وزیر جهاد کشاورزی توجهی به دغدغه های کشاورزان ندارد/ میوه های پاکستانی،چینی و فرانسوی در بازار میوه کشور جولان می دهند

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: آقای حجتی در حالی مدعی صدور مجوز واردات تنها ۴ میوه است که پرتقال و نارنگی پاکستانی، گریپ فروت های چینی، سیب های ترش فرانسوی در بازار میوه کشور جولان می دهند اما متاسفانه از آن طرف شاهد دور ریختن ۳۰۰ هزار تن سیب تولید استان آذربایجان هستیم که وزیر کشاورزی باید در این مورد پاسخگو باشد.

علی محمد شاعری رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی«تهران نیوز» با اشاره به واردات بی رویه میوه اظهار داشت: آمار واردات محصولات کشاورزی ظرف چند سال اخیر مناسب نبوده است، آمارها از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۹۴ به لحاظ وزنی ۴۳ تن و به لحاظ ارزشی ۷۸ درصد افزایش داشته است. در سال ۹۴، ۶ هزار و ۸۲۳ تن محصولات کشاورزی وارد کشور شده است اما این نرخ در سال ۹۵ به ۷ هزار و ۱۳۳ تن افزایش یافته است که این نرخ افزایش واردات قابل پذیرش نیست. وی افزود: آقای حجتی در حالی مدعی صدور مجوز واردات تنها ۴ میوه هست که  پرتقال و نارنگی پاکستانی، گریپ فروت های چینی، سیب های ترش فرانسوی در بازار میوه کشور جولان می دهند اما متاسفانه از آن طرف شاهد دور ریختن ۳۰۰ هزار تن سیب تولید استان آذربایجان هستیم که وزیر کشاورزی باید در این مورد پاسخگو باشند چرا میوه های خارجی وارد کشور می شود اما محصولات داخلی باید امحا شود. شاعری تصریح کرد: وزیر جهاد کشاورزی باید مدافع کشاورزان باشند و به مشکلات آن ها رسیدگی کنند اما ایشان به دغدغه های کشاورزان بی تفاوت هستند و ۶۵ تا ۷۳ درصد واردات محصولات کشاورزی ما با تعرفه زیر ۴ درصد صورت می گیرد این در حالی است که تنها کشورهایی که استعداد کشاورزی ندارند اجازه واردات محصولات را با تعرفه پایین می دهند، اغلب کشورهای دنیا تعرفه های بالایی جهت واردات محصولات کشاورزی وضع می کنند.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: در این میان سوالی که به ذهن می‌رسد این که چرا با وجود این همه اعتراض نسبت به واردات غیرمجاز میوه و تاکید بر جلوگیری از آن، واردات و توزیع آنها به راحتی انجام می‌شود و ادامه دارد؟ وی ادامه داد: تاکنون هیچ اقدام موثری در این زمینه انجام نشده و می بینیم که مسئولین دولتی به واردات قاچاق بی‌تفاوت هستند و فقط به برخوردهای مقطعی و کوتاه مدت اکتفا می‌کنند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =