رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به گزارش ضد ایرانی و مغرضانه دبیرکل سازمان ملل در خصوص مسئله حقوق بشر در ایران اشاره و تاکید کرد: این گزارش ناقض حاکمیت و استقلال ایران است، اقداماتی که امروز بان کی مون انجام می دهد در راستای سیاست های خصمانه آمریکا، علیه جمهوری اسلامی ایران است.

الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با سرویس سیاسی آفتاب ری؛ به اظهارات مداخله جویانه افراد و نهادهای غربی درباره حقوق بشر در ایران و سلسله ادعاهای واهی حقوق بشری علیه کشورمان توسط دبیرکل سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: علی رغم توصیه های مکرر معاهدات بین المللی از جمله منشور ملل متحد در رابطه با لزوم محترم شمردن حاکمیت و استقلال دولت ها، متأسفانه شخصیتی که خود می بایست الگوی اجرای دقیق مفاد منشور برای سایرین باشد، با زیر پا گذاشتن بدیهی ترین اصول و قواعد، گزارش هایی را مطرح می کند که سراسر آن حاوی موارد ناقض حاکمیت و استقلال ایران است.

وی در ادامه عنوان کرد: به طور کلی مجموعه گزارش هایی از این دست که علیه ایران و سایر کشورهای مستقل ارائه می شود، فاقد ارزش حقوقی و اسنادی است. چنین گزارش هایی بافته های اذهان آغشته به توهمی است که برای خوراک نهادها و کشورهای خاص تهیه می شوند. اصولا در اینگونه گزارش ها واقعیت به صورت منقلب ارائه می شود تا افکار عمومی جهان را با قلب واقعیت جهت دهند.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون قانون آئین دادرسی کیفری در مجلس تصویب شده و به تصویب شورای نگهبان نیز رسیده و برای اجرا ابلاغ شده است. این قانون مترقی ترین قانون حقوق بشری در دادرسی ها است. بان کی مون با نادیده گرفتن این قانون در ایران در گزارش سالانه خود به مجمع عمومی سازمان ملل درباره ایران به موضوعات متنوعی همچون: عدم بهبود شرایط حقوق بشر و آزادی بیان، افزایش اعدام در ایران، کاهش امنیت رسانه ها و کاهش آزادی های مذهبی اشاره کرده است و در همین راستا، ایران را به دلیل اعدام قاچاقچیان مواد مخدر و افرادی که به دلیل ارتکاب اقدامات جنایاتکارانه در جامعه، محکوم به این مجازات می شوند مورد انتقاد قرار می دهند.

ملکشاهی افزود: اجرای اعدام در ایران محدود به جدی ترین جرایم است.لذا مجازات اعدام به طور انحصاری تنها قابل اعمال درخصوص کسانی است که مرتکب قتل، جنایات تروریستی و جرایم جدی مربوط به مواد مخدر همچون قاچاق مسلحانه مواد مخدر، ترور و آدم ربایی شده اند. البته در سال های گذشته نیز پس از اقدام قوه قضاییه در اعدام تعدادی از قاچاقچیان مواد مخدر و اشرار، سازمان های به اصطلاح حقوق بشری موجی سیاسی و رسانه ای علیه ایران به راه انداختند. این درحالی است که سالانه صدها نفر از مرزبان ها و نیروهای امنیتی کشورمان در مسیر مبارزه با قاچاق مواد مخدر از افغانستان به اروپا جان خود را از دست می دهند و سازمان ملل و دیگر نهادهای متولی تنها نظاره گر هستند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر آنها بدون اشاره به وجود ادیان و مذاهب مختلف ابراهیمی در ایران، تنها فرقه ضاله بهاییت را مورد توجه قرار می دهند. این درحالی است که در بسیاری از کشورهای غربی هر روزه حقوق مسلمانان نقض می شود و از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم هستند. در ایران اما ادیان و مذاهب علاوه بر آزادی در اجرای مناسک و برخورداری از دادگاه های خاص خودشان، در مجلس شورای اسلامی نیز نماینده دارند.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به اخبار مغرضانه دبیرکل سازمان ملل درخصوص ایران اشاره کرد و گفت: بان کی مون یا اطلاعی از وضعیت داخلی ایران ندارد و یا اخباری که به وی می رسد اخباری مغرضانه است. چرا که تعهد ما به حمایت و ارتقای حقوق بشر امری ذاتی است و این مقوله عمیقا ریشه در باورها و ارزش های ما دارد. به رسمیت شناختن همه گروه های قومی ایران و حضور آنها در تمام فعالیت های تصمیم گیری سیاسی، انتخاباتی، ملی و محلی، به وضوح نشان می دهد که اتهامات مطرح شده در این گزارش، بی اساس است.

ملکشاهی به اتخاذ سیاست دوگانه و مغرضانه علیه ایران اشاره کرد و افزود: بان کی مون در حالی از نقض حقوق اقلیت ها در ایران صحبت می کند که با وجود مشاهده نسل کشی صهیونیست ها علیه مردم فلسطین و غزه تا لحظه آخر سکوت اختیار کرد. آقای بان کی مون همچنین نسبت به کشتار بی رحمانه مردم عراق و سوریه توسط داعش کمترین واکنشی نداشته است. همچنین با وجود کشتار مردم آمریکا در اعتراضات مردمی در فرگوسن امریکا سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری کمترین اقدامی در این خصوص صورت ندادند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بان کی مون در هیچ جای گزارشش به ضرورت اقدام ساز وکارهای بین المللی برای لغو تحریم های ضدحقوق بشری و اقدامات غیرقانونی و یک جانبه قدرت ها علیه ایران اشاره نکرده است. این گزارش ضد ایرانی در شرایطی مطرح می شود که قرار است تا چند روز دیگر نشست مجمع عمومی در نیویورک برگزار گردد. وی می توانست این گزارش را بعد از برگزاری مجمع عمومی ارائه کند و اینکه یک هفته قبل از اجلاس مجمع این گزارش را ارائه کرده است نشان دهنده اهداف و اغراض سیاسی وی است. اقداماتی که امروز بان کی مون انجام می دهد در راستای سیاست های خصمانه آمریکا، علیه جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به ساختار غربی سازمان ملل تصریح کرد: باید ساختار سازمان ملل اصلاح شود و این ساختار تا زمانی که در اختیار سیاست های آمریکا است نمی تواند کارکرد صحیحی داشته باشد. موضوع حقوق بشر در ایران با شدت بیشتری در دستور کار نهادهای حقوق بشری بین المللی قرار گرفته و کشورهای غربی می کوشند از طریق گزارش های جهت دار نهادهای به اصطلاح بین المللی و با صدور قطعنامه های ضدایرانی در نهادهای حقوق بشری، کماکان فشارهای سیاسی خود علیه ایران را تداوم بخشیده و از ایران چهرهای ضدبشری ترسیم نمایند و از این عامل به عنوان اهرم فشاری جهت تحمیل خواسته های غیراصولیشان به نفع خود بهره گیرند.

ملکشاهی عنوان کرد: واضح است که مشکل نظام سلطه با ایران مسائل مرتبط با حقوق بشر یا ایران هسته ای نیست؛ بلکه همانگونه که در بیانات رهبر انقلاب هم بیان شده، مشکل اصلی آنها با کشورمان، ایران اسلامی است؛ ایرانی که طی سال های بعد از انقلاب نشان داده می تواند فارغ از تفکرات غربی به اداره ی امور در عالی ترین سطح بپردازد و اینک به عنوان کشوری که الگوی مردم سالاری دینی را فراروی جامعه ی جهانی نهاده، مورد غضب دشمنان اسلام قرار گرفته است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =