واگذاری 50 هزار هکتار کشت و صنعت کارون به یک نفر خطرناک است

دبیر کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: زمین‌ها را باید به خود مردم در قالب تعاونی و قانوی واگذار کنند و آن‌ها را با ضابطه قانونی به مردم تحویل بدهیم این درحالی است که دادن 50 هزار هکتار زمین به یک نفر خطرناک است.

 سهراب گیلانی دبیر کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، با انتقاد از واگذاری غیر کارشناسی شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی در مورد واگذاری شرکت کشت و صنعت کارون زیر مجموعه بانک کشاورزی اظهار کرد: بنده مخالفت خود را بارها با واگذاری زمین‌های این شرکت به یک فرد اعلام کردم و  شکایت خود را به معاون قوه قضائیه دادم. وی گفت: زمین‌ها را باید به خود مردم در قالب تعاونی و قانوی واگذار کنند و آن‌ها را با ضابطه قانونی به مردم تحویل بدهیم این درحالی است که دادن 50هزار هکتار زمین به یک نفر خطرناک است. نماینده مردم شوشتر در مجلس بیان کرد:  بر اساس اصل 44 قانون اساسی این واگذاری انجام می شود و ما مردم منطقه به عنوان صاحبان اصلی آبا و اجدادی این اراضی باید خود را جهت خرید این مجموعه بزرگ آماده کنیم. گیلانی بیان کرد: قانون اقتصاد ایران در سه بخش خصوصی، تعاونی و دولتی تقسیم می‌شود، من اعلام کردم که مردم یک تعاونی تشکیل می‌دهند و سپس طبق قانون این زمین‌ها را به آن‌ها واگذار می‌کنیم.
بیشتر بخوانید: چپاول به سبک برزیلی توسط شرکت کشت و صنعت کارون
وی عنوان کرد: با انتقاد از نابرابری و ظالمانه بودن برخوردها با کشاورزان، گاهی هفت برابر قیمت از کشاورزان استان خوزستان بهای آب دریافت می‌شود. این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: به موجب پیگیری های اینجانب و دستور وزیر محترم کشاورزی جناب مهندس حجتی نامه شماره ۰۲۰/۲۷۷۸۱ مورخ ۹۷/۱۱/۱۰ مبنی بر امر واگذاری و مزایده شرکت کشت و صنعت کارون باید با هماهنگی نمایندگان مردم شهرستان های شوشتر ، گتوند و دزفول صورت پذیرد لیکن این امر مهم انجام نشده است.

کشت و صنعت کارون

شرکت کشت و صنعت کارون یکی از شرکت‌های بزرگ زیر مجموعه بانک کشاورزی است. این شرکت در سال ۱۳۵۲ با مشارکت بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران (۵۲ درصد) بانک کشاورزی (۴۰ درصد)، شرکت سهامی بیمه ایران (۶ درصد) و چهار شرکت قند (جمعا” ۲ درصد) شروع به کار کرد. این شرکت از سال ۱۳۶۸، براساس تصویب شورای اقتصاد ، سهام بانک صنعت و معدن به بانک کشاورزی واگذار و مسئولیت آن به این بانک محول گردید. انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط