۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
کاهش قیمت یورو در بازار سیاه

بررسی‌ها از بازار آزاد نشان می‌دهد که یورو در بازار رسمی با کاهش قیمت همراه شده اما در بازار غیر رسمی نزدیک به ۶۰۰۰ تومان قیمت دارد. همچنین پوند به عنوان یکی از ارزهای رایج، طی دو هفته گذشته با افزایش قیمت روبرو شده است.

به گزارش تهران نیوز،    به غیر از دلار که بازارش طی هفته و ماه‌های اخیر با شرایط خاصی همراه شده است، یورو و پوند انگلستان هم از ارزهای پرتقاضای بازار هستند که این روزها عرضه‌شان در بازار کم شده و بازار غیر رسمی برای فروش آنها نیز ایجاد شده است.

به طور معمول در این مقطع از سال و در آستانه سال جدید، تقاضا برای ارزهای اصلی (دلار و یورو، پوند و لیر) بالا می‌رود اما محدودیت‌هایی که برای فروش ارز در بازار آزاد وجود دارد باعث شده که خریداران در شرایط سختی برای تهیه ارز قرار بگیرند.

شاید بتوان یورو را مهمترین ارز مسافرتی دانست که تقاضای آن در این روزها بالا رفته است و از اواسط دی ماه تاکنون شیب سرعت افزایش قیمت آن بیش از دلار و پوند بوده است. به طوری که یورو با نزدیک به ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت در این بازه زمانی به حدود ۶۰۰۰ تومان رسیده است.

طی دو هفته گذشته روند قیمت یورو به سمت کاهش حرکت کرد و از حدود ۶۰۰۰ تومان به حدود ۵۴۰۰ تومان کاهش یافت. البته نکته قابل توجه این است که این کاهش قیمت در بازار رسمی اتفاق افتاده و  در میان دلالان و صرافی‌هایی که ارز را به شکل غیر رسمی می فروشند، یورو با قیمت بیش از ۵۹۰۰ تومان فروخته می‌شود. یعنی حدود ۵۰۰ تومان تفاوت قیمت در بازار رسمی و غیر رسمی وجود دارد.

در بازار رسمی در نخستین روزهای اسفند یورو ۵۵۷۵ تومان قیمت داشت که در ادامه به ۵۴۵۶ تومان رسید و دهم اسفند ماه به ۵۴۴۹ تومان کاهش یافت و در روز گذشته (دوشنبه) ۵۴۹۷ تومان عرضه شد.

وضعیت پوند انگلستان برعکس یورو رقم خورده است. در اسفند ماه پوند با شیب آرامی در جهت افزایش قیمت حرکت کرده است؛ به طوری که از نرخ ۶۷۳۳ تومان در ابتدای ماه به ۶۸۶۷ تومان در روز گذشته رسید.

به دلیل تقاضای کمتر برای پوند، بازار موازی و غیر رسمی برای این ارز به شکل محدودتری راه افتاده و عمدتا بازار غیر رسمی برای دلار و یورو است.

ایسنا انتهای پیام/* ا/444

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =