۱۴ هزار واحد مسکن محرومان تا پایان سال ۹۷ واگذار می‌شود

بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تفاهم نامه مشترکی امضا کردند که بر اساس آن تا پایان سال ۹۷، ۱۴ هزار واحد مسکونی برای محرومان با اعتبار ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال ساخته می شود.

به گزارش تهران نیوز ، به نقل از مهر؛ در تفاهم نامه ای که امروز به امضای محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید ۱۴ هزار واحد مسکن محرومان در ۱۸ استان کشور ساخته و به محرومان واگذار می شود.

هزینه ساخت این هر یک از این واحدهای مسکونی  ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان است که ۱۸ میلیون تومان آن به صورت تسهیلات توسط بنیاد مسکن و با همکاری بانک ها تامین می شود، ۳.۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض توسط ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مسکن و مابقی هم از سوی بنیاد مسکن تامین می شود.

 محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: بنیاد برکت حدود ۱۶۰ هزار شغل در ۲۷۰ بنگاه کوچک و متوسط در سراسر کشور برای محرومان ساماندهی کرده و یا در حال ساماندهی است.

مخبر ادامه داد: تمام شرکت ها و فعالیت های بزرگ بنیاد برکت به مناطق محروم منتقل شده است و می توان اعلام کرد که ۸۵ درصد فعالیت های بزرگ اقتصادی این بنیاد در مناطق محروم انجام می‌شود.

به گفته وی، از مجموعه فعالیت های این ستاد در زمینه اشتغال زایی،  حدود ۳۵۰ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم در سراسر کشور ایجاد شده است.

وی به فعالیت های انجام شده توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای بهبود معیشت مردم اشاره کرد و گفت: واگذاری سهام شرکت های پربازده به صورت خرد یکی از فعالیت هایی است که ستاد اجرایی فرمان امام (ره)  انجام می دهد این در حالی است که اگر سهام ها به صورت عمده واگذار می شد منافع مالی بیشتری برای ستاد به همراه داشت.

مخبر اظهار داشت: در حال حاضر ۳۵۰ هزار نفر سهامدار هستند و برنامه بر این است که سالانه ۳۰۰ هزار نفر به تعداد سهامداران اضافه شود.

وی گفت: در تفاهم نامه ای که در گذشته به صورت مشترک بین بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان امام امضا شده بود ساخت ۷ هزار واحد مسکن محرومان در دستور کار قرار داشت که هم اکنون ۲ تا ۳ هزار واحد آن واگذار شده است. ضمن اینکه با ساخت این ۱۴ هزار واحد،  حدود ۲۱ هزار واحد برای محرومان توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مسکن انجام می شود.

وی با اشاره به فعالیت های بنیاد برکت در مناطق محروم گفت: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تاکنون بیش از ۱۰ هزار پروژه زیربنایی در مناطق محروم اجرا کرده است و قرار است یکهزار مدرسه هم تا پایان سال در این مناطق ساخته شود. مخبر ادامه داد: بر اساس برنامه زمان بندی شده ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ۲۲۱ میلیارد تومان به ۴۱ هزار نفر در مناطق محروم به صورت تسهیلات پرداخت شده است ضمن اینکه ۲۱ هزار کودک بی‌سرپرست هم توسط این ستاد تحت پوشش قرار گرفته است. به گفته رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، ۱۵۰۰ دست جهیزیه برای زوج های جوان کم درآمد تهیه شده و ۱۱ هزار و ۹۴۰ سند مالکیت هم تاکنون توسط این ستاد به روستاییان مناطق محروم واگذار شده است. وی ادامه داد: بهسازی ۴ هزار روستا از نظر امکانات رفاهی و عمرانی در دستور کار ستاد اجرایی فرمان امام (ره) قرار دارد که هزار روستایی آن تا پایان سال از همه امکانات رفاهی از جمله آب، برق و ... برخوردار می شوند و ۳ هزار روستایی دیگر هم ۳۰ تا ۷۰ درصد از مشکلات شان در سال جاری مرتفع می شود.

امکان افزایش کمک بلاعوض وجود دارد

علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در مراسم امضای این تفاهم نامه مشترک گفت: این تفاهم نامه در روستاهای کمتر توسعه یافته ۱۸ استان کشور اجرایی می‌شود و مربوط به متقاضیانی است که نمی‌توانند سهم آورده خود را برای خرید و یا ساخت مسکن تامین کنند. بر اساس برنامه قرار است  در این استان ها در روستاهای کمتر توسعه یافته از متقاضیان ثبت نام شود و پس از پایش توسط بنیاد مسکن، متقاضیان اصلی انتخاب شوند.

تابش ادامه داد: ۲۵۰ میلیارد تومان از هزینه ساخت ۱۴ هزار واحد ساخت مسکن محرومان به صورت تسهیلات است و ۱۰۰ میلیارد تومان آن هم به صورت بلاعوض و با سهم ۵۰ درصدی بنیاد و ۵۰ درصدی ستاد فرمان حضرت امام (ره) تامین می شود.

وی ادامه داد: در صورتی که نیاز به تامین کمک های بلاعوض بیشتری برای ساخت این ۱۴ هزار واحد وجود داشته باشد،  بنیاد مسکن و ستاد فرمان امام در تفاهم نامه دیگری تامین این منابع مالی را برعهده می‌گیرند.

تابش ادامه داد: مسکن دغدغه بزرگی برای خانواده‌های کم درآمد محسوب می‌شود ضمن اینکه برای روستاییانی که در مناطق دوردست و کمتر توسعه یافته قرار دارند این دغدغه ابعاد بزرگتری به خود می گیرد.

به گفته رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در صورتی که بنیاد مسکن یا ستاد اجرایی فرمان حضرت امام زمینی در روستاهای انتخاب شده (برای ساخت ۱۴ هزار واحد مسکن محرومان) زمینی در اختیار داشته باشند آن را به صورت رایگان در اختیار پروژه ساخت مسکن قرار می دهد.

  انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =