عضو کمیسیون اصل نود مجلس در خصوص کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان با یادآوری اینکه سفارش معصومین (ع) این است که در ماه رمضان نسبت به زیردستان تسهیلاتی فراهم شود اظهار کرد: کاهش ساعات کار در ماه رمضان یک اصل اسلامی است./نمایندگان مخالف دو فوریت طرح کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان ضمن تاکید بر مغایرت موضوع کاهش ساعت کاری کارکنان دولت با اصل عدالت در جامعه پیشنهاد دادند که مدیران دستگاه های اجرایی به جای کاهش ساعت کاری کار کارکنان را سبک کنند.

 به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه، بودجه در اخطار قانون اساسی گفت: طرح کاهش ساعت کاری کارمندان دولت در ماه رمضان براساس اصل 3 قانون اساسی باعث ایجاد تبعیض ناروا در زمینه های مادی و معنوی کارکنان و کارمندان خواهد شد.

وی در ادامه عنوان کرد: براساس ماده‌های یک و 9 اصل سوم قانون اساسی باید محیط مساعدی برای رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان و تقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی ایجاد شود و همچنین تبعیضات ناروا در زمینه های مادی و معنوی رفع شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: براساس اصل 110 قانون اساسی تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه اختیارات رهبری است بنابراین با توجه به اصول مذکور طرح کاهش ساعت کاری کارمندان دولت در ماه رمضان باید مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.

تابش در پایان خاطرنشان کرد: طرح کاهش ساعت کاری کارمندان دولت در ماه رمضان به صورتی که مطرح شده است باعث ایجاد تبعیض در میان کارمندان خواهد شد و حتی اگر اداره کل قوانین مجلس نیز بخواهد این موضوع را به صورت عجله ای بررسی کند در نهایت قانون جامع ای تدوین نخواهد شد.

حسینیان: کاهش ساعات کار در ماه رمضان یک اصل اسلامی است

به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ روح الله حسینیان، عضو کمیسیون اصل نودم مجلس در خصوص کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان با یادآوری اینکه سفارش معصومین (ع) این است که در ماه رمضان نسبت به زیردستان تسهیلاتی فراهم شود اظهار کرد: کاهش ساعات کار در ماه رمضان یک اصل اسلامی است.

وی در ادامه عنوان کرد: در مورد مسئله مالکیت دولت ادامه داد: طبق فتوای علما دولت در حکم مالک، صاحب کار و کارفرما می‌تواند ساعت کاری در ماه رمضان را کاهش دهد.

عضو کمیسیون اصل نودم مجلس با بیان اینکه ماه رمضان ماه برقراری ارتباط با خدا و توبه است تصریح کرد: کارگر و کارمندی که باید 8 ساعت کار کند و ساعاتی را ترافیک به سر برد و با تنی خسته به منزل برگردد چطور می‌تواند این ارتباط را برقرار کند.

حسینیان تصریح کرد: در صورت تصویب این طرح فرصتی برای بازسازی معنوی کارمندان دولت فراهم می شود تا در این ساعات طولانی روز که گرما طاقت فرسایی دارد بتواند از معنویت ماه رمضان بهره مند شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت هم با کاهش ساعت کاری کارمندان در ماه رمضان اعلام موافقت کرده است و در نظر داشتند لایحه ای ارائه کنند اما نتواسته اند با فوریت مجلس این لایحه را ارائه کنند.

علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نماینده موافق دیگر دو فوریت الحاق یک تبصره به ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری با یادآوری اینکه کاهش ساعات کاری کارمندان در ماه رمضان سال های پیش انجام می‌گرفته است و به آن انتقاداتی داشتیم تصریح کرد: امسال این فرصت فراهم شده است تا این رویه را قانونی کنیم تا مشکلی پیش نیاید.

وی در ادامه عنوان کرد: در جریان بررسی دو فوریت الحاق یک تبصره به ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری در خصوص کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان در موافقت با این دو فوریت گفت: درست است که یک دوم ماه رمضان سپری شده اما شب های احیا را در پیش داریم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: آیا ما که به دنبال ایجاد یک جامعه فاضل هستیم نباید برای بهره گیری مردم از معنویات ماه پرفیض رمضان برنامه ریزی کنیم.

سلیمی با بیان اینکه کاهش ساعات کاری کارمندان در ماه رمضان سال های پیش انجام می‌گرفته است و به آن انتقاداتی داشتیم که این اقدام قانونی نیست، تصریح کرد: امسال این فرصت فراهم شده است تا این رویه را قانونی کنیم تا مشکلی پیش نیاید.

وی همچنین تاکید کرد: با توجه به اینکه شب های ماه مبارک رمضان کوتاه است و از اذان مغرب و اذان صبح 7 ساعت بیشتر فاصله نیست گفت:  مردم چگونه می‌توانند در این فرصت کوتاه عبادت کنند و از معنویات این ماه استفاده ببرند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه مخالفان کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان در مورد جزئیات آن بحث دارند ادامه داد:این اختیار را به دولت واگذار می‌کنیم تا در این مورد یا با دورکاری و یا اینکه در فرجه های دیگر زمان کاری کسر شده جبران شود.

مخالفان دو فوریت طرح کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان: کاهش ساعت کاری کارکنان مغایر با اصل عدالت در جامعه است/ مدیران کار کارکنان را سبک کنند

نمایندگان مخالف دو فوریت طرح کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان ضمن تاکید بر مغایرت موضوع کاهش ساعت کاری کارکنان دولت با اصل عدالت در جامعه پیشنهاد دادند که مدیران دستگاه های اجرایی به جای کاهش ساعت کاری کار کارکنان را سبک کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در جریان بررسی دو فوریت طرح الحاق یک تبصره به ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری درباره کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: اصل پرداختن به مسائل معنوی خوب است اما با توجه به اینکه یک سوم از ماه مبارک رمضان به اتمام رسیده قطعا این طرح دو فوریتی به امسال نمی رسد.

 وی در ادامه عنوان کرد: به نظر من تازه باید ساعت کاری کارکنان اضافه شود زیرا اگر به دنبال فرهنگ کار و اقتصاد مقاومتی هستیم باید این امور در دستور کار قرار گیرد از طرفی دیگر اینکه بیاییم و ساعت کاری یک بخش از جامعه را کاهش دهیم مغایر با اصل عدالت است زیرا  اکثریت جامعه به ویژه کارگران حدود 12 ساعت در شرایط کنونی کار می کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس گفت: از طرفی دیگر دولت حتی می تواند تغییر ساعت کاری کارکنان را به جای کاهش ساعت در دستور کار خود قرار دهد.

در ادامه همچنین غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مخالفت با دو فوریت طرح مذکور گفت: هم اکنون یک سوم از ماه رمضان تمام شده و قطعا تا زمان اجرای روند قانونی این طرح ماه رمضان به اتمام می رسد از این رو طراحان باید این طرح را زودتر به مجلس ارائه می کردند.

وی با تأکید بر اینکه طرح کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان با اصول 3 و 110 قانون اساسی مغایرت دارد گفت: در این طرح کاهش ساعت کاری برای کارکنان دیده شده اما کارمندان  برخی ادارات مشمول این قانون نمی شوند از طرفی دیگر برخی از دستگاه های زیر نظر رهبر معظم انقلاب هستند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: مدیران دستگاه های اجرایی به جای کاهش ساعت کاری می توانند کار کارکنان را سبک کنند از این رو سبک کردن کار به معنای تقلیل ساعت کاری نیست.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =