سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته بار دیگر تکرار کرده است که ایران باید در حین مذاکرات جامع به مسئله موشک‌های بالستیک نیز پاسخ بگوید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب ری «برنادت میهن» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته یک بار دیگر مدعی شد که ایران بر اساس طرح اقدام مشترک مورد توافق در ژنو باید به مسئله موشک‌های بالستیک نیز پاسخ گفته و آن را حل و فصل کند.

هفته قبل نیز «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا موضعی مشابه اتخاذ کرده بود. در پاسخ به این مواضع بود که سید «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که بحث توان موشکی جزو «خط قرمز»های ایران است و تهران اجازه مداخله در این امور را به کشورهای خارجی نمی‌دهد.

میهن در گفت‌وگو با پایگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن» گفته است: «بر اساس طرح اقدام مشترک ایران باید پیش از دستیابی به راهکار جامع، قطعنامه‌های شورای امنیت مربوط به برنامه هسته‌ای را حل و فصل کند.»

وی افزود: «قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل تمام فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک با قابلیت استفاده در تسلیحات هسته‌ای را ممنوع کرده است. بنابراین این مسئله باید حین بحث‌های جامع پاسخ داده شود.»

ایران و گروه موسوم به 1+5 روز سوم آذر به توافقی اولیه دست یافتند که تعهداتی 6 ماهه را برای طرفین ایجاد کرده و فضای لازم برای مذاکرات جامع را به آن‌ها می‌دهد. آمریکا به عنوان یکی از اعضای 1+5 اخیر مسائلی فراتر از توافق اولیه از جمله برچیدن بخشی از زیرساخت‌های هسته‌ای و توان موشکی ایران را مطرح کرده که از سوی ایران با واکنش منفی مواجه شده است.

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هم دیروز به آزمایش موشکی اخیر ایران واکنش نشان داده و مدعی شده است که توان موشکی ایران «تهدیدی برای منطقه است». وی همچنین گفته است که آمریکا به دقت فعالیت‌های موشکی ایران را مد نظر دارد.

انتهای پیام/ش

منبع : فارس

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =