۷۶ هزار میلیارد تومان پول چاپ شده در دولت یازدهم کجا خرج شده است؟ +نمودار

بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی منتشر کرده، در پایان دی‌ماه ۱۳۹۵ رقم پایه پولی به ۱۷۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

به گزارش تهران نیوز ، مسئولان دولت یازدهم که بارها پیگیر نحوه هزینه‌کرد درآمد نفتی دولت قبل شده‌اند، بهتر است پاسخ دهند ۷۶ هزار میلیارد تومان پول پرقدرتی که در این دولت چاپ شده، کجا خرج شده است؟

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در ابتدای دولت حسن روحانی در مردادماه ۱۳۹۲ رقم پایه پولی ۹۶ هزار میلیارد تومان بود.

بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی منتشر کرده، در پایان دی‌ماه ۱۳۹۵ رقم پایه پولی به ۱۷۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

این آمار به این معنا است که بانک مرکزی به دستور دولت حسن روحانی در ۴۱ ماه اخیر ۷۶ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرده است.

اکنون سوال مهم این است که این رقم عظیم ۷۶ هزار میلیارد تومان کجا خرج شده است؟

لازم به یادآوری است دولت‌های نهم و دهم طی ۸ سال مجموعا ۷۹ هزار میلیارد تومان پول چاپ کردند که ۴۵ هزار میلیارد تومان آن صرف ساخت ۴ میلیون مسکن مهر شهری و روستایی شد.

اما در دولت روحانی، استفاده از منابع بانک مرکزی برای تکمیل مسکن مهر متوقف شد که این مسئله موجب نیمه‌تمام ماندن صدها هزار واحد مسکن مهر در سراسر کشور شد.

از سوی دیگر دولت یازدهم در زمینه پرداخت‌های عمرانی هم عملکرد فاجعه‌باری نسبت به دولت قبل داشته و نسبت پرداخت‌های عمرانی به پرداخت‌های جاری در دولت روحانی به نازل‌ترین رقم در دوران پس از انقلاب سقوط کرده است. پس چاپ ۷۶ هزار میلیارد تومان پول، صرف کارهای عمرانی هم نشده است.

اگر ضریب فزاینده نقدینگی در دولت روحانی را دست کم ۷ درصد در نظر بگیریم، ۷۶ هزار میلیارد تومان چاپ پول به معنای افزایش ۵۳۲ هزار میلیارد تومانی حجم نقدینگی در دولت روحانی از محل افزایش پایه پولی است. باید مشخص شود که این رقم هنگفت که معادل ۳ سال بودجه سالانه کل کشور است، کجا خرج شده است؟

مشرق انتهای متن/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =