رئیس فدراسیون فوتبال ایران با اشاره به عدم حمایت از فدراسیون فوتبال گفت: مشکلات مالی در آینده فدراسیون را زمینگیر می‌کند.

علی کفاشیان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد مسائل مختلف فوتبال ایران صحبت های‌ مفصلی را انجام داد که در زیر می خوانید.

فارس: فوتبال ایران در هفته های گذشته ناکامی های متعددی را تجربه کرد، اما AFC برای انتخاب برترین های آسیا در 6 بخش به ایران شانس داده است. انتظار چنین اتفاقی را داشتید؟

 AFC از مدت ها قبل از تمامی کشورها خواسته بود گزارش عملکرد خود را برای بهترین ها ارائه دهند. کارشناسان آنها این گزارش‌ها را همراه با عملکرد فدراسیون‌ها بررسی کرده و در نهایت کاندیدای بهترین عملکردها را اعلام کرد. ما در بخش‌های مختلف انتظار داشتیم به عنوان کاندیدا انتخاب شویم. به هر حال فوتسال ما در آسیا بهترین است. بازیکنان، لیگ، داوران و ... ما بسیار خوب هستند.

فارس: فکر می کنید فدراسیون فوتبال چه معیارهایی داشته که کاندیدای بهترین فدراسیون شده است؟

فعالیت ما در بخش‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. در بخش آموزش، استعدادیابی، عملکرد باشگاه ها، لیگ برتر، رشد تیم‌ها، میزبانی، آسیاویژن،‌ آکادمی، سمینارهای علمی و... به صورت تک به تک مورد بررسی قرار گرفته است و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدند که ما به عنوان یکی از کاندیداهای برترین فدراسیون انتخاب شویم.

فارس: با توجه به عملکرد ضعیف تیم فوتسال ایران آیا انتظار اینکه تیم فوتسال ما به عنوان یکی از کاندیداهای بهترین تیم فوتسال آسیا در سال 2012 مطرح شود را داشتید؟

AFC توجهی به نتیجه ندارد. در جام جهانی توانستیم کاری را که در سال‌های قبل کرده بودیم این بار هم انجام دادیم و فقط در رتبه بالاتری نسبت به قبل قرار نگرفتیم. این اتفاق هم روی کم‌تجربگی تیم افتاد. ما سرمایه‌گذاری خوبی کرده بودیم و در رده بالاتری هم می توانستیم قرار بگیریم. روی تیم جوانان سرمایه گذاری خوبی کرده بودیم و می‌توانستیم بالاتر برویم اما به تیم اول آسیا باختیم. در رده نوجوانان هم به جام جهانی صعود کردیم و هم  میزبان مسابقات نوجوانان بودیم. در کل AFC به عملکرد فدراسیون‌ها طبق تقویم این سازمان توجه می‌کند شاید کشورهایی بودند که تیم‌هایشان نتایج بهتری گرفتند اما چون طبق برنامه عمل نکردند کاندیدا نشدند.

فارس: آیا با وجود شکست تیم بزرگسالان برابر ازبکستان همچنان شانسی برای صعود به جام جهانی  2014قائل هستید؟

اگر ازبکستان را می‌بردیم قطعاً کارمان خیلی راحت‌تر بود اما در حال حاضر شرایط همه تیم‌ها مثل هم است و کسی جلوتر از ما نیست. باز هم سر خط قرار گرفتیم و اگر لیاقت داشته باشیم و قوی عمل کنیم می‌توانیم بالا برویم. به نظر من ما باید با قدرت به جام جهانی صعود کنیم و اگر این اتفاق شانسی باشد و تیم ضعیفی داشته باشیم به هیچ‌وجه خوب نیست ما باید قوی‌تر شویم. من خودم گفتم با وجود هزینه زیادی که کرده ایم تیم ملی بازی های قابل قبولی تا به اینجا ارائه نکرده است.

فارس: پس خودتان هم قبول دارید تیم ملی بازی های قابل قبولی ارائه نمی کند؟

من خودم اعلام کردم، قوی نبودیم. باید تلاش کنیم تا قوی‌تر شویم. ملاک ما تنها رفتن به جام جهانی نیست، مهم قوی شدن است که تا الان این را نشان نداده‌ایم.

فارس: در حال حاضر انتظار دارید به یک باره تیم ملی متحول شود؟

باید تلاش کنیم تا این اتفاق بیفتد. کادر فنی را باید کنار کارشناسان قرار دهیم تا فکرها را روی هم بگذارند و بهترین شیوه را برگزینند تا بعدا موجب نا امیدی و پشیمانی ما نشود.

فارس: آیا شما موافق حضور یکی از مربیان ایرانی لیگ برتر به عنوان دستیار در کنار کی‌روش هستید؟

ما نمی‌توانیم کسی را به کادر فنی تحمیل کنیم حتی اگر سرمربی ما ایرانی هم بود این کار را نمی‌کردیم. کادر فنی خودش باید چنین خواسته‌ای داشته باشد و ما به هیچ‌وجه در این مسائل دخالت نمی‌کنیم. آن ها الان ادعا دارند ما مربی ایرانی داریم و این موضوع را برعهده خودشان می گذاریم.

فارس: شایعه شده شما مذاکراتی با امیر قلعه‌نویی داشته‌اید؟

من هیچ مذاکره‌ای نکردم، امیر قلعه‌نویی را به عنوان یکی از بهترین‌ها نه بهترین، کارشناسان فوتبال ایران قبول دارم و همیشه از او مشورت می‌گیرم اما بدون درخواست کی‌روش نمی‌توانم مربی به تیم ملی اضافه کنم چرا که اختلاف و دو دستگی به وجود می‌آید. با کی‌روش صحبت کردم تا نظرات فنی را جمع‌آوری کنیم و به او انتقال دهیم او نیز این موضوع را پذیرفته است.

فارس:‌ چه زمانی در مورد این مسئله با کی‌روش صحبت کردید. آیا پس از رفتن او به پرتغال تماسی با تیم سرمربی تیم ملی داشته‌اید؟

قبل از دیدار مقابل ازبکستان با او صحبت کردم. کی‌روش بعد از بازی به پرتغال سفر کرد و دیگر اصلا او را ندیدم که صحبتی در این رابطه داشته باشیم.

فارس: قبول دارید در این مدت شما سیبل انتقادات شده اید؟

قطعا کی روش باید بیاید و کارهایی را که کرده است توضیح دهد. ما هم بر اساس برنامه ها از او سوال خواهیم کرد. نباید کار را تمام شده بدانیم هنوز امید زیادی داریم. قرارداد ما با سرمربی تیم ملی تا خردادماه است و پس از روشن شدن تکلیف تیم‌های صعودکننده به جام جهانی قطعاً همکاری خود را با او ادامه خواهیم داد و قراردادش را منحل نمی کنیم.

فارس: آیا بیش از حد به کی‌روش اختیار نداده‌اید. گفته می شود هرچه او می گوید شما انجام می دهید؟

او در برنامه‌های فنی تیم ملی و انتخاب بازیکنان اختیار تام دارد. ما هم در حد توان ما سعی کردیم تمامی امکانات را برای تیم ملی مهیا کنیم تا کادر فنی بدون مشکل بتواند برنامه‌‌های خود را پیاده کند.

فارس: در مورد تعطیلات لیگ و در خواست حذف جام حذفی چطور؟

کی‌روش همه چیز را در اختیار ما گذاشته بود. او گفت در این ارتباط هیچ نظری ندارد و تنها برنامه‌اش را در اختیار ما گذاشت. سازمان لیگ تصمیم گرفت جام حذفی برگزار نشود. ما  تابع تصمیمات هیئت رئیسه و سازمان لیگ هستیم. ما گفتیم طبق تصمیم هیئت رئیسه سازمان لیگ جام حذفی برگزار نشود که باشگاه ها اعتراض کردند. سپس بین باشگاه ها و سازمان لیگ جلسه گذاشتیم تا در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که جام حذفی را برگزار کنیم.

فارس:‌ به نظر می‌رسد خود شما هم جزو یکی از منتقدین عملکرد تیم ملی هستید؟

قطعا من هم منتقد عملکرد تیم ملی هستم. ما در هزینه و ایجاد تدارکات مناسب برای تیم ملی هیچ کم و کاستی نگذاشته‌ایم اما متأسفانه تیم ملی بازی خوبی انجام نداده است. ما هر درخواستی که کادر فنی داشت اجرا کردیم، بازیکن خارجی خواستند جذب کردیم هر بازیکنی که از باشگاهی درخواست شد در اختیار تیم ملی قرار دادیم. آیا ما جلوی کی روش را گرفتیم یا نگذاشتیم او کار کند؟  بضاعت ما همین بود و هر کاری که توانستیم کردیم.

فارس:‌ از قضاوت داور اماراتی ایران و ازبکستان شکایت کردید. آیا از فیفا درخواست داشتید دیگر داور عرب برای بازی‌های ایران نگذارند؟

بله، این مسئله را درخواست کردیم و هشدار دادیم که برای ما دیگر داور عرب تعیین نکنند. اگر این مسابقات زیر نظر AFC انجام می‌شد آنها این کار را انجام نمی‌دادند و با احتیاط عمل می‌کردند اما فیفا روی این مسئله چندان متمرکز نیست به همین خاطر به آنها هشدار دادیم. اعتقاد داریم این اتفاق حساب شده بوده است.

فارس:‌ این روزها اعتراض زیادی به خنده های شما می‌شود و به نظر می‌رسد خنده‌هایتان تلخ شده است؟

این جملاتی که مطرح می‌کنند برای کوبیدن من است. این مسئله هیچ ربطی به برنامه‌ها و استرس من ندارد. من از شکست تیم ملی ضربه زیادی خورده‌ام و بسیار ناراحت هستم. این طور نیست که ما تلاش کنیم و پس از قبول شکست هیچ ناراحتی نداشته باشیم.

فارس: اما خیلی‌ها خندیدن‌های شما را مبنی بر این می‌دانند که می‌خواهید به نوعی موضوع را به فراموشی بسپارید؟

اصلاً چنین چیزی صحت ندارد. برخی قصد دارند این مسئله را منفی جلوه دهند. من زحمات و تلاش زیادی کرده‌ام تا تیم ملی نتیجه‌ بگیرد. دوست دارم حاصل کار را ببینم و مطمئناً هیچ فردی به خاطر باخت و نرسیدن به مقصد لبخند نمی‌زند. هنگام برد هیچکس لبخند ما را نمی بیند و تنها به لبخند دیگران توجه می کنند. در برد و باخت ها لبخند من هیچ تاثیری ندارد.

فارس:‌ با وجود اینکه شما امسال به عنوان نامزد بهترین فدراسیون آسیا انتخاب شده‌اید چه ایرادی خودتان در کارتان دیده‌اید؟

به هر حال طی مسیر کاری‌ هر کسی در مواقعی دچار اشتباه می‌شود. وقتی ما کارهایی کردیم تدارک دیدیم و در جاهایی نتیجه نگرفتیم.مطمئنا اشتباه کردیم باید عملکرد خود را طی یکسال گذشته موشکافی کنیم تا ببینیم در چه کاری با تصمیمات اشتباه عقب رفتیم و در چه جایی توانستیم با تصمیمات مؤثر نتیجه خوبی بگیریم. البته در نظر بگیرید در هر صورت و شرایطی ما کار را باسختی جلو می بریم. ابزارهای ما از نظر مالی، امکانات و باشگاه‌ها در شرایط آسانی قرار ندارند اما ما هیچ وقت کم فروشی نکردیم.

فارس:‌ همه می دانند کفاشیان با مشکلاتی رو به رو است اما چرا هیچ وقت این مشکلات را بیان نمی کنید؟

یکسری مشکلات داخلی است و نباید در بیرون بیان شود. من دوست ندارم همه چیز را گردن مشکلات بیندازم و چیزی که بر عهده خودم بوده را به نوعی تبرئه کنم. ما یا بدشانس بودیم و یا اینکه توان‌مان در همین حد بوده که چنین نتایجی کسب کرده‌ایم. همه می‌دانند در این مقطع از ما حمایت نشده و دیگر نیازی به گفتن نیست. خطری است که فوتبال ما را تهدید می‌کند و فکر می‌کنم اگر این روند را ادامه دهیم کار ما در آینده دچار مشکل خواهد شد.

فارس: آیا قبول دارید این مشکلات باعث شد تا کی‌روش در مقاطعی به تنهایی تصمیم‌گیری کند، چون او به خیلی از مسائل پی برد؟

تا به حال این مشکلات در هیچ بخشی برای کی‌روش خودش را نشان نداده، در این مدت سعی کرده‌ایم اثرات این مشکلات به سرمربی تیم ملی نرسد اما از این به بعد مطمئناً او تأثیرات این مشکلات را خواهد دید. در این مدت هر چیزی که کی‌روش درخواست کرده برای او فراهم کردیم چرا که اولویت ما صعود تیم ملی به جام جهانی بوده است و او نمی تواند از این بابت ایراد بگیرد.

فارس:‌ این موضوع که می گویند مشکلات مالی در حال زمین گیر کردن فدراسیون فوتبال است را قبول دارید؟

این اتفاق تا به الان برای ما مشکلی ایجاد نکرده اما در آینده ما را زمین‌گیر می‌کند. در حال حاضر پول کی روش پرداخت شده و  تنها به داوران بدهی داریم و مطمئناً در آینده مشکلات زیادی خواهیم داشت.

فارس: آیا فدراسیون قصد ندارد به وضعیت کمیته داوران سر و سامان دهد؟

فدراسیون از کمیته داوران درخواست کرده هرچه سریعتر نسبت به تعیین ترکیب کمیته داوران اقدام کند و به آن سروسامان دهد. اوضاع خوبی نیست و هرچه سریعتر باید این مسئله اصلاح شود.

فارس: آیا از عملکرد تیم‌های پایه رضایت دارید؟

ما برای تیم‌های جوانان و نوجوانان تمامی امکانات را فراهم کردیم. تیم نوجوانان توانست به جام جهانی صعود کند و در حال حاضر در تدارک ایجاد اردوهای مناسب برای حضور پرقدرت در جام جهانی هستیم. در تیم جوانان نیز طی یک سال و نیم گذشته استعدادیابی‌های خوبی صورت گرفته است و تیم بسیار قدرتمندی را تشکیل دادیم و هیچ کارشناسی نمی‌تواند بگوید تیم جوانان بد انتخاب شده است. این تیم بهترین پتانسیل از تیم های جوانان ما با کمترین خطا است. اما هدایت تیم در مرحله نهایی برای ما مشکلاتی ایجاد کرد و باعث شد در مرحله یک هشتم نهایی حذف شویم.به نظر من کار خوبی انجام دادیم به جز شوت آخر را که خوب نزدند.

فارس:‌ چه شد که به این نتیجه رسیدید که فریدون معینی برود؟

آقای معینی پس از اینکه دید نتوانست در کارش نتیجه مناسبی کسب کند با توجه به فشاری که ایجاد شده گفت نمی تواند ادامه دهد و خودش پیشنهاد داد افراد جدیدی برای فعالیت در این سمت حاضر شوند.

فارس:سهمیه باشگاه ها هم که به 3+1 تبدیل شد.

جا دارد از همکاری باشگاه ها برای کسب این سهمیه تشکر کنم. با همکاری صاحبان استادیوم ها و... توانستیم امتیازمان را به حد مجاز برسانیم و سهمیه خوبی کسب کنیم. انشاالله این سهمیه هفته آینده به تصویب نهایی برسد.

فارس: در شرایط حاضر نگاه مجمع به فدراسیون چطور است؟

مجمع به فدراسیون نگاه کاملا حمایتی دارد. دو هفته پیش در انتخابات سازمان لیگ نشان دادند که نگاه حمایتی نسبت به فدراسیون فوتبال دارند.

فارس: به نظر شما فدراسیون فوتبال تاوان اینکه می خواست به استقلال برسد را می دهد؟

در حال حاضر دوست ندارم در این ارتباط صحبت کنم.

فارس: آیا برای کاندیدا شدن علی کریمی برای کسب عنوان بهترین فوتبالیست سال 2012 رایزنی انجام دادید؟

این مسئله هیچ تأثیری ندارد. آن ها براساس معیار های خودشان بازیکنان را انتخاب می کنند.

فارس: چقدر احتمال می دهید کریمی به عنوان مرد سال فوتبال آسیا انتخاب شود؟

در این ارتباط باید ببینیم رقیبان کریمی کدام بازیکنان هستند. کریمی در آسیا بازیکن شناخته شده و تأثیر گذاری است و AFC او را به دلیل خدماتی که به فوتبال آسیا کرده به خوبی می شناسد و قبول دارد. کریمی شایستگی کسب این عنوان را دارد.

فارس: این روز ها برخی مربیان به حضور غیر فوتبالی ها در این رشته اعتراض کردند شما در این رابطه چه نظری دارید؟

من نمی دانم منظور آن ها از این حرف چیست؟ فوتبال در حال حاضر توسط جامعه فوتبال اداره می شود. فوتبال فراتر از ورزش است و در سیاست، اقتصاد و اجتماع تأثیر زیادی دارد. اگر افراد دیگری هم کنار فوتبال می آیند می خواهند کمک و امکانات را فراهم کنند که این بسیار خوب است. در بحث فنی، کار باید دست اهالی فوتبال باشد که هم اکنون وضعیت به این شکل است و فوتبال در مسائل فنی به وسیله فوتبالی ها اداره می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =