چه کسی رابطه ایران و چین را خراب کرد؟

با وجود اعلام خبر از سر گیری مبادلات ایران و چین این به گفته بازرگانان این کشور حاضر به تبادلات مالی با ایران نیست.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ در حالی وزارت صمت از برقرار رابطه دو جانبه با چین خبر داد که به گفته فعالان و تاجران ایرانی، چین امکان تبادلات مالی را به ایرانیان نمی‌دهند. تجار بر این باورند که چین که به عنوان شریک قدیمی ایران محسوب می‌شد، ایران را به آمریکا فروخته و حاضر نیست با فعالان اقتصادی ایرانی همکاری کند. به گفته منابع آگاه بعد از رایزنی مقامات کشور ما با چین و قول‌های داده شده مبنی بر مبادلات پولی دو جانبه این کشور حاضر به انجام این کار نشده است.     بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز از بازار صادرات چین، تبادلات تجاری کشور با کشور چین و شریک قدیمی کشور در شرایط مطلوبی قرار ندارد، به گفته منابع آگاه چین حاضر به پرداخت پول نفت ایران از بر اساس مبادلات دوجانبه نشده است و گفته می‌شود که سفر رئیس مجلس به چین در همین راستا می‌باشد. اکثر تجار که با کشور چین مبادله تجاری داشتند می‌گویند که تنها 10 درصد ارتباط ما با چین باقی مانده است که اگر به سرعت کاری انجام نشود این 10 درصد هم از بین می‌شود.  

چین اجازه باز کردن LC نمی‌دهد

محمد مرتضوی ، رئیس مناقصات یکی از شرکت‌های بزرگه واسطه‌ای که در زمینه تامین مایحتاج صنایع گاز و نفت کار می‌کند در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی تهران نیوز ، در مورد وضعیت بازار اظهار کرد: در موضوعات خارجی مشکل ما باز کردن ال سی برای تبادلات مالی است. چین به عنوان یکی از شریک‌های بزرگ تجاری ما، باز کردن ال سی را دچار مشکل کرده است. مرتضوی خاطرنشان کرد: ال سی که اکنون هم با مشکلات زیاد فعال می‌شود با پول فروش نفت خودمان است. به بیان دیگر ما با پول نفت خودمان داریم از چینی‌ها خرید می‌کنیم.

چین محصور آقازادها

همچنین حسین فیضلی یکی از تجاری که با چین مبادله می‌کند به خبرنگار گروه اقتصادی تهران نیوز در مورد ارتباط اخیر ایران و دوست دیرنه خود می‌گوید: رابطه وجود دارد اما نه برای همه تنها افرادی می‌توانند با این کشور رابطه برقرار کنند که از رانت داخلی برخوردار باشند. وی افزود: از همین رابطه اندکی هم که با چین داریم فقط برای آشنایان و افرادی که رابطه در دولت دارند استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر اگر کسی در دولت رانت و آشنا نداشته باشد امکان جابه جایی پول با چین وجود ندارد. این تاجر خاطرنشان کرد: حدود دو ماه است که پول را به بانک‌های ایرانی سپردم تا آن را به چین بفرستند اما بعد از این مدت موفق به انجام این کار نشدند.  

دلیل سفر لاریجانی به چین

تاجران بر این باورند که سفر اخیر لاریجانی رئیس مجلس به چین به منظور بر طرف کردند ابهامات صورت گرفته در خصوص ایران و افزایش تبادلات مالی بوده است. یکی از عمده محصولات صادر شده از ایران نفت و مواد پتروشیمی است که بیشترین درآمد صادراتی را شامل می‌شود. چین به عنوان یکی از کشورهای عمده خرید نفت کشورمان محسوب می‌شود اما سوال اینجاست که آیا پول حاصل از فروش نفت را توانسته دریافت کند؟ طبق برآوردهای صورت گرفته چین حاضر  به پرداخت پول نفت ایران به صورت دوجانبه نشده است و اعلام کرده که آن را به سوئیفت اروپا جهت تبادلات مالی منتقل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

نحوی تبادل با چین برای بازرگانان به این صورت است که آن‌ها کشور ثالثی را به عنوان محل تبادلات خود انتخاب می‌کنند و در آنجا دو بازرگان ایرانی و چینی معامله خود را انجام می‌دهند. طبق گزارشات به دست آمده برخی از افراد مواد غذایی و دام‌های زنده را به افغانستان صادر می‌کنند و در آنجا با کالاهای مختلف تبادل می‌کنند به عبارت دیگر این افراد مواد مورد نیاز کشور را با کالاهای چینی جابه جا می‌کنند.  

ما بعد از برجام چینی‌ها را به وضع ویژه‌ای بیرون کردیم

در همین رابطه خالدی ، عضو کمیسیون انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی تهران نیوز  بر سختر شدن ارتباط ایران و چین را تایید کرد و گفت: سفر اخیر آقای لاریجانی رئیس مجلس به چین را به منظور برقرار تبادلات این دو کشور صورت گرفته است. چرا با وجود رابطه عمیق تجاری ایران و چین، این کشور در شرایط تحریم خواهان تجارت کمتر با ایران شده است؟  

امید به چشم آبی‌ها

دکتر مجید شاکری، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی تهران نیوز جواب این سئوال را این‌گونه می‌دهد:  ما بعد از برجام چینی‌ها را به وضع ویژه‌ای بیرون کردیم، زیر قراردادهای که با آن بستیم زدیم، به رئیس جمهور آن‌ها بی احترامی کردیم و خیلی سریع این پیام را دادیم که چشم آبی‌ها آمدند و دیگر به شما نیاز نداریم به همین خاطر نباید انتظار کمک در مسائلی بین المللی از آن‌ها داشته باشیم.

بعد از برجام دولت و مسئولان دولتی بیشترین پتانسیل خود را بر روی رابطه با کشورهای اروپایی قرار دادند و چین به عنوان یکی از کشورهای که از گذشته تا کنون با ایران رابطه دوستانه داشته را از کشور خارج کردند.  

پل‌های دور زدن تحریم را شکستیم

  همچنین غلامعلی فارغی ، رئیس کمسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز،  بسته شدن راه دور زدن تحریم‌ها را یک فرصت سوزی طلقی کرد و گفت:  ما عادت به فرصت سوزی داریم، این فرصت سوزی در کشور نهادینه شده است. ما پاره‌ای از پل‌های که در تحریم‌ها گذشته ساختیم خراب کردیم و این خراب کاری سبب شد که آن افرادی که پل‌ را زند ورود نکنند. کارشناسان معتقدند که مذاکرات برجام و همچنین برخی از دیدارهای مختلف مقامات کشور در اروپا سبب شد که راهای دور زدن تحریم‌ها در نشست‌های چندجانبه لو برود و راه‌های آن مسدود شود. این شرایط در حالی اتفاق افتاد که در دوره ریاست جمهوری سابق که شدیترین تحریم‌ها از سوی کشورهای مختلف صورت گرفت ایران توانست تحریم‌ها را دور بزند و علاوه بر گرفتن پول نفت خود بتواند مایحتاج لازم را وارد کند. پیوستن به اف ای تی اف در حالی مطرح است که دولت تمامی راه‌های دور زدن تحریم‌ها را بر روی تجار داخلی بسته است و با فشار بر دستگاه‌های مختلف به دنبال تصویب 4لایحه این کنواسیون در کشور می‌باشد. نکته قابل تامل این است که چگونه ایران بالاترین تحریم‌ها را در دورهای قبلی توانست پشت سر بگذارد بدون آنکه بخواهد به قراردادهای بین المللی که حق ایران را تضعیف می‌کنند بپیوندد.  

ما به دنبال دور زدن تحریم‌ها هستیم 

سید راضی نوری ، عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس هم شرایط دور زدن تحریم‌ها را سخت دانست و در همین رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی تهران نیوز گفت: شاید از طریق گرفتن وام بتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. در گرفتن وام از روسیه شاید راهی برای دور زدن تحریم‌ها باشد و مقداری از تعهدات روسیه در قبال ایران از این طریق جبران شود. وی خاطر نشان کرد: امیدی به کانال مالی اروپا ندارم اما باید دیپلماسی خود را ادامه دهیم. دیگر شعار را کنار بگذاریم و با توجه به توانایی‌های داخلی خود از این شرایط عبور کنیم.

جریمه 500میلیونی برای خشارت چندصد میلیاردی! 

بارها از سوی نمایندگان مجلس و همچنین افراد دولتی اعلام شد که تنها تعداد محدودی در کشور وجود دارند که اقتصاد و بازار را می‌گردانند. این افراد ارز دولتی می‌گیرند و آن را در بازار با قیمت آزاد به فروش می‌رسانند  که هنوز خبری از محاکمه این افراد شنیده نشده است. حسین اسکندری ، یکی از تجار در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز گفت: شرایط به گونه‌ای شده است که افراد دارای رانت دیگر کسی را نمی‌شناسند و همه را زیر پا له می‌کنند. فرد دلار دولتی را با رانت دریافت می‌کند و بدون اینکه حتی یک قلم کالا وارد کشور کند آن را در بازار آزاد چندین برابر به فروش می‌رساند در حالی که حاضر نیستند به تاجر واقعی ارز دولتی بدهند. وی افزود: یکی از دوستان نزدیک خود ارز دولتی گرفته و در بازار آزاد فروخته است و حدود 5 میلیارد در بازه زمانی اندک سود کرده است اما تنها 500 میلیون جریمه شده، و هیمن برخورد سبب شده این فرد جسارت کند و همیشه به این کار ادامه دهد.  

راه تجاری ایران و چین باز می‌شود

مجید رضا حریری ، نائب‌رئیس و سخنگوی اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در آذر ماه امسال از سرگیری رابطه ایران با چین خبر داد. او گفته بود از سال ۲۰۱۱ تاکنون مبادلات تجاری ما از کانال‌های رسمی بانکی فقط از طریق کونلون بانک چین انجام می‌شد که امیدواریم با از سر گیری فعالیت این بانک بتوانیم بانکهای دیگر چینی را هم در آینده نزدیک به این فرآیند وارد کنیم. اسدالله عسگراولادی ، رئیس اتاق‌های بازرگانی ایران و چین هم در آذرماه به برطرف شدن مشکلات بانک‌های ایران و چینی تاکید کرد و گفته که از دوم دستامبر (۱۱ آذرماه) یک بانکی چینی تبادلات بانکی خود را با طرف ایرانی آغاز خواهد کرد. او در هفتم آذرماه که این مصاحبه را انجام داده با اعلام این‌که هفته آینده فروش نفت به چین آغاز و پول آن ظرف یک ماه آینده برگشت پیدا خواهد کرد، افزود: طرف چینی قرار است یک ماه آینده دومین بانک خود را برای تبالادت بانکی با طرف ایرانی معرفی کند. با این وجود به گفته تجار هنوز هیچ گونه مامله‌ای صورت نمی‌گیرد و چین حاضر به تبادلات مالی با ایران نیست و تجار باید از روش‌های دیگر با یکدیگر مبادله انجام دهند. با وجود تحریم‌های صورت گرفته و فشار آمریکا بر کشورهای مختلف در رابطه با تبادلات با ایران هنوز کشورهای مختلفی هستند که تمایل به رابطه اقتصادی با ایران دارند. همچنین دور زدن تحریم‌ها یکی از راه‌های بود که می‌توانست ایران را در دوران تحریم با جهان در رابطه اقتصادی حفظ کند اما طبق برآوردهای صورت گرفته بعد از برجام و مذاکرات صورت گرفته ایران و آمریکا راه‌های دور زدن تحریم‌ها لو رفته است. همچنین به گفته تحلیل‌گران اقتصادی و سیاسی FATF و لوایح آن روشی برای بستن ما بقی راه‌های دور زدن تحریم‌ها و گرفتن اطلاعات تجاری ایران است. در این شرایط تنها راه برون رفت کشور نگاه به داخل و توجه به گام دوم انقلاب است.

در این رابطه بخوانید:

توافق با FATF از برجام بدتر است/ راه‌های دور زدن تحریم مسدود می‌شود

انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =