کالاهای استراتژیک همچنان در صدر واردات/ مثبت شدن تراز تجارت خارجی به لطف میعانات گازی

بر اساس آمار گمرک در ۵ ماه امسال، کالاهای استراتژیکی مانند برنج، ذرت دامی و لوبیای سویا همچنان در صدر واردات کشور قرار داشته و تراز تجارت خارجی به لطف میعانات گازی و گاز مثبت شده است.

به گزارش تهران نیوز ، به نقل از فارس؛ براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران،‌ در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۵، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی)، بالغ بر ۵۰ میلیون و ۱۶۶ هزار تن و به ارزش ۱۹ میلیارد و ۱۰۸ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایشی افزایشی ۲۵٫۶۰ درصدی در وزن و ۱۰٫۲۲ درصدی در ارزش دلاری داشته است.

همچنین میزان واردات کشور در این مدت با کاهشی ۶٫۳۹ درصد در وزن و ۲٫۸۵ درصدی در ارزش دلاری در مقایسه با پنج ماهه سال گذشته، به ارقام ۱۳ میلیون و ۱۶۶ هزار تن و ۱۶ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار رسیده است.

الف) صادرات

۱ـ اقلام عمده

اقلام عمده صادرات در پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۵، شامل «میعانات گازی» به ارزش ۳٫۲۷۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۷٫۱۱ درصد، «گازهای طبیعی مایع شده» به ارزش ۱٫۹۴۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۰٫۱۵ درصد، «گازهای نفتی و هیدورکربورهای گازی شکل مایع شده» به ارزش ۶۹۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳٫۶۳ درصد، «روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین» به ارزش ۵۸۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳٫۰۶ درصد و «پروپان مایع شده» به ارزش ۵۷۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳٫۰۱ درصد بوده است.

همان‌گونه که در جدول مربوطه مشاهده می‌شود صادرات قطعی با افزایش ۲۵٫۶۰ درصدی در وزن و ۱۰٫۲۲ درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است.

۲ـ کشورهای عمده

عمده صادرات کشور طی پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۵، به کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، جمهوری کره هستند.

متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی ۳۸۱ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲٫۲۱ درصد، کاهش داشته است.

ب) واردات

۱ـ اقلام عمده

اقلام عمده وارداتی طی پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۵، شامل «برنج» به ارزش ۴۷۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲٫۸۵ درصد، «ذرت دامی» به ارزش ۴۱۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲٫۵۰ درصد، «لوبیای سویا» به ارزش ۴۱۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲٫۴۷ درصد، «قطعات منفصله جهت تولید سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر cc2000 با ساخت داخل ۱۴ درصد تا کمتر از ۳۰ درصد به استثنای لاستیک» به ارزش ۳۴۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲٫۰۹درصد و «وسایل نقلیه، دارای موتور پیستونی درونسوز تناوبی جرقه‌ای ـ احتراقی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی سی اما از ۲۵۰۰ سی سی بیشتر نباشد، غیر از آمبولانس و نوع هیبریدی» به ارزش ۲۸۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱٫۷۰ درصد بوده است.

۲ـ کشورهای عمده

کشورهای عمده طرف معامله به لحاظ ارزش طی پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۵، شامل چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه، آلمان هستند

متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی ۱٫۲۶۹ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳٫۷۶ درصد در ارزش دلاری افزایش داشته است.

  انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =