یارانه ۱۷ ماه مردم دود شد و هوا رفت

جریمه ۱۸میلیارد دلاری کرسنت (۶۴ هزار و ۸۰۰ میلیاردتومان) معادل یارانه ۱۷ ماه کل مردم و یارانه یک میلیاردو ۴۴۰ میلیون نفر در یک ماه است.

به گزارش تهران نیوز ، محمد ایمانی در کانال تلگرامی اش نوشت: جریمه ۱۸میلیارد دلاری کرسنت (۶۴ هزار و ۸۰۰ میلیاردتومان) معادل یارانه ۱۷ ماه کل مردم و یارانه یک میلیاردو ۴۴۰ میلیون نفر در یک ماه است. مصیبت عظمای واقعی این است نه یارانه ۴۵ هزارتومانی. گفتنی است کرسنت، قراردادی که در اواخر دوره اصلاحات منعقد شد و طبق آن، گاز مملکت تقریباً چهارده برابر زیر قیمتی که روسیه به اروپا می‌فروخت، برای ۲۵ سال به شرکت اماراتی «کرسنت» واگذار گردید (یعنی به قیمت مفت). قرارداد سیاه نفتی که با لابی و دلالی و رشوه گیری از جمله توسط مهدی هاشمی رفسنجانی امضا شد. در الحاقیه ششم قرارداد که با تعجیل در اواخر دوران #خاتمی منعقد میشود، ایران از بسیاری از موارد ازجمله حق ابطال قرارداد محروم می شود. با روی کارآمدن دولت احمدی نژاد، اجرای قرارداد کرسنت تعلیق شد. تا سال ۹۲، ایران با این استدلال که عقد قرارداد، فسادآلود بوده، توانست لاهه را متقاعد کند که حق داشته آن‌را اجرا نکند. وجود فساد در این پرونده در سال ۲۰۱۱ مورد تأیید دیوان بین المللی لاهه قرار گرفت. اما با سرکار آمدن دولت یازدهم و وزارت مجدد زنگنه و بازگشت کسانی که قرارداد کرسنت را منعقد کرده‌ بودند، عملاً ادعای فساد رد شد. زنگنه در بسیاری از جلسات با نمایندگان قول داده بود قضیه را دوهفته‌ای فیصله می‌دهد و با این خدعه، نمایندگان را برای رای اعتماد فریب داد. شرکت کرسنت اما به سرعت با توجه به ضعف دیپلماسی ایران، اقدام به سندسازی هایی برای رد فساد در این پرونده کردند تا بتوانند از ایران بخاطر عدم اجرای قرارداد، غرامت بگیرند. محکومیت در این دادگاه، علاوه بر خسارت هنگفت چندین ده میلیارد دلاری، منجر به خسارت در صادرات گاز ایران به ترکیه و حتی پاکستان می شود. جالب آنکه، یک ماه مانده تا برگزاری دادگاه نهایی رسیدگی به این پرونده در لاهه، وزیر نفت، داور ایرانی حاضر در دادگاه را عزل کرد و فردی پاکستانی را به عنوان داور ایرانی به دادگاه معرفی نمود. بازگشت عاملان قرارداد به صدر امور در وزارت نفت، بزرگترین خطایی بود که صورت گرفت! انتهای متن/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
    وای از این بی تدبیری! وای از این قطالارجال بودن در این مملکت ۸۰میلیونی! وای از ندانمکاریهایی که مال و اموال این مردم نگونبخت را برای چارصبایی برسرقدرت بودن یک شخص بباد میدهند و خم هم به ابروی شریفشان نمیاورند! روزی ندانم کاری دولت نهم و دهم دست آویزی برای لاپوشانی کارهایی میشود که دولت یازدهم با ناتدبیری با برسرکارآوردن یکنفر و زیردستانش ضربه ای حولناکتر را از بی تدبیری دولت تدبیر و امید به پیکر رنجور این مملکت دزد زده نه در شبانگاه و نه در دره های خف ناک بلکه در روزهایی روشن و آفتابی که سران مملکت با زدن عینکهای تیره تیره روز را مثال شب کرده اند تا شاید خودشان که همه جا را تاریک میبینند ! مردم هم چیزی نبینند و ندانند که چه برسر داراییهایشان میآید و جالب آنکه هر روز بلااستثناءاین چهل وپنج هزاروپانصد تومان را مانند گرزی برسر ملت می زنند و در خواب غفلت میلیارها میلیارد پول مملکت توست کرسنتها و جزایریها و زنجانی ها و سکوهای نفتی گم شده و حسابهای بلوکه شده و غیره و غیره را بباد میدهند و فقط چشمهایشان این چندرغاز یارانه ای که بعد از دادنش مجوز گران کردن بی حد اندازه برق و گاز و آب و تلفن و بنزین و نفت و گازوئیل و لاستیک و خودرو و بلیط اتوبوس واحد و تاکسی و هواپیما و پول قبرباغهای رضوان و بهشتهای زهرا و و و و و همه را بهشان داده بازهم هر روزه برسر مردم میزنند!!!!!!ملی جلوی اینهمه بی مدبری و بی تدبیری را چه کسی باید بگیرد معلوم نیست.؟؟؟!!!