اگرچه چند روز دیگر به پایان سال 2012 باقی مانده، اما تحلیل‌ها از بازار جهانی طلا متفاوت است؛ در هر صورت افزایش قیمت‌ها در بلندمدت دور از انتظار نخواهد بود و روند سیر صعودی به خود می‌گیرد.

به گزرش آفتاب ری به نقل از دنیای اقتصاد، این در شرایطی است که برای ریزش قیمت‌ها دلایل غیرمنطقی مطرح شده است، اما در مجموع تحلیل‌های فاندامنتال از افزایش قیمت‌ها خبر می‌دهند اما تحلیل‌های تکنیکال از افت خبر می‌دهند.

قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون 4/6 درصد رشد داشته است. این برای دوازدهمین سال متوالی است که قیمت جهانی طلا با افزایش روبه‌رو شده است. قیمت هر اونس نقره نیز با اندکی تغییر نسبت به روزگذشته به کمتر از 93/29 دلار رسیده است.

دلایل متعددی برای افزایش قیمت طلا عنوان شده: در بازار تقاضای زیادی برای طلا به‌وجود آمده که باعث افزایش قیمت این‌ فلز شده است. دلیل اول برای افزایش قیمت طلا، افزایش قیمت نفت در جهان و سود زیادی است که نصیب کشورهای صاحب نفت می‌کند.

دلیل دیگر برای افزایش قیمت طلا، افزایش رفاه اجتماعی در هند و چین است که اختلاف طبقاتی را کاهش داده و آنها را به طبقه متوسط و پولدار جامعه جهانی تبدیل کرده است. چنانکه در نیمه اول سال 2005 تقاضا برای مصرف طلا در هند 55 درصد افزایش داشت.

همچنین بحثی در این باره وجود دارد که آن، کم ریسک بودن سرمایه‌گذاری روی طلا است؛ به طوری که کمتر سرمایه‌گذاری وجود دارد که همگام با بحران‌های جهانی تغییر نکند، اما طلا هر چند ریسک دارد؛ ولی ریسک سرمایه‌گذاری روی آن پایین است.

البته یک استدلال دیگر هم برای بالا رفتن قیمت طلا وجود دارد که طبق آن این اوج گرفتن قیمت موقتی است. قیمت طلا حساسیت زیادی به نرخ بهره در سطح جهان دارد. نگهداری طلا هیچ بهره‌ای را متوجه صاحبان آن نمی‏کند و از سوی دیگر هزینه نگهداری هم دارد. به خاطر اینکه نرخ بهره در بسیاری از کشورها در پایین‌ترین حد قرار دارد، خرید و نگهداری طلا از اوراق قرضه جذاب‌تر است؛ اما هنگامی‏ که نرخ بهره افزایش قابل توجهی بیابد- که احتمالا یک روز این اتفاق خواهد افتاد- ارزش طلا می‏تواند سقوط کند.

این در حالی است که شرکت بریک گولد کورپ بزرگ‌ترین تولیدکننده طلای جهان، پیش‌بینی کرده قیمت طلا به دلیل افزایش هزینه‌ها و کافی نبودن تولید، به 2000 دلار در هر اونس در سال 2013 می‌رسد.

به گفته بانک BNP paribas قیمت طلا تا سال 2013 افزایشی است و این افزایش به صورت تدریجی اتفاق خواهد افتاد. این موسسه در جدیدترین تحلیل نسبت به بهای طلا تا سال 2013 میانگین قیمت طلا در سال 2011 را 1730 دلار و در سال 2012 را 1950 دلار و سرانجام در سال 2013 را 2125 دلار پیش‌بینی کرده است.

افزایش تقاضا از سوی بانک‌های مرکزی جهان و مشتریان و سرمایه‌گذاران چینی، افزایش هزینه‌های تولید و محدودیت عرضه تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا در سال 2013 میلادی خواهد داشت.

رفتار سرمایه‌گذاران آسیایی در خریداری بیشتر طلا طی ماه‌های آینده بازار جهانی طلا را با محدودیت عرضه روبه‌رو می‌کند و ادامه نااطمینانی نسبت به وضعیت اقتصادی جهان نیز تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای طلا خواهد داشت. اگر تقاضای جهانی طلا افزایش یابد، قیمت طلا طی ماه‌های آینده نیز روندی صعودی خواهد داشت.اغلب تحلیلگران بر این باورند قیمت طلا در سال آینده به بیش از 2000 دلار در هر اونس خواهد رسید.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی و تحلیلگران مالی موسسه اچ‌اس بی‌سی، اجرای سیاست‌های انبساط پولی از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا و رسیدن آن به مرز 2000 دلار به ازای هر اونس خواهد داشت؛ ولی عدم برقراری تعادل بین عرضه و تقاضا می‌تواند چالش‌هایی را برای قیمت طلا در سال 2013 ایجاد کند.

البته بعید به نظر می‌رسد قیمت طلا سال آینده به کمتر از 1550 دلار برسد؛ ولی اگر این اتفاق بیفتد میزان تولید طلا در معادن بزرگ جهان با کاهش روبه‌رو خواهد شد. این در شرایطی است که احتمال اوج گرفتن طلا دوباره وجود دارد؛ به گونه‌ای که نرخ یک هزار و 800 دلار به ازای هر اونس در اوایل سال 2013 قابل ثبت خواهد بود. بی‌ان پی پاریباس پیش‌بینی کرده‌ بهای طلا در سه ماه دوم سال 2013 میلادی به 1900 دلار به ازای هر اونس خواهد رسید.

بهای طلا از اواسط ماه آگوست به علت امید سرمایه‌گذاران به اجرای دور جدید طرح محرکه اقتصادی توسط بانک مرکزی آمریکا افزایش یافت. آنچه در خلال مرور این تحلیل‌ها مشخص بود، تعقیب روند‌های پیش‌بینی به همراه روند قیمتی بازار بود؛ به این معنا که وقتی قیمت صعود می‌کرد، اغلب سناریو‌های تحلیلی بر صعود تاکید داشتند و بالعکس.

اکنون با توجه به روند نزولی ماه‌های اخیر، بسیاری از موسسات و بانک‌های بزرگ تحلیل‌های خود را از بازار طلا به سوی پایین تعدیل کرده‌اند. اگرچه پیش‌بینی این موسسات همراه با خطاست و با تغییر جو بازار تحلیل آنان نیز تغییر می‌کند، اما با توجه به نگاه‌های مستمر استراتژیست‌های این موسسات بر بازار و تعدیل پیوسته پیش‌بینی آنها، می‌توان گفت تحلیل آنان می‌تواند در بلند‌مدت سود نرمالی را برای معامله‌گران ایجاد کند.

در مجموع برخی دلایل دیگر برای تغییرات قیمت طلا در روزهای اخیر عنوان شده است؛ شینزو آبه نخست‌وزیر جدید ژاپن از بانک مرکزی این کشور خواسته است تا سیاست‌های انبساطی پولی بیشتری را با هدف حمایت از رشد و رونق اقتصادی این کشور در دستور کار قرار دهد. عدم تمایل ماساکی شیراکاوا رییس بانک مرکزی ژاپن برای همکاری با دولت جدید این کشور موجب بروز اختلافات شدیدی شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر گرم طلا در بازار توکیو امروز با 3/1 درصد رشد به بیش از 4523 ین معادل 1660 دلار در هر اونس رسیده است. قیمت هر اونس طلا برای تحویل فوری نیز با 3/0 درصد رشد به بیش از 1663/15 دلار رسیده است.

بازارهای آمریکا و انگلیس به علت فرارسیدن تعطیلات کریسمس بسته است. نخست وزیر جدید ژاپن تاکید کرد اگر بانک مرکزی این کشور برای اجرای سیاست‌های پولی با دولت همکاری نکند در قوانین مربوط به استقلال بانک مرکزی تجدید نظر خواهد کرد و فرد دیگری را جایگزین رییس بانک مرکزی این کشور خواهد کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =