وزیر اطلاع‌رسانی سوریه با تاکید بر دروغین بودن ادعای غربی‌ها مبنی بر استفاده ارتش این کشور از سلاح شیمیایی گفت که در صورت تجاوز نظامی به سوریه، دولتش دفاع جانانه‌ای خواهد کرد.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري «عمران الزعبی» وزیر اطلاع‌رسانی سوریه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المنار»، گفت: سوریه از سال 2003 و از زمان حمله آمریکا به عراق، تحت فشار قرار دارد اما اکنون، طرف‌هایی که در «امان» با یکدیگر دیدار کردند، در هرگونه تجاوز به سوریه از طریق تحریم‌های مختلف، اجازه داده دادن به افراد مسلح برای نفوذ به سوریه و مسلح کردن آنها شریک هستند. این دولت‌ها احساس کردند که تمام اقداماتشان تا به این لحظه علیه سوریه فایده‌ای نداشته، لذا تصمیم تجاوز نظامی به سوریه را علنی کردند.

وی افزود: باید با هرچیزی به طور جدی برخورد و تعامل شود حتی اگر بعدها مشخص شود که آن تنها یک حرف بوده است.
زعبی تصریح کرد که حق دفاع حق مشروع کشورها و دولتهاست و در تاریخ بشریت نیز این امر طبیعی است.
وزیر اطلاع‌رسانی سوریه گفت: اگر به سوریه تجاوز شود، سوری‌ها گزینه‌ای جز دفاع ندارند و ما دوست نداریم که چنین امری روی دهد زیرا این مسئله برای همه هزینه خواهد داشت و یک جنگ غیرقانونی خواهد بود و استفاده از سلاح شیمیایی تنها یک بهانه است زیرا کمیته بازرسان سازمان ملل در سوریه هستند و کار خود را شروع کرده‌اند تا تنها ببینند که آیا سلاح شیمیایی استفاده شده است یا خیر. آنها نمی‌گویند که چه کسی از این سلاح شیمیایی استفاده کرده است.
وی تاکید کرد: کشورهای غربی هیچ دلیلی ندارند که نشان دهد دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌است زیرا اساسا دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده نکرده است. امروز نیز سخنگوی دبیرکل سازمان ملل هیچ‌طرفی را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم نمی‌کند.
زعبی تصریح کرد: در توافقنامه امضا شده میان وزارت خارجه و سازمان ملل، وظیفه کمیته حقیقت‌یاب این امر اعلام شده که آیا سلاح شیمیایی استفاده شده است یا خیر و این تنها مسائل فنی و تکنولوژیک محض است.
وی با اشاره به پیشی گرفتن آمریکا و غربی‌ها از فعالیت‌های این کمیته حقیقت‌یاب و تمامی اصول فعالیت‌های بین‌اللملی و حقوق بین‌المللی گفت: این دولت سوریه بود که پس از حادثه «خان العسل» خواستار حضور کمیته حقیقت‌یاب در سوریه شد و آمدن این کمیته به سوریه با تاخیر صورت گرفت.
وزیر اطلاع‌رسانی سوریه افزود: دولت سوریه اساسا از سلاح شیمیایی استفاده نکرده است و اگر اکنون در سوریه استفاده شده، قطعا از سوی طرف مقابل بوده و حتی برخی از دخالت طرف سوم در این امر نیز سخن می‌گویند.
منبع : دانا
انتهای پیام -ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =