در اطراف شهرستان ری شاهد کاشت برنج با آب آلوده هستیم که برنج کاران علت اصلی را ریختن زباله در کانال فیروزآباد عنوان می کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب ری، به نقل از ره به ری؛  شاید ابتدا فکر کنید که فقط و فقط به دلیل درآمد بالا است که کشاورزان شهرری به کاشت برنج های آلوده روی آورده اند.

اما زمانی که پای درد دل انها می نشینی ، می بینی که اصل ماجرا چیز دیگریست.

قبل از مطالعه این بخش از متن متذکر می شویم که "ره به ری" به هیچ عنوان کاشت برنج های آلوده را درست نمی داندو این بخشی از سخنان برنج کاران است که منتشر می شود.

BerenJRey (1)

آقای "یحیی – آ " : از جمله مهم ترین برنج کاران روستای قاسم آباد است در گفت و گو با خبرنگار "ره به ری" گفت : تمام بد بختی ما زباله هایی است که در کانال فیروز آباد ریخته می شود ، مگر شما می توانید به کشاورز بگویید: امسال برنج نکار ، یعنی چه ؟ من و خانواده ام بمیریم چراکه مسئولین نتوانسته اند از آلوده شدن آب کانال جلوگیری کنند؟

وی می گوید: من حدود 15 سال است که در زمین کشاورزی کار می کنم و اصلا کارم کاشت برنج نبوده است.

BerenJRey (2)

او که از اساس برنج های خود را از پاک ترین برنج ها می داند، می گوید: تمام زمین های منطقه "زه گرفته" شده و این امکان کاشت هر نوع محصول دیگری را از ما می گیرد.

این کشاورز می گوید: مسئولین یک محصول را به من معرفی کنند که در این زمین "زه گرفته" به عمل بیاید ، من از کشت برنج دست می کشم.

تقریبا تمام کشاورزان روستاهایی که به کاشت "برنج آلوده" مبادرت دارند، مسائلی مانندمسائل فوق را مطرح می کنند.

BerenJRey (3)

ناگفته نماند ، یکی از دلایل کاشت برنج در امد خوب آن است که صاحبان این زمین ها کارگرانی را از مناطق مختلف کشور برای فعالیت از ان به تهران آورده اند.

از طرفی هم این ادعا پاک بودن آب که از سوی کشاورزان مطرح می شود  ، بی پایه و اساس است و این دلایل نمی تواند خوراندن محصول آلوده به ملت را توجیه کند.

مسئولین چه کرده اند؟

ارسال اخطاریه به شورایاری های روستاهایی که برنج می کارند و همچنین نصب بنر در این روستاها مبنی بر عدم کشت برنج و همچنین بررسی دوباره محصول و آب منطقه از مهم ترین کارهاییست که مسئولین برای رفع این مشکل انجام داده اند. BerenJRey (4)

از تلخ ترین موضوعاتی که در برخورد مسئولین با کشاورزان دیده می شود می توان به اظهارات آقای " م – ش" از مسئولین رده بالای شهرستان ری اشاره کرد.

او در پاسخ به این که آب نهر الوده است به جای ان که راهی را پیش پای کشاورزان قرار دهد ، پاسخ داده است : اگر آب آلوده است و اگر واقعا قبول دارید که سرچشمه آب شیرابه های زباله قرار دارد ، خوب برنج نکارید(!)

مگر می شود ، به شخصی که به هر دلیل از این را ارتزاق داشته ، به یک باره گفت ، خوب از امروز دیگر نکارید و از اساس این شخص نان شب خود و خانواده اش را چگونه تهیه کنند.

مسئولین به جای ان که به یک باره بگویند : خوب نکارید ، باید موضوع رساندن آب سالم به این زمین های کشاورزی را پیگیری کنند.

BerenJRey (5)

آب آلوده از کجا می آید؟

متاسفانه  سرریز آب های آلوده و فاضلاب شهر تهران به سمت جنوب پایتخت موجب ایستایی آب و همچنین زه گرفتگی زمین در مزارع کشاورزان این منطقه شده است.

آب های آلوده و فاضلاب شمال تهران به سهولت و بدون هیچ گونه هزینه ای از طریق کانال سرخه حصار، بهشتی و نهر فیروزآباد در دسترس کشاورزان 500 هکتار از زمین های جنوب ری قرار گرفته و آنان با استفاده از این آبها مبادرت به کشت محصولات کشاورزی ناسالم از جمله سبزی، صیفی جات و برنج می کنند، محصولات آلوده ای که سلامتی مصرف کنندگان را به خطر می اندازد.

این تمام ماجرا نیست و باید پساب های واحدهای صنعتی و خانگی (مجاز و غیر مجاز) که در طول مسیر به این نهر ها سرازیر می شود را اضافه کرد.

BerenJRey (6)

متاسفانه "لش اب های"  ریخته شده به این نهر ها ، می تواند خطرناک ترین بیماری ها را برای مصرف کنندگان از این محصولات به همراه داشته باشد.

در حال حاضر کشت برنج در این زمین ها آغاز شده و این محصول در مهر ماه برداشت خواهد شد.

از زمین های منطقه فیروز آباد شهرری 2500 کیلو برنج برداشت می شود . این میزان باید 7 هزار کیلو باشد ، اما پس از ان که سد قلعه نو احداث شد 700 تا 1000 هکتار از زمین های فیروز اباد دچار زه گرفتگی شد و این خود تاثیر بسزایی در کمبود برداشت برنج دارد.

نکته دیگر این است که این زمین ها به دلیل زه گرفتی امکان تولید هر محصول کشاورزی دیگری را از کشاور می گیرد و به اصطلاح کشاورزان (هیچ محصولی جز برنج در این زمین ها بار نمی آید).

بخش عمده ای از این برنج ها با آبی آب یاری می شود که در سرچشمه آن 200 تن زباله دفن شده است.

از 700 تا 1000 هکتار زمینی که در فیروز آباد برنج کاری می شود ، زمین هایی که در روستاهای فیروزآباد، امین آباد، ده خیر، قلعه نو، قاسم آباد و زمان آباد قرار دارد با آب نا متعارف آب یاری می شود.

آبی که کشاورزان منطقه فیروز آباد شهرری از ان برای آبیاری استفاده می کنند از نهر هایی برداشت می شود که در سرچشمه آن 200 تن زباله مدفون شده است.

موضوع زمانی تلخ می شود که بدانید این منطقه سالانه 3500 تن برنج تولید می کند.

 BerenJRey (7)

BerenJRey (8)

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =