وجود پنج میلیون بیکار پنهان در کشور

کارشناس ارشد بازار کار با بیان اینکه بیکاری در جامعه ایران شاخصهای پنهان و آشکاری دارد گفت: نرخهایی که در طرحهای آمارگیری مرکز آمار ایران برآورد می شود نمی تواند بحران بیکاری را بطور کامل نشان دهد.

به گزارش سرویس اجتماعی تهران نیوز به نقل از تسنیم؛ خانم کریمی اظهار داشت: نرخ بیکاری ۱۰ تا ۱۱ درصد به هیچ وجه شامل زنانی که دنبال اشتغال نیستند یا از یافتن کار ناامید شده اند نمی شود و توسعه مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاهها نیز فقط افق زمانی افزایش نرخ بیکاری را دورتر می کند و حدود ۵ میلیون بیکار بالفعل و بالقوه تحصیلکرده در راه است و نمی توان به نرخ ۱۰ تا ۱۱ درصدی دلخوش کرد.
وی افزود: امروز هیچ خانواده های شاید پیدا نشود که بطور مستقیم و غیرمستقیم با بیکاری تحصیلکردگان درگیر نباشد. وی گفت: متأسفانه وضعیت اشتغال در اقتصاد ایران مطلوب نیست و باید در سالهای آینده برای ایجاد چندین میلیون شغل برنامه ریزی کنیم که با ادامه روند فعلی بعید به نظر می رسد این میزان شغل ایجاد شود. کریمی اظهار داشت: بحران بیکاری ابتدا در میان دختران و زنان جویای کار مشاهده می شود و در ادامه در میان جامعه فارغ التحصیلان دانشگاهها نیز بیشتر نمود خواهد داشت. بنابر گزارش مرکز آمار ایران، درسال گذشته ۱۰٫۸ درصد از جمعیت فعال ۶۴-۱۵ ساله را بیکاران تشکیل می داده اند، از مجموع تعداد این بیکاران ۳۰٫۴ درصد مربوط به گروه سنی ۲۴-۱۵ ساله ، ۶۱٫۸ درصد مربوط به گروه سنی ۴۴-۲۵ ساله و ۷٫۷ درصد مربوط به گروه سنی ۶۴-۴۵ ساله بوده است. این نسبت ها برای مردان به ترتیب ۳۰٫۶ درصد، ۵۹٫۵ درصد و ۹٫۹ درصد و برای زنان ۳۰٫۲ درصد، ۶۷٫۱ درصد و ۲٫۷ درصد بوده است. در سال ۱۳۹۳، از ۲۳۸۱۸۴۶۸ نفر جمعیت فعال ۱۰ ساله و بیش تر ۱۰٫۶ درصد بیکار بوده اند، بالاترین نرخ بیکاری مربوط به گروه سنی ۲۴-۲۰ ساله با ۲۶٫۷ درصد و پایین ترین نرخ بیکاری مربوط به گروه سنی ۶۵ ساله و بیش تر از ۱ درصد بوده است . نرخ بیکاری در بین مردان ۸٫۸ درصد و در بین زنان ۱۹٫۷ درصد بوده است همچنین این نرخ در نقاط شهری ۱۱٫۶ درصد و در نقاط روستایی ۷٫۹ درصد به دست آمده است. انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =