گورخر به جای انرژی هسته ای/ابتکار جدید خانم سبزپوش

سازمان دیده‌بان حامی حقوق حیوانات با حمایت سازمان محیط زیست پیشنهادی را به سازمان تولید اسکناس و مسکوک در خصوص درج برخی از حیوانات و گونه های جانوری در کشور بر روی اسکناس ها داده است.

به گزارش سرویس اجتماعی تهران نیوز؛سازمان دیده‌بان حامی حقوق حیوانات با حمایت سازمان محیط زیست پیشنهادی را به سازمان تولید اسکناس و مسکوک در خصوص درج برخی از حیوانات و گونه های جانوری در کشور بر روی اسکناس ها داده است.

دیده‌بان حقوق حیوانات که مدعی است «سازمان تولید اسکناس و مسکوک در بررسی پیشنهاد درج تصویر حیات وحش بر اسکناس های کشور کوتاهی می کند» در بخش دیگری از توضیحات خود آورده است: «کشور ما از معدود کشورهایی است که در طراحی اسکناس و مسکوکات آن جای خالی میراث طبیعی به شدت احساس می شود.

در پیشنهاد سازمان محیط زیست در پشتیبانی از این طرح آمده است: «سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان های مردم نهاد این حوزه تلاش می کنند با اقدامات مختلف از کشتار گونه های حیات وحش بکاهند. بخش قابل توجهی از انرژی و نیروی این سازمان ها صرف آگاه سازی جوامع محلی می شود. از آنجا که فرایند آگاه سازی جوامع محلی فرایندی است که نیاز به منابع مالی و انسانی قابل توجه داشته و به نظر می رسد با توجه به اخبار کشتار گونه های نادر جانوری در سال جدید، چندان مثمر ثمر نبوده است. با توجه به استفاده روزمره سکه و اسکناس توسط مردم و توزیع گسترده آن در اقصی نقاط کشور، به نظر می رسد ضرب سکه و چاپ اسکناس هایی با تصاویر حیات وحش به آگاه سازی تمام جمعیت کشور در زمینه حیات وحش منجر خواهد شد و نقش بسیار پر رنگی در حفاظت از آنها بازی خواهد کرد.»

این روزها مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست سخت درگیرند! یک روز برای مهار ریزگردها! به جنوب می روند فردا روز بر کار کارمندان سازمان جنگل ها و مراتع در جریان آتش سوزی جنگل های ایلام نظارت می کنند و روزی دیگر برای بررسی معضلات محیط زیست در زیر آب های تالاب هورالعظیم، قایق شان واژگون می شود تا نشان دهند «سازمان حفاظت از محیط زیست دولت یازدهم» از هیچ تلاشی برای بهبود محیط زیست دریغ نمی کند.

۸b0c3064-3bf5-4c86-a4ee-878d5b9faef3

سالیان زیادی است که ارزیابی محیط زیستی با پروژه‌های عمرانی در کشور ما انجام می شود، اما کماکان ارزیابی‌ها با مخفی‌کاری صورت می‌گیرند و منشأ اثر نمی‌شوند وقتی سازمانی یشنهادی را به سازمان تولید اسکناس در خصوص درج برخی از حیوانات بر روی اسکناس ها می دهد، با حمایت سازمان محیط زیست سازمان تولید اسکناس و مسکوک مورد فشار قرار می گیرد که حتما این کار عملی بشود.

۵ef4fcf9-b328-4784-81f3-4c3334e05acc

fea017fc-f794-4d31-8d6f-38ea134e885e

محیط‌زیست قربانی طرح‌های برخی مسئولان سیاسی می‌شود تا پروژه‌های ماهیتاً سیاسی و رأی‌آور خود را اجرا کنند، در حالی که بار عمده وعده‌هایی که ثمرات سیاسی برای گروه‌ها و افراد دارد بر پشت نحیف محیط‌زیست ایران حمل می‌شود، سدهای بی‌آب و جاده‌های غیراصولی و تأسیساتی که گاها" در میان جنگل‌های چندمیلیون ساله ساخته می‌شوند، کارخانه‌های فولادی که بد جایابی شده‌اند و بر منابع آبی فشار می‌آورند و طرح‌های گردشگری ناپایداری که برای فرونشاندن عطش سیاسی گروه‌ها و افراد طراحی و اجرا می‌شوند، و با وجود تمام مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد اولین مسئول محیط زیست ایران چندیست تنها به حقوق حیوانات پرداخته و دغدغه انسان هایی را که از وجود محیط زیستی سالم بی بهره گشته اند رها کرده و به هر نحو ممکن در پی ایجاد جاسازی حقوق حیوانات در جامعه بشری ایرانی است.

البته کاملا واضح و روشن است که حمایت محیط زیست از حیوانات حق طبیعی این موجودات است اما آیا مردمی که از آلودگی هوا، از ریزگردها، از آلودگی صوتی و هزاران مشکل و معضل زیست محیطی در رنج و گاها در معرض بیماریها و فراتر از آن مرگ هستند بر حیوانات ارجحیت ندارند؟!

۱۸۶a8d66-86dc-4557-924e-ef334474cba9

c9ef5f77-3e0f-4341-a541-55c445b2ead1

هر بار به نوعی شاهد حمایت خانم ابتکار از حقوق حیوانات هستیم که انگار دیگر رنگ افراط گرفته و تا جایی به پیش رفته که به پیشنهاد ایشان تصویر حیوانات به جای نماد انرژی هسته ای قرار بگیرد که باید اعتراف کردناباورانه کشور دچار تأکید نامتوازن و ناپایدار شده است که رئیس محیط زیست به جای نگرانی برای مردم و محیط زیست آنان در پی نشاندن عکس حیوانات بر روی اسکناس ملی است!

نگرش تک بعدی و عدم جامع بینی در پدیده های سیاسی، موجب می شود که نتوانیم پدیده ها را به شکل صحیح تحلیل کرده و  اتفاقاتی که در خصوص حذف نماد های مربوط به صنعت هسته ای از روی اسکناس ها می افتد تنها یک نشانه از یک پدیده بسیار وسیع می باشد.

با وجود این که در گذشته نیز حذف نماد هسته ای و درج دانشگاه تهران بر روی اسکناس های ۵ هزار تومانی جنجال زیادی را به پا کرد و این موضوع بازخورد زیادی در رسانه های بیگانه در آستانه مذاکرات داشته است اکنون نیز با طرح دیگری برای حذف نماد هسته ای رو به رو می شویم؟!

دیگر نکته تامل برانگیز اینکه اگر پیشنهاد ارگان سازمان محیط زیست عملی شود دیگر جایی برای تصویر امام(ره) بر روی اسکناس‌ها باقی نمی‌ماند و محیط زیست جای آنها را با تصاویر جانوران پرخواهد کرد؛ حیواناتی که شاید تنها کار سازمان محیط زیست برای تامین امنیت و تداوم حیات آنها چاپ عکسشان است!

البته اگر عملکرد محیط زیست به همین روال باشد به زودی از همین حیوانات کمیاب هم جز تصاویرشان چیزی باقی نمی ماند.

درد محیط‌ زیست نظیر بسیاری از دردها در جامعه کنونی ایران جابه‌جایی اولویت‌هاست، متاسفانه دولت و مسئولین به جای پرداختن به الویتها یا به طور کلی آنها را از یاد برده و یا الویت ها را باهم عوض کره و جابه جا میکنند که یکی از آنها در محیط زیست است که تعداد این‌گونه جابه‌جایی اولویت‌ها از شماره بیرون است و تا زمانی که نیرو وتفکر مسئولین محیط زیست صرف اموری می‌شود که نسبتی با علل بحران‌های محیط‌زیست ندارند، دردی درمان نخواهد شد.

انتهای پیام/ش

 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =