۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۳

آخرین دستاورد دولتی که عمرش به یکسال هم نمی رسد در شب میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) رونمایی شد. جشنی به نام بانویی که نماد سادگی و ساده زیستی بود برگزار شد که در آن هیچ نشانی از 18 سال زندگی ساده اما پربرکت این بانوی بزرگوار اسلام به همراه نداشت.

به گزارش سرویس سیاسی آفتاب ری؛ آخرین دست گل دولت هم به آب سپرده شد. هنگامی که خبر رسید جشنی به بهانه روز میلاد بانویی که نماد سادگی و ساده زیستی است، برگزار شد که در واقع فاصله طبقاتی زنان دولتمردان و مسئولان را به رخ عموم زنان جامعه می‌کشید. جشنی زنانه و اشرافی که خبر اهدای ۵ سکه بهار آزادی توسط همسر رئیس جمهور به هر یک از شرکت کنندگان در مراسم به گوش رسیده است.

به چرتکه انداختن نیازی نیست. کافیست اقداماتی که خودشان انجام آنها را در بوق و کرنا کرده اند را از زاویه دیگری ببینیم. سبد کالا اولین نمونه آن است. جایی که دولت با مردم روستا‌ها و شهرهای مختلف کشور طرف بود، احساس تبعیض میان مردم، اعتراض نمایندگان مجلس و در ‌‌نهایت عذرخواهی تلویحی رئیس جمهور دستاورد توزیع سبد کالایی بود که مثلاً قرار بود بر محبوبیت دولت بیافزاید اما بزرگ‌ترین ناکامی دولت در ماه های نخستین کارش رقم خورد.

شاید اجرای مناسب فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها می‌توانست اندکی از بار شکست‌های مدیریتی گذشته بکاهد البته اگر ایده خواهش و تمنا از مردم برای انصراف از دریافت یارانه آنقدر از سوی دولتمردان جدی گرفته نمی‌شد، اما با وجود همه تبلیغات و انصراف های دولتمردان، شتاب بیش از 70 میلیون نفر برای گرفتن 45 هزار تومان فقط و فقط بی اعتمادی به دولت یازدهم را حکایت می کرد.

اما آخرین دستاورد دولتی که عمرش به یکسال هم نمی رسد در شب میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) رونمایی شد. جشنی به نام بانویی که نماد سادگی و ساده زیستی بود برگزار شد که در آن هیچ نشانی از 18 سال زندگی ساده اما پربرکت این بانوی بزرگوار اسلام به همراه نداشت.

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، برگزاری مراسم روز زن با حضور رئیس‌جمهور را وعده داده بود با این تفاوت که در این مراسم از برخی فعالان فتنه ۸۸ نیز دعوت شده بود.

مولاوردی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی دعوت این معاونت از برخی فعالان فتنه در همایش ملی «زنان، نقش‌آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ» گفته بود: ما از اقشار مختلف بانوان دعوت کرده بودیم و مشی دولت هم حذف کسی نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شما از برخی چهره‌ها همچون نرگس محمدی در این مراسم دعوت کرده بودید، تصریح‌کرد: ما برای 2100 نفر کارت فرستاده بودیم و نام وی نیز جزء لیست بوده است؛ ما خواستیم از همه دعوت کنیم و همه در جشن حضور داشته باشند.

روز موعد به سر رسید. همسر رئیس جمهور در یک اقدام ابتکاری و البته اشرافی یکشنبه شب در تالار حافظیه کاخ سعدآباد مهمانی زنانه برای زنان سران نظام و سفرای کشورهای خارجی برگزار کرد. جشنی زنانه و اشرافی که فاصله طبقاتی زنان دولتمردان و مسئولان زن دولتی را به رخ عموم زنان جامعه می‌کشید. تمام زنانی که به این ضیافت دعوت شده بودند از پیش تعیین شده بودند و هیچ امکانی برای ورود افراد عادی نبود. با ورود هر میهمان، تشریفات او را تا محل تحویل لوازم شخصی، لباس‌ها، تلفن همراه و دوربین عکاسی همراهی می‌کرد و جای هر فردی از پیش مشخص شده بود. این جشن بزرگداشت مقام زن که با بی حجاب شدن میهمانان آن بیشتر شبیه یک دورهمی زنانه شده بود از بخش‌های مختلفی غیر از دولت نیز میهمانانی داشت، فعالان امور زنان، بازیگر، کارگردان و نویسنده زن. رقص لزگی 6 دختر، کنسرت موسیقی زنان و برگزاری شوی لباس زنان بخشی از ویژه برنامه‌های این ضیافت بود.

اگر همه این‌ها به دلیل زنانه بودن مراسم نادیده گرفته شود می‌ماند خبر اهدای ۵ سکه بهار آزادی توسط همسر رئیس جمهور به هر یک از شرکت کنندگان و مدعوان در مراسم. آن هم در شرایطی که دولت با خواهش و تمنا از مردم می خواهد از 45 هزار تومانی دست بکشند که به ازای افزایش قیمت کالاهای مصرفی شان به آنها تعلق می گیرد و حق آنها محسوب می شود.

مدعوان خاصه‌ای که نه یکی دوتا بودند و نه مسلماً هیچکدامشان مستحق دریافت چنان اعانه‌ای از سوی دولت. در واقع از یک سو دولت به مردم التماس می‌کند از مقرری ماهیانه ۴۵ هزارتومانشان بگذرند و از سوی دیگر برای 2100 نفر آن هم از قشر مرفهین بی درد این طور بریز و بپاش راه می اندازد و به مدعوان کاخ سعد آباد نفری ۵ سکه طلا هدیه می دهد.

همسر رئیس جمهور اگر می‌خواست سکه طلا هدیه بدهد می‌توانست در اقدامی نمادین به چند تن از مادران شهدا و یا زنان سرپرست خانوار هدیه بدهد که انصراف دهندگان از دریافت یارانه هم نگویند دُم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را!

حالا که گذشت اما خوب است رئیس جمهور محترم بداند و به خاطر بیاورد که سرمایه اجتماعی دولت‌ها و سیاستمداران چک سفید امضای مردم به آنان نیست که هر طور خواست با آن برخورد کند. ایرانیان منتظرند ببینند این مرد که 10 ماه است آمده و با توپ پُر هم آمده چه در آستین دارد و برای مشکلات بیشمار کشور چه تدبیر می‌کند.

شاید این طنز تاریخ باشد که در ایران هر دولتی بر سر کار می‌آید عملکردش عکس شعاری است که در رقابت‌های انتخاباتی سر می دهد. به هر حال رئیس جمهور که بر مسند اجرا نشست و عنان دولت را در دست گرفت ظاهراً فراموش می‌کند که برای چه آمده و مردم برای چه به او و همفکرانش رای داده‌اند. آقای رئیس جمهور قیمت خودرو که پایین نیامد، دلار هم در حال بازگشت به خانه اولش است، می‌گویند موج سوم بیکاری در راه است، خشکسالی هم که قرار است تا ۳۰ سال دیگر از ایران کشور ارواح بسازد و شما فقط ۳ سال و نیم دیگر فرصت دارید تا به مردم ایران ثابت کنید انتخابشان در خرداد ۹۲ درست بوده است، انتخابی که بیشتر رای به تدبیر و امید بود تا رای به حسن روحانی.

گزارش از محبوبه ذالیانی

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =