ه گزارش پایگاه خبری آفتاب ری به نقل از  فارس: صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان تریبون نظام جمهوری اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تمام برنامه‌های آن باید با پشتوانه مطالعاتی و هدف‌مندی‌های از پیش مشخص شده روی آنتن بروند. اما در حال حاضر با توجه به گسترش شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی، نظارت بر ساختار و محتوای برخی برنامه‌ها کمرنگ‌ شده است. درباره این ضرورت‌ها با «صادق کوشکی» استاد دانشگاه و کارشناس فرهنگی گفت‌وگو کرده‌ایم.

در این گفت‌وگو می‌خوانید:

*صداوسیما باید مروج شریعت باشد

*صدا و سیما باید ماهیت آموزشی ترویجی برای همه اقشار جامعه داشته باشد

*موارد خط قرمزی به صورت پنهان در برنامه‌های تلویزیون وجود دارند

*چارچوب صدا و سیما بر اساس چارچوب شبکه‌های رقیب شکل می‌گیرد

**صداوسیما باید مروج شریعت باشد

*برنامه‌های صداوسیمای فعلی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

-برای هر ارزیابی ما به یک شاخص نیاز داریم، یعنی باید ملاک‌های استانداردهای خودمان را با آن شاخص‌ها بسنجیم و بیان کنیم تا بعدا در بررسی نواقص مشخص شود که شاخص‌ها و استاندارها با شکل مطلوب ما کدام است، اولین شاخص و استانداری که استاندارد سازمان را باید با آن سنجید ماهیت اسلام و بحث شریعت است. یعنی ما یک نظام اسلامی هستیم و هدف از تاسیس اسلامی بر مبنای فرمایش حضرت امام (ره) اقامه شریعت و اجرای احکام الهی است و طبیعتا همه دستگاه‌هایی که در نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند، بایستی هدفشان اجرای احکام و اقامه شریعت باشد.

صدا و سیما هم چه به عنوان دستگاه نظام و چه به عنوان دستگاه فرهنگی در خصوص این هدف دو وظیفه دارد، اولین وظیفه این است که خود مجری شریعت باشد و احکام اسلامی در بطن سازمان جدی گرفته شده و اجرا شوند. دوم اینکه صدا و سیما باید مروج شریعت باشد. نکته دوم این است که اگر نظام دینی می‌خواهد شریعت و ضوابط دینی را در سطح جهان معرفی و جاری کند، یکی از مهم‌ترین ابزارهای آن صدا و سیما است و برنامه‌های صدا و سیما باید پاسدار و مجری شریعت باشند و هم اینکه مروج شریعت باشند، دومین شاخص اینکه نظام اسلامی آمده است تا دین را در زندگی مردم جاری کند. همه دستگاه‌ها باید در این خصوص مراقبت داشته باشند، صدا و سیما هم به عنوان یکی از اصلی‌ترین سلا‌ح‌های فرهنگی نظام بایستی در خصوص شیوه زندگی دینی دو روش را مدنظر قرار دهد. یکی اینکه سازمان و محصولاتش پاسدار حریم زندگی دینی باشند و دوم اینکه زندگی دینی را ترویج دهند.

سومین هدف نظام جمهوری اسلامی معرفی تفکر دینی است، برنامه‌ها محصول فرهنگی هستند و محصول فرهنگی متکی به زمینه فکری است. بایستی تفکر دینی بستر برنامه‌های سازمان باشد و بعد سازمان باید ترویج تفکر دینی کند، رسانه ملی بخشی از نظام است و باید به این سه وفادار باشد.

**صدا و سیما باید ماهیت آموزشی ترویجی برای همه اقشار جامعه داشته باشد

در قدم بعدی باید به عنوان یکی از کارآمدترین ابزار فرهنگی جمهوری اسلامی بایستی مروج این سه سطح باشد، اما شاخصه‌های دیگری هم دارد که یکی از این سه فرمایش حضرت امام(ره) است که فرمودند صدا و سیما باید یک دانشگاه عمومی باشد.

یعنی اینکه بر اساس این فرمایش صدا و سیما باید ماهیت آموزشی ترویجی آن هم برای همه اقشار جامعه داشته باشد، این که چه چیزی را باید آموزش دهد در آن شاخصه‌های قبلی گفته شد، شریعت، شیوه زندگی دینی و تفکر دینی ما را باید آموزش دهد و سوای اینها مسائلی که به عنوان یک زندگی انسانی خانواده نیاز است که به بحث دینی هم ممکن است ارتباط مستقیم نداشته باشد،باید مورد توجه قرار بگیرد. مثل آموزش‌هایی در حوزه بهداشت که البته اگر ما به دین نگاه جامع‌تری کنیم، بهداشت هم به روایت دین در آن شیوه زندگی وجود دارد اما ممکن است آموزش‌هایی باشد. مثل آموزش‌های اجتماعی خاص که شاید خیلی مستقیما به شیوه زندگی دینی برنگردند اما مورد نیاز هستند مثلا مثل آموزش علوم خاص یا تکنیک‌های خاص. صدا و سیما باید ماهیتش آموزشی باشد این یک خط قرمز ایجاد می‌کند؛ اینکه رسانه غرب در قالب اصلی خودش ساخته آموزش نیست و سرگرمی است پس بایستی جهت‌گیری صدا و سیمای ما با سایر رادیو و تلویزیون‌های دیگر جهان متفاوت باشد، یعنی اگر یک برنامه‌ای را در یک گوشه از دنیا می‌بینیم که این سرگرمی است و مردم سرگرم می‌شوند؛ صدا و سیمای جمهوری اسلامی حق چنین کاری را ندارد.

چون یکی از رسالت‌های صدا و سیمای مطلوب در منظر حضرت امام(ره) و رهبری که خیلی به آن تاکید کردند این است که صدا و سیما باید یک دانشگاه عمومی باشد و براساس این ما شاخصه‌های سه گانه را بررسی و ارزیابی می‌کنیم.

هیچگاه ما نمی‌توانیم صدا و سیمای خودمان را با تلویزیون و رادیوی فلان کشور بسنجیم، این سنجش بسیار غلط است چون ما در مورد صدا و سیمای جمهوری اسلامی صحبت می‌کنیم.

* یکی از کارکردهای رسانه سرگرمی است. پس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با این تعریفی که اشاره کردید نباید هیچ برنامه‌ای در راستای سرگرمی داشته باشد؟

-برنامه‌ها باید موجب دانش و بینش جامعه شود، قالب برنامه ممکن است سریال باشد اما این برنامه با هدف آموزش ساخته شود. نتیجه‌اش این باشد که جامعه از این برنامه بهره‌برداری آموزشی کند و هدف نهایی ارتقای آگاهی و دانش و بینش جامعه باشد.

**موارد خط قرمزی به صورت پنهان در برنامه‌های تلویزیون وجود دارند

*به نظر شما الان صداوسیما تمامی این سه شاخصه را دارند؟

- الان اولین اشکالی که از صدا و سیما می‌گیریم این است که اهدافی که ما گفتیم را قبول ندارد و به رسمیت نمی‌شناسد و در تئوری هم بعید می‌دانم که اصلا این شاخصه را بشناسند اگر ما از تئوریسین‌های ارشد سازمان بپرسیم که آیا ترویج شریعت و شیوه و تفکر زندگی دینی و دانشگاه عمومی بودن اهداف شماست، اصلا این را نه می‌دانند نه قبول دارند. معمولا الان چیزهایی که در گفتار بیان می‌شود این است که ما می‌خواهیم مردم به جای تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای تماشاچی ما باشند. چون به هر حال ما هر چه باشیم از شبکه‌های ماهواره‌ای سالم‌تر و بهتر هستیم، هدف ما این است که مخاطبین را از چنگال ماهواره در بیاوریم و پای گیرنده‌های خودمان بنشانیم. در حالی که این هدف با اهداف ما زمین تا آسمان فرق می‌کند. این هدف یک هدف انفعالی است یعنی در این مدلی که الان در نظر و عمل مدیران سازمان پیاده می‌شود ما رقبایی داریم به نام شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه و بایستی در زمین آنها بازی کنیم و با استانداردهای آنها. اما به صورتی که مردم به جای آنها ما را ببینند؛ نتیجه‌اش این می‌شود که ما خطوط قرمزی که در شبکه‌های ماهواره‌ای وجود دارد مثل برهنگی زنان یا روابط غیر اخلاقی را یا تغییر شکل می‌دهیم. یعنی سکس آشکار را به سکس پنهان تغییر می‌دهیم و آنها را در برنامه‌ها می‌گنجانیم.مثلا ارزش‌هایی که در آن برنامه‌ها است مثل پول پرستی و پول محوری و زندگی مادی وارد برنامه‌های خودمان می‌کنیم چون اینها رسما خطوط قرمز شرعی به حساب نمی‌آیند و سبک زندگی آنها را در برنامه‌هایمان وارد می‌کنیم اما با این تفاوت که برنامه‌های ما روابطش پنهان است اما وجود دارد و بعد این‌ها را به جامعه عرضه می‌کنیم. برای اینکه تماشاگر و مخاطب برنامه‌ ما را ترجیح بدهد در مواردی که احساس می‌کنیم خط قرمز نیست، از طرف مقابل زیاد‌ه‌روی بیشتری می‌کنیم، اگر در شبکه ماهواره‌ای غربی آقا و خانم مجری دو دقیقه با هم شوخی کلامی می‌کنند ما می‌آییم آن واژه خلاف اخلاق را به کار نمی‌بریم اما مدت زمان شوخی بین این دو را از پنج تا هفت دقیقه افزایش می‌دهیم و این را رقابت با شبکه‌های ماهواره‌ای دیگر بیان می‌کنیم. چون برنامه‌های ما هر روز به عمق خودشان نزدیک می‌شوند و هر روز خطوط قرمزشان پس رفت می‌کند و در نقاط منفی آنها رشد می‌کنند و چون ما هم رقیب آنها هستیم ناگزیریم از خطوط قرمز عقب‌نشینی کنیم و ما هم بخشی از این پرده دری را بپذیریم اما به هر حال وانمود می‌کنیم که دوز مطالب خلاف اخلاق و مسائل جنسی در برنامه‌های ما از برنامه‌های رقیب کمتر است و این خودش تبرعه کننده است.

**چارچوب صدا و سیما بر اساس چارچوب شبکه‌های رقیب شکل می‌گیرد

یک زمانی برنامه‌های ماهواره‌ای رقیب دوستی بین جنس مخالف را و روابط عاطفی پیش از ازدواج بین جنس مخالف را ترویج می‌داد در آن زمان در رسانه ما چنین مسائلی مطرح نبود و آنها این روابط را عمیق‌تر کردند در حدی که به نمایش صحنه‌های خلاف اخلاق رسیدند ما هم در رقابت با آنها مجبور شدیم دوستی‌ها و روابط عاطفی پیش از ازدواج را در برنامه‌هایمان جا دهیم اما هنوز به صحنه‌های ایروتیک آن نرسیدیم و فعلا در حد سکس پنهان هستیم.

*ما نمی‌توانیم منکر شویم که در جامعه ما این روابط نیست و به آن نپردازیم، پیشنهاد شما برای پرداخت به این موارد به شیوه درست چیست؟

- ما قبول داریم که پرداختن به زشتی‌ها باید با هدف اتفاق بیافتد. صدا و سیما خطوط قرمز را و هدف خودش را رقابت با شبکه‌های ماهواره‌ای گذاشته، پس الان هدف صدا و سیما آن چهار هدفی که ما گفتیم نیست و این اولین نقص بزرگ صدا و سیما است که پیامدهای خیلی زیادی در پی دارد. اینکه صدا و سیما باید در زمینی بازی کند که قواعدش و زمین بازی متعلق به رسانه‌های غربی است، رسانه‌هایی که دشمنان اعتقادی ما حساب می‌شوند، این یعنی که چارچوب صدا و سیما بر اساس چارچوب شبکه‌های رقیب شکل می‌گیرد چون رقیب آنهاست و باید در زمین آنها بازی کند و قاعده بازی را آنها تعیین می‌کنند. هر روز خط قرمزهای ما عقب‌نشینی می‌کند چون خط قرمزهای آنها عقب‌نشینی می‌کند.

زمانی است که رسانه‌ای مجبور است با رقیبانش و شبکه‌های بیگانه رقابت کند، مجبور است مسئله سکس را داشته باشد اما آن را پنهان کند و بیننده متوجه می‌شود که در این برنامه تلاش می‌شود که جاذبه‌های جنسی وجود داشته باشد یعنی سعی شده بازیگر پسر یا دختری بیاید که چهره جذابی داشته باشد و سعی شده با هم به گونه‌ای روابط داشته باشند که ذهن مخاطب که بخشی از آن مسائل جنسی است، تحریک شود تا مخاطب جذب شود، دخترها از بازیگران پسر خوششان می‌آید و پسرها از دختران بازیگر خوششان می‌آید.

**قرآن داستان یوسف و زلیخا را عریان بیان نمی‌کند

آیا آگاه کردن لازمه آن نمایش رقیب‌ها است؟ آیا ما باید شیوه مصرف مواد مخدر را کاملا نمایش دهیم تا اینکه بخواهیم موارد سوء مصرف مواد را نشان دهیم؟ آیا ما باید صحنه سیگار کشیدن و خرید سیگار را خیلی رنگی و جذاب نشان بدهیم تا اینکه بخواهیم به بیننده بگوئیم که سیگار بد است؟ آیا ما باید مختصات سرقت مسلحانه را از ابتدا تا انتها کاملا نشان بدهیم تا اینکه به جامعه نشان بدهیم سرقت مسلحانه چه عواقب بدی دارد؟ قاعدتا خیر. ما برای این کار الگو داریم، الگوی ما در این زمینه قرآن است، قرآن وقتی می‌خواهد بدی‌ها را بیان کند به عنوان آسیب‌شناس و راه علاج بدهد اصلا اشاعه فحشا نمی‌کند و گذرا در حد اینکه مخاطب متوجه بشود که ما از چه آسیبی سخن می‌گوییم و بعد راه علاج را بیان می‌کند، قرآن یک رسانه عمومی است و هر کسی که سواد مختصری داشته باشد و کمی عربی بلد باشد می‌تواند قرآن را بخواند، قرآن نیامده فاش مسائل و آسیب‌های اجتماعی زندگی انسان را بیان کند و بعد در مقام آسیب‌شناسی بیاید.حتی می‌بینید در شاخص‌‌ترین مثال قرآنی که داستان حضرت یوسف است کل آن ماجرایی که در خصوص رفتار زلیخا با حضرت یوسف بیان می‌شود در دو کلمه کوتاه بیان می‌‌شود. این دو کلمه کوتاه را به سوژه‌های دو یا سه ساعته تبدیل کرده‌اند که در سینمای جهان و قبل و بعد از انقلاب می‌دیدیم، ولی قرآن فقط و فقط برای اینکه اشاعه فحشا نشود و به بهانه طرح یک مسئله اخلاقی مسائل خلاف اخلاق طرح نشود از دو کلمه استفاده می‌کند. ترجمه این دو کلمه می‌شود (آن زن به یوسف توجه کرد و به او توجه شد) آنچه ما در خصوص جزئیات ماجرای یوسف و زلیخا می‌دانیم دیگر روایت قرآنی نیست حالا باید ببینم که آیا به این بهانه که در جامعه نقاط منفی و نقص داریم و می‌خواهیم اینها را بررسی کنیم حق داریم که اینها را به نمایش عمومی بگذاریم؟ قاعدتا کسی چنین چیزی را تجویز نمی‌کند. نتیجه‌اش این است که در برنامه‌های سازمان ماهیت آموزش نیست و قالبش سرگرمی است چون شبکه‌های رقیب سرگرمی دارند و شریعت جدی گرفته نمی‌شود و پرده‌دری می‌شود و مشخص است که آن حداقل‌های شرعی که رعایت می‌شود به اجبار است، معلوم است که برنامه‌ساز تمایلی به رعایت نداشته و با اجبار کنترل‌هایی صورت گرفته است، اولین مقصرین سازمان مدیران هستند، اگر ما نقدی را داشته باشیم اولین نقد به مدیران سازمان است اگر مدیران سازمان نسبت به آن اهداف چهارگانه‌ای که ذکر کردم و برای آنها مهم باشد آن وقت سعی می‌کنند برنامه‌سازهایی را به خدمت بگیرند که آنها این ضوابط چهارگانه را درک کرده باشند و متعهد باشند.

* بعضی وقتها کثرت تولید ایجاب می‌کند که اینها به غلفت بیافتند؟

- سازمان برای رقابت با شبکه‌های بیگانه دو استراتژیک را انتخاب می‌کند: اول اینکه گسترش کمی برنامه‌ها یعنی اول زمان پخش برنامه‌ها زیاد شود و دوم اینکه تعداد شبکه‌ها بیشتر شود. این تکثر شبکه‌ها در واقع یک روش است برای رقابت با شبکه‌های بیگانه و دوم اینکه افزایش شباهت ماهوی و محتوایی برنامه‌ها به شبکه‌های بیگانه که توضیح دادیم.

**کیفیت در رقابت با شبکه‌های بیگانه قربانی می‌شود

وقتی در سازمان هدف سرگرمی است و رقابت با شبکه‌های بیگانه، به همین خاطر چیزی که قربانی می‌شود کیفیت است کسانی در برنامه‌سازی دعوت می‌شوند که این چهارگانه‌ها را نمی‌شناسند یا قبول ندارند نتیجه این می‌شود که محتوای برنامه‌ها در بسیاری از مواقع هیچ نسبتی با این شاخصه‌های چهار گانه ندارد بلکه اتفاقا بیشترین نسب را با برنامه‌های بیگانه دارد، فقط با این تفاوت که برنامه‌ای را در فلان شبکه ماهواره‌ای ساخته می‌شود که مجری آن یک خانم برهنه است اینجا مجری‌اش‌ خانمی است که سعی می‌کند همان میزان دلفریبی و جذابی را با پوشش القا کند چون قرار است این برنامه با آن برنامه‌های بیگانه رقابت کند.

* بحث استاندارد مجری هم مطرح است؟

- این استاندارد را شبکه‌های بیگانه وضع کرده‌اند، ما الان از یک مقطعی می‌بینیم که جامعه ما با دیدن شبکه‌های ماهواره‌ای یا برخی رنامه‌های صدا و سیما استاندارهایش عوض شده است. اگر جامعه را الان برش بزنیم می‌بینیم اگر مجری دلفریب نباشد و جذاب سخن نگوید بیننده خوشش نمی‌آید، می‌پرسیم که چه کسی این بلا را سر بیننده آورده که به جای توجه به ماهیت کلام به گوینده توجه می‌کند.

صداو سیما با کمک شبکه‌های بیگانه مخاطب را به بیماری کشاند و به سمتی کشاندند که ارزش‌های ضد دینی می‌خواهد آن وقت اینها می‌گویند که ما باید کاری کنیم که مخاطب ما را بپسندند.

**برنامه‌‌های صداوسیما ۱۰ سال گذشته عفیف‌تر بود

- شاید یکی از ایرادهایی که می‌شود گرفت این است که چون خالق این ابزار خود غربی‌ها بودند کسی مثل شهید آوینی که ایشان رسانه شناس بودند ایشان می‌گوید سینما و تلویزیون در بهترین حالت هفتاد درصد می‌تواند حامل ارزش‌های مورد نظر ما باشد، ما نمی‌توانیم از سینما و تلویزیون توقع داشته باشیم که در صد در صد در خدمت ترویج دین و شیوه زندگی و افکار دینی باشد ما نگفتیم صد در صد اولین خواسته ما این است که ناقض نباشد سازمان به این فکر کند که به کدام سمت می‌رود و این وضع فعلی اگر ادامه پیدا کند سازمان در ده سال آینده چه چیزی را نشان خواهد داد برنامه‌های سازمان ده سال گذشته خیلی عفیف تر بود اگر سریال‌های بیست سال گذشته را با امروز مقایسه کنیم می‌فهمیم که امروز چقدر در سریال‌ها پرده دری می‌شود، اولین نکته این است که قطاری که دارد به ته دره می‌رود بهتر است ترمزش را بکشیم و مدیران سازمان از این روزمرگی کشنده بیرون بیایند و یک لحظه نگاه کنند که کجا هستند و به کدام سو می‌روند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =