهی در تعاملات فرهنگی، سیاسی و... ندارد.

**شورجه: هدف آمریکا تضعیف و خاموش کردن صدای رسانه ملی است

 جمال شورجه نیز با بیان اینکه آمریکایی‌ها صرفاً ادعای آزادی دارند اما در کشور خود مانع از هر گونه اعتراض می‌شوند، گفت: هدف آمریکا از بیان چنین موضوعی، خاموش کردن رسانه ملی ایران است، غافل از اینکه محال است به هدف خود برسند.

این کارگردان درباره طرح تحریم صداوسیما در کنگره آمریکا گفت: صداوسیما همواره هوشمندانه در جهت افشاگری توطئه‌های آمریکا گام برداشته است و همین مسئله باعث دلخوری آن‌ها شده است. هدف آمریکا قطع صدای آزاد رسانه جمهوری  اسلامی ایران است. شورجه با اشاره به اظهارات وزیر کشور مبنی بر اینکه آمریکا مجسمه آزادی نصب می‌کند اما خبری از آزادی در کشور آمریکا نیست گفت: به هیچ وجه نباید از آرمان‌های خود در صداوسیما دست بکشیم و باید با جدیت در جهت افشاگری توطئه‌های آمریکا گام برداریم.

وی ادامه داد: آمریکا اکثر اغتشاشات کشور خود را با سرکوبی و خونریزی خاموش می‌کند. رنگین‌پوستان در کشور آمریکا با خونریزی سرکوب می‌شوند و اجازه بیان اعتراض را ندارد. آن‌ها هر گونه اعتراض را در نطفه خفه می‌کنند. شورجه افزود: آمریکا به دروغ قصد دارد افکار خود را به جهان القا و تحمیل کند اما مردم ایران آگاه هستند و گول دشمن را نمی‌خورند. آمریکا در تضعیف کشور حتی با تحریم رسانه‌های نیز راه به جایی نخواهد برد.

منبع:فارس  انتهای پیام/* ا/۴۴۴

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =