۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
۶ درمان خانگی برای درمان سوختگی

یک پیاز بزرگ را از وسط به دو قسمت کنید و آن را در خرد‌کن یا مخلوط‌کن بریزید تا کاملا له شود و آب یا عصاره آن خارج شود. دقت داشته باشید باید به محض برش پیاز از آن استفاده کنید چون اگر زیاد در هوای آزاد قرار بگیرد تاثیر آن در التیام جراحت سوختگی و پیشگیری از ایجاد تاول کاهش می‌یابد. برای تاثیر مثبت این شیوه درمانی باید روزانه چند نوبت از آن استفاده کنید تا تاثیر سریع و لازم را داشته باشد.

به گزارش تهران نیوز،   سوختگی نوعی جراحت پوستی است که در اثر عوامل مختلفی از جمله آتش و حرارت، برق، تشعشعات، مواد شیمیایی اصطکاک و غیره ایجاد می‌شود. به‌طور کلی سوختگی روی سلامت پوست شما تاثیر می‌گذارد و حتی در مواردی به استخوان و عضلات شما هم آسیب جدی می‌رساند. بسته به شدت سوختگی درمان‌های مختلفی برای کاهش درد و جراحات ناشی از آن وجود دارد. برای مثال برای سوختگی‌های سطحی درمان‌های ساده خانگی وجود دارد که به راحتی در منزل قابل انجام هستند و به خوبی سلامت پوست شما را بهبود می‌بخشند. در ادامه مطلب امروز با چند درمان موثر خانگی آشنا خواهید شد که در مواقع ضروری بسیار کارآمد هستند.

۱- سفیده تخم‌مرغ

اولین درمانی که امروز با آن آشنا می‌شوید استفاده از سفیده‌ تخم‌مرغ برای سوختگی مخصوصا در ناحیه انگشتان دست یا پا است. کمک گرفتن از این ماده طبیعی در ضمن سادگی بسیار موثر خواهد بود. ابتدا محل سوختگی را زیر آب بگیرید تا از شدت سوزش و حرارت کاسته شود. سفیده‌ یک عدد تخم‌مرغ را در یک کاسه با اندازه مناسب بریزید و انگشتان خود را در آن قرار دهید. اگر سایر قسمت‌های بدن‌تان دچار سوختگی شده است می‌توانید سفیده تخم‌مرغ را روی گاز مخصوص پانسمان بریزید و ۴ مرتبه در روز روی محل سوختگی قرار دهید. مطمئن باشید با استفاده از این درمان تورم و التهاب ناشی از سوختگی خیلی سریع کاهش می‌یابد.

۲- پیاز

یک پیاز بزرگ را از وسط به دو قسمت کنید و آن را در خرد‌کن یا مخلوط‌کن بریزید تا کاملا له شود و آب یا عصاره آن خارج شود. دقت داشته باشید باید به محض برش پیاز از آن استفاده کنید چون اگر زیاد در هوای آزاد قرار بگیرد تاثیر آن در التیام جراحت سوختگی و پیشگیری از ایجادتاول کاهش می‌یابد. برای تاثیر مثبت این شیوه درمانی باید روزانه چند نوبت از آن استفاده کنید تا تاثیر سریع و لازم را داشته باشد.

۳- زرد‌چوبه

یکی از موثر‌ترین درمان‌‌های خانگی برای رفع سوختگی که نباید فراموش کنید استفاده از زرد‌چوبه است. برای استفاده از زرد‌چوبه کافی است تا مقداری پودر زرد‌چوبه را در کمی روغن کنجد یا روغن بادام زمینی بپزید و صبر کنید تا خنک شود و آن را در یک ظرف مناسب بریزید و در موارد مورد نیاز از آن استفاده کنید. اگر دچار سوختگی شده‌اید، یک تکه پنبه کوچک را به این ترکیب آغشته کنید و روی محل زخم بمالید. پس از مدت زمان کمی درد به مقدار زیادی کاهش می‌یابد و به مرور زمان اثر زخم هم از روی پوست از بین می‌رود.

۴- خمیر دندان نعنایی

زمانی که دچار سوختگی سطحی می‌شوید استفاده از خمیر دندان به خصوص نوع نعنایی آن در کاهش درد بسیار موثر است. خوب است بدانید، نعناع باعث خنک شدن سریع محل سوختگی می‌شود. ابتدا محل سوختگی را زیر آب سرد بگیرید و بعد با استفاده از یک حوله یا دستمال کاغذی آن را کاملا خشک کنید روی تمام سطح پوست آسیب دیده را با یک لایه غلیظ خمیر دندان بپوشانید.

۵- چای کیسه‌ای

اگر به موقع و به‌طور صحیح به سوختگی رسیدگی نکنید درمان سوختگی سخت‌تر می‌شود و حتی در مواردی جای زخم باقی می‌ماند. برای کاهش اثرات ناخوشایند ناشی از سوختگی در منزل می‌توانید از چای کیسه‌ای استفاده کنید. چای کیسه‌ای حاوی اسید تانیک است که برای کاهش درد سوختگی‌های سطحی و خنک کردن پوست گزینه بسیار مناسبی است.

۶- عسل

مصرف عسل تنها برای سلامتی ما مفید نیست و خواص گوناگون دیگری هم دارد. این ماده طبیعی خاصیت ضد‌عفونی‌کننده دارد و برای ترمیم سریع پوست یک داروی معجزه‌گر محسوب می‌شود. برای استفاده از عسل می‌توانید آن را به‌طور مستقیم روی محل سوختگی بمالید و یا آن را به گاز مخصوص پانسمان آغشته کنید و روی محل سوختگی قرار دهید. نکته: توجه داشته باشید در سوختگی‌های شدید، باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید تا با انجام درمان قوی‌تر اثرات ناشی از سوختگی کاهش و بهبود یابد. سلامتیسم انتهای پیام/* ا/444

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =