درحالی‌که برخی از نمایندگان از لغو سفر جک استراو به ایران خبر می دهند، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس اعلام کرد: سفر جک استراو به ایران لغو نشده است.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري  زمزمه های حضور جک استراو، وزیر امور خارجه سابق انگلیس، در ایران زمانی آغاز شد که دفتر جک استراو وزیر خارجه سابق بریتانیا اعلام کرد که حسن روحانی از استراو برای حضور در مراسم تحلیف خود در 13 مردادماه دعوت کرده است.

حجت الاسلام روح الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت و شان مجلس شورای اسلامی  در نظام ما گفت: جک استراو از مؤسسین تحمیل قرارداد تعلیق غنی سازی بوده است و معنی ندارد در مجلس شورای اسلامی که نمایندگان ملت شریف ایران در آن هستند، حضور بیابد.

وی افزود: قطعا نمایندگان با حضور اینگونه افراد در مجلس مخالفت خواهند کرد و اجازه حضور اینگونه افراد را نخواهند داد.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه استراو از توهین کنندگان به ملت ایران است، خاطرنشان کرد: بالاخره همانطور که گفتم، به شوخی یا جدی اگر ایشان بیاید با یک چیزی او را می زنم چه تخم مرغ باشد چه با گوجه.

اگرچه استراو اعلام کرد که به دلیل مشکلات خانوادگی نمی تواند در مراسم تحلیف شرکت کند و دفتر استراو در عین حال تاکید کرد:  وزیر خارجه اسبق بریتانیا در هفته های آینده برای دیدار با رییس جمهور ایران عازم تهران خواهد شد؛ اما جک استراو نه در مراسم تحلیف و نه هفته بعد از آن در ایران حاضر نشد.

با گذشت بیش از 4 ماه از آن دعوت، زمزمه هایی دوباره برای حضور جک استراو در ایران بلند شد که اینبار این زمزمه ها از مجلس بود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس این بار مسئولیت دعوت از جک استراو را به ایران برعهده گرفت که به دنبال آن رایزنی هایی از سوی موافقان و مخالفان حضور جک استراو در ایران صورت گرفت.

روز گذشته منصور حقیقت‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: سفر جک استراو به ایران لغو شد.

وی تأکید کرد: دعوت از وی از سوی مجلس نبوده بلکه از سوی رئیس گروه دوستی پارلمان ایران و انگلیس انجام شده بود.

اما امروز عباسعلی منصوری آرانی، رئیس گروه دوستی پارلمان ایران و انگلیس و نماینده مردم کاشان درباره اخبار مطرح شده مبنی بر لغو سفر جک استراو به ایران، گفت: این سفر به دعوت گروه دوستی – پارلمانی انگلیس صورت گرفت و ایران اواسط دی میزبان استراو است.

جک استراو وزیر خارجه انگلیس در سال 2002 تا 2006 بود. وی ریاست گروه  3 کشور اروپایی را در مسائل هسته ای ایران عهده دار بود که در 29 مهر ماه سال 82 به ایران سفرمی کند و بر سر میز مذاکره سعدآباد می نشیند.

به موجب این نشست ایران برای بازدید بازرسان انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای خود اعلام همکاری می کند و تولید سانتریوفیوژهای نطنز را به حالت تعلیق در می آورند.

دولت این وزیر، هم متعهد می شد تا پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل نرود ،اما یک سال بعد شدید ترین قطعنامه علیه ایران صادر می شود به گونه ای که استراو بعد از به تعلیق در آمدن غنی سازی عنوان می کند که ما میوه ی حمله به عراق را در مذاکرات سعدآباد چیدیم.

با توجه به سابقه جک استراو در ایران و خاطره ناخوشایند ایرانی ها از وی در خصوص تعلیق پرونده هسته ای ایران، باید دید واکنش مجلس و مردم به حضور جک استراو در ایران چگونه است و آیا سفر او به ایران لغو خواهد شد یا خیر؟

انتهای پیام/ش

منبع : دانا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =