۸ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۲

این روزها تبلیغات بی وقفه تن تاک با محصولات مختلف را از شبکه های مختلف تلویزیون شاهد هستیم که با تبلیغات اغوا کننده ی خود محصولات خود را با قیمت های بسیار بالاتر از قیمت واقعی محصولات مشابه بازار و صرفاً با استفاده از تبلیغات بی حد و مرز خود بفروش می رساند.

به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب ری؛ این روزها تبلیغات بی وقفه تن تاک با محصولات مختلف را از شبکه های مختلف تلویزیون شاهد هستیم که با تبلیغات اغوا کننده ی خود محصولات خود را با قیمت های بسیار بالاتر از قیمت واقعی محصولات مشابه بازار و صرفاً با استفاده از تبلیغات بی حد و مرز خود بفروش می رساند.

و اما پشت پرده ی این محصولات:

کفش‌های چینی تن تاک چندی قبل به تعداد بسیار زیاد وارد کشور شد؛ واردکننده این کفش‌ها ابتدا تلاش کرد آنها را با قیمت 50 هزار تومان در امیریه به فروش برساند، اما موفق نشد.

 هنوز چهار ماه از سال اقتصاد و فرهنگ نگذشته است؛ البته به کمّ و کیف فعالیت های صورت گرفته در سال گذشته و کم کاری هایی که هر یک از مسئولان به نوعی در آن سهیم بودند، کاری نداریم، اما در بیانات مقام معظم رهبری هر دو وجه مصرف تولید ملی یعنی ارتقای کیفیت تولید و کاهش قیمت نهایی از سوی تولیدکنندگان از طرفی و اقبال مردم به سوی تولید داخلی و مصرف هر چه بیشتر این کالاها از سوی دیگر متجلی بود.

این امر تقریباً از سوی تولیدکنندگان نادیده گرفته شد. اگر هم مردم به سخنان مقام معظم رهبری لبیک گفتند، تنها به خاطر علاقه به ایشان، به کالاهایی کم کیفیت و حتی بی کیفیت و همچنین گران تن دادند؛ به طوری که تولیدکنندگان با خیالی آسوده کیفیت محصولات خود را در همان سطح نازل گذشته نگه داشتند، البته اگر نگوییم سطح کیفیت این محصولات را پایین تر آوردند.

 قطعاً مستحضرید که منظورمان تمامی شرکت هایی که در عرصه تولید فعالیت می کنند، نیست؛ بودند تولیدکنندگانی که به مردم و مصرف کنندگان داخلی احترام گذاشتند و سطح کیفیت محصولاتشان را ارتقا دادند.

اما از همه این بحث ها که بگذریم حداقل کاری که سال گذشته می توانست انجام بگیرد و در سال های بعد نیز ادامه یابد، تبلیغ محصولات داخلی و یادآوری مزیت استفاده از آنها بود؛ یعنی در حوزه سیاست های کلان، فرهنگ سازی رسانه ملی، حداقل خواسته مردم ایران بود.

پشت پرده محصولات تن تاک

صدا و سیما در دو مرحله باید فعالیت های خود را شکل می داد؛ اولاً باید نشان می داد مصرف کالاهای خارجی چه مشکلاتی برای اقتصاد ملی ایران دارد، دوماً باید با تبلیغ محصولات داخلی به مصرف ملی مردم ایران کمک می کرد.

اما متأسفانه صدا و سیما، بخصوص در بخش دوم با مشکلاتی اساسی روبرو بود؛ یعنی مردم در تلویزیون تبلیغاتی را مشاهده می کردند که تماماً خارجی بود؛ البته بسیاری از این محصولات در داخل ایران مونتاژ می شدند، اما در نهایت باید آنها را محصولاتی خارجی محسوب کرد.

 هنوز تولید ملی رخت خود را به درستی برنبسته، در صدا و سیما محصولی تبلیغ می شود که تولید داخل نیست، اما به نام محصولی داخلی به مردم قالب می شود. کفش "تن تاک" با تبلیغات بسیار زیاد توانست به فروش خوبی برسد. جالب است این محصول عجیب که به ادعای همان تبلیغات، سلامتی و تناسب اندام را به ارمغان می آورد، نه تنها مفید فایده نیست، بلکه محصول دست چندم چینی است.

اما این کفش محصولی چینی است که تنها با تغییر نام خود از «پرفکت استپس» به «تن تاک»، سود کلانی نصیب واردکننده آن کرده است.

پشت پرده محصولات تن تاک

اصل ماجرا از این قرار است که کفش های تن تاک، کفش هایی چینی هستند که چندی قبل به تعداد بسیار زیاد وارد کشور شدند. واردکننده این کفش ها ابتدا تلاش کرد آن ا را با قیمت 50 هزار تومان در امیریه به فروش برساند، اما موفق نشد، سپس با تبلیغات تلویزیونی موفق شد تمامی کفش های خود را با بیش از سه برابر قیمت یعنی 188 هزار تومان! بفروشد.

محصول دیگری بنام دستگاه دراز و نشست تن تاک یا همان Total Core که در بازار با قیمت 50 هزار تومان فروخته می شود را با چند برابر قیمت و با مبلغ  168000 تومان و با کیفیتی پایین تر از مشابه چینی و با ادعای تولید شده به دست متخصصان داخلی!!!!  که در تبلیغ آن جوانی کم سن و سال در حال سوراخکاری میله ای می باشد را بعنوان سازندگان معرفی می کند.

محصولی دیگر "تن تاک" یک تکه کش و با بدنه ای پلاستیکی به عنوان یک باشگاه همه کاره معرفی می شود.

نکته جالب اینجاست که در همان تبلیغات نیز عوامل تبلیغ کننده به سختی از این دستگاه استفاده می کنند و با لب خندی مصنوعی بر لب سعی در القای حس خوب استفاده از این دستگاه را دارند.

اما سؤالی که پیش می آید، این است که آیا صدا و سیما نسبت به محصولاتی که تبلیغ می کند، کوچک ترین تحقیقی می کند؟ طبعاً خود مسئولان صدا و سیما نیز واقف هستند که مردم به واسطه مشاهده هر تبلیغی در این رسانه به آن اعتماد می کنند و آن محصول را واجد حداقل های کیفیت می پندارند. اگر هم به کیفیت خوب این محصولات صرفاً به خاطر تبلیغات رسانه ملی اعتماد نکنند، حداقل گمان می کنند صدا و سیما از ارگان های ذی ربط مثل وزارت بازرگانی و وزارت بهداشت استعلام می کند تا ببیند آیا آن محصول مجوز تولید و توزیع دارد یا نه.

 پشت پرده محصولات تن تاک

اما به نظر می رسد صدا و سیما از همین حداقل ها نیز چشم پوشی می کند و هر کسی هر تبلیغی به این رسانه ملی! می برد، آن را تبلیغ می کند.

چندی قبل نیز در رسانه ها نسبت به تبلیغات کرم و محصولات حلزون نقد شده بود و در خصوص مضرات آن هشدار داده بودند؛ به این ترتیب رسانه ها با پیگیری های خود متوجه شدند کرم حلزون نیز مجوز وزارت بهداشت را ندارد.

ظاهراً کسب درآمد برای صدا و سیما مهمتر از تولید داخلی و سلامت مردم است که محصولات را بدون کوچکترین تحقیقی تبلیغ می کنند.

آیا کسی هست که بگوید کارخانه کفش "تن تاک" کجاست؟ چرا محصولات داخلی ایران با قیمت هایی ارزان و کیفیتی بسیار مطلوب تر در مغازه ها باقی مانده، اما کفش "تن تاک" به واسطه تبلیغات شما به راحتی به فروش می رسد؟ بهتر نیست به حداقل وظیفه خود در امر اطلاع رسانی عمل کنید؟

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =