۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۱
پشت پرده گران شدن قیمت مرغ

با یک بررسی میدانی در سطح بازار این واقعیت محرز می‌شود که اساسا نرخ عرضه گوشت مرغ ثابت نیست و بنابر موقعیت و محله عرضه گوشت مرغ، قیمت گذاری آن متفاوت است.

پشت پرده گرانی مرغ

پشت پرده گرانی مرغ به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، با توجه به نوسان نرخ نهاده‌های دامی، افزایش هزینه‌های حمل و نقل و کاهش جوجه ریزی نمی‌توان پیش‌بینی خاصی راجع به وضعیت قیمت مرغ طی روز‌های آتی در بازار داشت. به دلیل فاصله معنادار قیمت میان مرغ و گوشت قرمز و ماهی، ضریب تقاضا برای خرید این محصول بالا و قابل توجه بوده و به واقع بسیاری از خانوار‌های ایرانی، سفره مجالس میهمانی خود را با این محصول نونوار می‌کنند.   معاون وزیر جهاد کشاوری اعلام کرد که مشکلی در تولید گوشت مرغ وجود ندارد و به زودی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، قیمت این محصول پروتئینی به ثبات رسیده و ارزان خواهد شد.   مرتضی رضایی اظهار کرد: میزان تولید گوشت مرغ براساس میزان جوجه‌ریزی انجام شده در سال‌های پرورشی، محاسبه و ارزیابی می‌شود و محصولی که هم‌اکنون در بازار خرید و فروش می‌شود در دهه پایانی آبان ماه و نهایتا دهه اول دی ماه جوجه‌ریزی‌اش انجام شده است. آمارها نشان می‌دهد که جوجه‌ریزی که در سه ماهه پاییز داشته‌ایم هیچ کاهشی نداشته و حتی جوجه‌ریزی در آذر ماه بیشتر از ماه قبل از آن بوده است. بنابراین از نظر تولید هیچ مشکلی نداریم. با یک بررسی میدانی در سطح بازار این واقعیت محرز می‌شود که اساسا نرخ عرضه گوشت مرغ ثابت نیست و بنابر موقعیت و محله عرضه گوشت مرغ، قیمت گذاری آن متفاوت است.  

فاصله قیمت عمده‌فروشی و خرده‌فروشی مرغ نشانه سودجویی است

  رضایی ادامه داد: گوشت مرغ در بازار با نوسانات قیمتی مواجه شده که البته بررسی‌های ما نشان می‌دهد یکی از دلایل اصلی آن سودجویی‌هایی است که صورت می‌گیرد؛ چرا که به عنوان مثال امروز قیمت این محصول در میدان بهمن ۱۱ هزار تومان بوده است. حال آنکه مشاهده می‌کنیم که در بازار قیمت خرده‌فروشی گوشت مرغ فاصله زیادی با این نرخ دارد و نشان می‌دهد که دستگاه‌های نظارتی باید توجه بیشتری داشته باشند. وی اضافه کرد: برای اینکه مردم در تنگنا نباشند و بازار کنترل شود روزانه بیش از ۵۰۰ تن گوشت مرغ منجمد شرینگ پک شده با کیفیت بسیار عالی توسط شرکت پشتیبانی امور دام به قیمت ۸۶۵۰ تومان عرضه می‌شود که در همه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار قابل تامین است و برای همه دستگاه‌های اجرایی و آموزش عالی آن را در نظر گرفته‌ایم. معاون وزیر جهاد کشاوری با بیان اینکه هیچ کمبودی در تولید و تامین گوشت مرغ وجود ندارد، تاکید کرد: تولید گوشت مرغ به اندازه کافی در کشور صورت گرفته و مسلما قیمت آن شکسته شده و به نرخ منطقی و متعادلش باز خواهد گشت. البته سیستم توزیع در کشور به صورت خرده‌فروشی بوده و نامناسب است که باید اصلاح شده و دستگاه‌های نظارتی نظارت بیشتری روی آن داشته باشند. اگرچه دولت عرضه مرغ منجمد با نرخ مصوب ۸ هزار و ۹۰۰ تومان را در راستای تنظیم بازار و تعادل قیمت‌ها آغاز کرده، اما تا کنون این امر تاثیری بر بازار نداشته است که هر یک از مسئولان دلایل متفاوتی برای توجیه این گرانی‌ها مطرح می‌کنند.   انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =