پیام رهبر انقلاب به جوانان اروپایی نقشه راهی برای مقابله با جوسازی‌های استکبار باشد

شرکت کنندگان در ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) تأکید کردند: پیام مقام معظم رهبری به جوانان و دانشجویان اروپا و آمریکا به عنوان نقشه راه در تعامل با پیروان سایر ادیان باشد.

به گزارش سرویس فرهنگی تهران نیوز، اختتامیه ششمین مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) شب گذشته(سه‌شنبه ۲۷ مرداد ماه) در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور ۱۳۰ کشور برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

خداوند بزرگ را بر نعمت برگزاری ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و کنگره بزرگداشت امام سجاد(ع) شاکریم.

این اجلاس باشکوه با حضور بیش از ۵۰۰ میهمان از ۱۳۰ کشور جهان به مدت چهار روز از تاریخ ۲۴ تا ۲۷ مرداد ۹۴ برابر با ۲۹ شوال تا ۳ ذی‌القعده برابر با ۱۵ تا ۱۸ اوت ۲۰۱۵ میلادی در تهران همزمان با آغاز دهه کرامت برگزار گردید، این اجلاس باشکوه با ادای احترام به حضرت امام خمینی(ره) آغاز و با تشرف به محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و بهره‌مندی از رهنمودهای حکیمانه و تجدید بیعت با معظم‌له ادامه یافت.

الف ـ مباحث مربوط به مسائل پیروان اهل بیت (ع) 

۱ـ وحدت بین شیعی باید به عنوان اصلی‌ترین موضوع مورد توجه به پیروان اهل بیت(ع) قرار گیرد و نباید اجازه تندروی و شکل‌گیری جریان‌های منحرف منتسب به تشیع در میان شیعیان جایی پیدا کند و با تمام توان از نفوذ دشمن در صفوف پیروان اهل بیت(ع) جلوگیری شود.

۲ـ مساجد به عنوان اصلی‌ترین سنگر معرفی اسلام و فرهنگ و معارف اهل بیت(ع)‌ باید جایگاه اصلی و مهم خود را باز یابد و توجه به مساجد به عنوان مهم‌ترین رکن و نهاد دینی و اقامه شکوهمند نماز جمعه و جماعت و احیای قرآن و سنت نبوی(ص) و نهج‌البلاغه و معارف اهل بیت(ع) وجهه همت پیروان اهل بیت(ع) قرار گیرد.

۳ـ نقش بی‌بدیل ولایت فقیه و رهبری با انقلاب شکوهمند امام خمینی(ره) آغاز و با پایمردی و استقامت مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ادامه یافت، به گونه‌ای که اقتدار و صلابت امروز تشیع مرهون مواضع قاطع معظم‌له است.

۴ـ حوزه‌های علمیه این شاخص‌ترین کانون حفظ اسلام و معارف غنی آن باید در سراسر جهان بیش از پیش تقویت گردد و علما و روحانیون به عنوان مرزبانان اصیل اسلام ناب محمدی(ص) باید مورد تجلیل و تکریم پیروان اهل بیت(ع) قرار گرفته و تبعیت از مرجعیت و روحانیت به عنوان فریضه اصلی غیرقابل انکار مورد توجه و عنایت همگان قرار گیرد.

۵ـ از ملت بزرگ و شجاع و مسئولین عراق به خاطر تبعیت از مرجع بزرگ شیعه حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی(مدظله العالی) و دفاع جانانه و فداکاری‌های بی‌نظیر آنان تشکر می نماییم.

۶ـ دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید به عنوان کانون تولید علم و تربیت کادرهای فرهنگی علمی و اجرایی مورد توجه و اهتمام ویژه قرار گیرد و پیروان اهل بیت(ع) نباید از توجه به این مراکز غفلت ورزند و سعی نمایند که هر چه بیشتر از سکولار شدن آن جلوگیری کرده و الگوی اسلامی شدن دانشگاه ها را نصب العین خود قرار دهند.

۷ـ توسعه و تقویت فرهنگ غدیر، عاشورا، اربعین و مهدویت به عنوان ارکان و ارزش‌های اصلی مکتب اهل بیت(ع) مورد توجه قرار گیرد و اکنون که بحمدلله با سقوط طاغوت عراق مراسم اربعین حسینی در جهان به عنوان رمز اقتدار و عزت شیعی جلوه‌گر شده همواره باید در غنا و عمق‌بخشی و تقویت آن تلاش گردد.

۸ـ صحیفه سجادیه به عنوان زبور آل محمد(ص) باید با تعمق و تأمل در مفاهیم والای آن مورد بازخوانی قرار گیرد و اهمیت دعا به عنوان محوری‌ترین راه ارتباط خالق و مخلوق مورد توجه و اهتمام خاص پیروان اهل بیت (ع) باشد.

۹ـ اعزام مبلغ و  به کارگیری مبلغان مسلط به زبان و فرهنگ و آداب ملل از اهمیت خاصی برخوردار است. ما ضمن توصیه به بهره‌گیری از این شیوه کارآمد توجه همگان را به استفاده از ابزارهای نوین در فضای مجازی و تأسیس پایگاه‌های اطلاع رسانی و ایجاد شبکه‌های رادیو تلویزیونی و مقابله با تهاجم فرهنگی و جنگ رسانه‌ای غرب اقدام نمایند.

۱۰ـ خانواده به عنوان محوری‌ترین کانون تربیتی زن به مثابه پایه‌گذار رشد فکری و معنوی فرزندان که به فرموده امام راحل(ره) «مرد از دامن زن به معراج می‌رود» باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و به منظور حفظ و صیانت از حریم خانواده در مقابل تهاجم فرهنگی باید توان مضاعف به کار گرفته شود.

۱۱ـ به منظور ارتقای وضعیت فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی پیروان اهل بیت(ع) شایسته است از تمامی ابزارها و امکانات بهره‌گیری شود و با ایجاد تشکل‌های حقوقی سیاسی و اجتماعی از حریم و حقوق و کیان پیروان اهل بیت(ع) در جهان و به ویژه در مجامع بین‌المللی دفاع کرد.

۱۲ـ ایجاد اشتغال و توانمندسازی مالی و اقتصادی و اصلاح وضع معیشت شیعیان و ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه و مراکز فنی و حرفه‌ای و سعی در رفع محرومیت از خانواده‌های ایتام و فقرای شیعه و تأسیس مراکز خیریه و کمک به محرومین باید مورد توجه توانمندان و ثروتمندان پیرو اهل بیت(ع) قرار گیرد و اقتدا به سیره و روش امیرالمؤمنین(ع) در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

ب ـ جهان اسلام 

۱۳ـ شرکت‌کنندگان در اجلاس با ابراز نگرانی از روند رو به گسترش افراطی‌گری و خشونت در جهان به ویژه در عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان و یمن ضمن محکوم کردن این اقدامات و جنایات تکفیری‌ها بر حفظ اعتدال و عقلانیت در جهان تأکید نموده و استفاده از هر گونه ابزار بازدارنده را توصیه نموده و از دولت‌ها می‌خواهیم تا از حقوق و آزادی‌های دینی و مذهبی مسلمانان و پیروان اهل بیت(ع) حمایت نمایند.

۱۴ـ ما ضمن دفاع از مقاومت اسلامی و قهرمانانه مردم مظلوم فلسطین، سوریه، عراق، لبنان، یمن و بحرین حمایت خود را از این مدافعان کرامت انسانیت، اخلاق و آزادی اعلام می‌نماییم.

۱۵ـ وحدت امت اسلامی که مورد تأکید قرآن و سنت شریف نبوی و روایات ائمه اطهار(ع) و میراث گران‌سنگ امام امت(ره) و مورد تأکید مقام معظم رهبری است، باید به عنوان محوری‌ترین اصل اسلامی مورد توجه همگان قرار گیرد.

۱۶ـ استکبارستیزی، عدالت خواهی، حق‌طلبی و مبارزه با ظلم به عنوان میراث گرانقدر اسلام و اهل بیت نصب العین پیروان اهل بیت(ع) باشد.

۱۷ـ ما دست دوستی به همه مسلمانان و کشورهای اسلامی جهان می‌دهیم و نسبت به هرگونه حرکت فرقه‌ای و جدایی‌طلبانه در کشورهای اسلامی هشدار داده و بر حفظ تمایت ارضی کشورهای اسلامی تأکید می‌ورزیم.

ج‌ـ جامعه جهانی 

۱۸ـ پیام مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به جوانان و دانشجویان اروپا و آمریکا به عنوان نقشه راه و مرامنامه جاوید در تعامل با پیروان سایر ادیان و دستورالعمل همیشگی برای مقابله با جوسازی‌های استکبار و سلطه رسانه‌های بیگانه و نفی اسلام‌هراسی و بزرگنمایی توان و قدرت استکبار غرب می‌باشد.

۱۹ـ ما در جهت بسط عقلانیت، منطق، اعتدال و نفی هرگونه خشونت و افراطی‌گری بر همکاری با جامعه جهانی و پیروان سایر ادیان تأکید می‌نماییم.

در خاتمه ضمن زنده نگه داشتن یاد و خاطره امام خمینی(ره) و شهدای گرانقدر جهان اسلام و طلب رحمت و مغفرت و علو درجات برای همه اعضای درگذشته مجمع و پیروان اهل بیت و بزرگوارانی که از این جهان رخت بربسته‌اند، علی الخصوص دبیرکل سابق مجمع جهانی اهل بیت(ع) علامه نستوه مرحوم آیت الله آصفی(ره) را گرامی داشته و برای آن بزرگوار از درگاه خداوند متعال درجات متعالی در اعلی علیین خواستاریم.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =